22 квітня 2018

СВІТ ОЧИМА ЧЕСЬКИХ ФОТОХУДОЖНИКІВ МОЖНА ПОБАЧИТИ В УЖГОРОДІ

понеділок, 5 листопада 2012, 10:04

У вівторок, 30 жовтня, з нагоди державного свята Чехії – Дня республіки у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилася фотовиставка «Чесько­словацькі фотографи з українським корінням».

Свої роботи тут представили п’ять майстрів, які вплинyли на чеську культуру, прожили життя в Чехії та Словаччині, але мають українське  коріння: Ян Погрібний, Богдан Голомічек, Петро Жупник, Радка Ціглерова­Кущинська і Тарас Кущинський. А особливого колориту виставці додав Закарпатський заслужений академічний народний хор, який доповнив її чеськими, словацькими та українськими піснями.

Щодо фотографів, то Тарас Кущинський, нині покійний, до прикладу, є незалежним фотографом при Чеському фонді художнього мистецтва. Він належить до найвиразніших особистостей постановочної фотографії 70—80 років минулого століття і вважається одним із перших чеських фотографів у жанрі оголеної натури та портрета на природі. Петер Жупнік — «громадянин світу». Він живе почергово то  в Празі, то в Парижі, належить до представників візуалізму у фотографії, яку, однак, вдосконалює пензлем або олівцем. Радка Ціглерова­Кущинська системно присвячує себе пейзажним деталям під час численних подорожей Африкою, Азією або Північною Європою. Ян Погрібний зосередився на пошуку взаємозв’язку людини і пейзажу. Його фотографії є не лише спогляданням дійсності, він часто втручається в реальність, інсценує в ній свою уяву за допомогою постановок або гри зі світлом. Свій давній інтерес до древньої культури і сакральних місць Європи фотохудожник трансформував у низку проектів і книг. І нарешті Богдан Голомічек. Він є одним із найсамобутніших у сучасному чеському фотомистецтві фотографів­самородків, що працюють у жанрі документалістики. Щирі сповіді про світ, який автор не тільки споглядає, але й проживає, затягують глядача до приватного світу художника і відомих особистостей, з якими його пов’язувала багаторічна дружба.

Виставка триватиме до 12 листопада.

Анастасія НОЖКА, Новини Закарпаття

На головну  Мапа   e-mail: admin@zakarpat-rada.gov.ua Вгору