19 листопада 2017

Транскордонне співробітництво

понеділок, 10 березня 2014
Для Закарпаття, розташованого в серці Європи, надзвичайно важливим є європейський вектор зовнішньої політики держави. Під час другої сесії Верховної Ради України сьомого скликання 22 лютого 2013 року 315-ма голосами з 349 було схвалено Заяву Верховної Ради України «Про реалізацію євроінтеграційних прагнень України та укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом». Таким чином, євроінтеграційний вектор зовнішньої політики України в черговий раз було визначено пріоритетним.

Історія євроінтеграції Закарпаття налічує кілька століть, протягом яких наші пращури жили в мирі і злагоді в самому центрі Європи, не зважаючи на хід політичних процесів, який диктував той час. Досить лише згадати, що за неповні 100 років Закарпаття перебувало в складі шести країн. У зв’язку з інтеграційними процесами в Європі для Закарпаття великого значення набуває діяльність у сфері транскордонного та міжрегіонального співробітництва.

В умовах розвитку Закарпатського регіону транскордонне співробітництво – це дієвий інструмент європейської інтеграції, зміцнення міждержавних відносин та вирішення регіональних проблем, зокрема через активну участь територіальних громад прикордонних країн у співпраці з сусідами. Цим шляхом пройшли всі країни Східної Європи, які приєдналися до Євросоюзу в останні десятиліття.

У вересні 2010 Кабінет міністрів України схвалив Концепцію Державної програми розвитку транскордонного співробітництва на 2011–2015 роки, яка узагальнила майже двадцятилітній досвід співпраці між мешканцями сусідніх країн в рамках програм транскордонного співробітництва. Передбачається, що ця програма дозволить Україні більш послідовно і ефективно використовувати допомогу, що її ЄС надає українським регіонам в рамках нового Інструменту європейського сусідства і партнерства та його Стратегії транскордонного співробітництва на 2007–2013 роки.

На сьогоднішній день, основні напрямки розвитку транскордонного співробітництва Закарпаття визначаються «Програмою розвитку транскордонного співробітництва Закарпатської області на 2011-2015 роки», схваленою розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 10.12.10 №827.

Слід зазначити, що транскордонне співробітництво відбувається на різних рівнях: між регіонами, між обласними органами, між органами місцевого самоврядування, на інституційному рівні, а також в рамках Карпатського єврорегіону та Програм прикордонного співробітництва.

Головним управлінням з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму було здійснено велику роботу, направлену на зміцнення зв’язків з прикордонними регіонами, а також на розвиток міжрегіонального співробітництва. Основою для співробітництва є діюча нормативна правова база і укладені угоди про співробітництво на рівні областей, міст, районів. У першу чергу – це угоди між Закарпатською облдержадміністрацією і сусідніми регіонами країн-членів Європейського Союзу. На виконання цих угод проводяться засідання Міжурядових комісій з питань транскордонного співробітництва, вирішуються проблемні питання та розробляються концепції співробітництва. На сьогоднішній день область має понад 185 двосторонніх угод про співробітництво та добросусідство з населеними пунктами більш ніж 15 країн світу, серед яких Угорщина, Словаччина, Румунія, Польща, Австрія, Фінляндія, США, ФРН та ін.

На виконання підписаних угод щороку готуються та затверджуються на міжрегіональному рівні детальні плани співробітництва, у яких чітко визначено завдання сторін по розвитку співпраці у всіх сферах на поточний рік. Великого значення у міжрегіональних зв’язках Закарпатської області надається співпраці з закордонними українцями та забезпеченню їх прав у здійсненні транскордонного співробітництва.

Ведеться активна робота щодо залучення коштів міжнародної технічної допомоги у розвиток регіону. Міжнародна технічна допомога – це одна з основних можливостей прикордонних регіонів щодо залучення додаткових коштів з метою реалізації регіональних та секторальних програм.


Дивіться також

Джерело: carpathia.gov.ua

На головну  Мапа   e-mail: admin@zakarpat-rada.gov.ua Вгору
 
Яндекс.Метрика