21 липня 2018

Керівники Закарпаття обговорили спільні пріоритетні інвестиційні проекти з головою повітової ради Сату-Маре

четвер, 3 серпня 2017, 15:15

Зелений туризм, розбудова пунктів пропуску, сміттєпереробка, аеропорт «Ужгород» та охорона здоров’я – ключові питання, які піднімалися під час зустрічі голови Закарпатської облради Михайла Рівіса з очільником повітової ради Сату-Маре Чобо Потокі.

Участь у заході також взяли голова ОДА Геннадій Москаль, перший заступник голови облради Йосип Борто, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації та виконавчого апарату облради, «Агенства регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття», ЄОТС ТИСА.

Як зазначив румунський гість, мета його приїзду – активізувати та поглиблювати транскордонні проекти, які на сьогодні є спільними для обох сторін. Зокрема, розбудова прикордонної інфраструктури, введення спільних туристичних маршрутів, збереження навколишнього середовища тощо.

Зі свого боку, Михайло Рівіс подякував колезі за надану можливість обговорити та вирішити проблемні питання двох прикордонних регіонів. Розповів, що для закарпатців нині гостро стоїть проблема зі сміттям, а також триває пошук залучення інвестицій в розбудову аеропорту «Ужгород». А Геннадій Москаль поцікавився у голови повіту, чи мають маленький ретро- поїзд для експонату, аби перевезти в Закарпаття. Той пообіцяв підшукати. А далі румунський посадовець перерахував пріоритети в українсько-румунській співпраці, зокрема: зелений туризм вздовж р.Суміш (туристичний маршрут); річковий туризм (запуск паромів та будівництво берегових станцій на р.Тиса; збір та очистка сміття вздовж берегів р.Тиса.

- У нас вже готові проекти з цих питань, тож можемо спільно їх реалізовувати, – підкреслив голова повітової ради Сату-Маре Чобо Потокі.

А перший заступник голови облради Йосип Борто підняв наступне проблемне питання:

- Обласна рада спільно з владою краю постійно звертається до центральних органів з приводу гострих проблем, в тому числі – вирішення питання довжелезних черг на кордонах. Нині ні прикордонна інфраструктура, ні надані послуги відповідних служб не відповідають вимогам часу та європейським стандартам, особливо після введення безвізу та євроінтеграції. Сотні вантажівок стоять прямо в населених пунктах, що по дорозі до пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні, – розповів Йосип Йосипович і попросив румунську сторону сприяти вирішити це питання.

Румунський гість був в темі, тому запропонував в найближчий час організувати на кордоні зустріч українських та румунських митників і прикордонників, вислухати їхні питання та зауваження, і тоді вирішувати як позбутися черг. На це Михайло Рівіс відразу ж погодився, зазначивши, що також потрібно вирішити й питання надання якісних послуг при перетині з обох сторін з боку відповідних служб на кордоні. А щодо накопичення фур в населених пунктах, то очільник облради поінформував:

- Ми готуємо проект з накопичення зон для вантажівок, за згодою громад, аби фури не простоювали на дорогах в селах, а на спеціально відведених майданчиках для паркування поза населених пунктів. Ми повністю підтримуємо румунську сторону, що прикордонну інфраструктуру потрібно розбудовувати з обох сторін, аби спроможність попуску транспортних засобів і громадян була однакова, – наголосив Михайло Рівіс.

Далі перемовини стосувалися будівництва сміттєпереробного заводу. З цього питання румунські колеги ділилися набутим досвідом з переробки та спалювання твердих відходів на території повіту Сату-Маре. Зазначивши, що з 2007 року питання зі сміттям вирішено на 70%. «Ми прибрали всі стихійні сміттєзвалища і зробили одне герметичне, тим самим сконцентрували сортування, переробку та спалювання в одному місці», – зазначив очільник повіту, порадивши спалювати сміття на заводі та використовувати теплову енергію. При цьому завод має бути з відповідним очищенням летких відходів від важких металів і токсичних газів, переробкою твердих відходів спалювання, аби не забруднювати навколишнє середовище.

На це Михайло Рівіс розповів, що біля Виноградова планується будівництво сортувального комплексу, де відсортовуватимуть всю неорганіку, а органіка буде відвозитись на центральний полігон, збудований через механізм ЄОТС ТИСА, вартістю в 3,5 млн євро. Бо нині поки що відсутня альтернатива збуту твердих відходів в населених пунктах краю. Також залучатимуться кошти зі Світового банку реконструкції та розвитку.

Насамкінець голова повіту розповів, що незабаром планують реалізувати ряд медичних проектів, тож є необхідність створити спільну протиепідемічну базу, для уникнення поширень різних хвороб у прикордонних регіонах. «Тоді туристи та мешканці почуватимуться безпечно та спокійно», – наголосив Чобо Потокі.

Діалог перемовин пройшов конструктивно та змістовно, обидві сторони домовилися зустрітися в другій половині вересня та обговорити напрацьоване.

Прес-служба Закарпатської облради

На головну  Мапа   e-mail: admin@zakarpat-rada.gov.ua Вгору