06 грудня 2021

Андрій Шекета: Наше завдання – зберегти історико-культурне надбання Закарпаття для прийдешніх поколінь

Вівторок, 9 лютого 2021, 17:31

Про це нині, 9 лютого, йшлося на засіданні Робочої групи з вивчення правового статусу і фактичного стану пам’яток культурної спадщини національного та місцевого значення області.

Ідея створення такої групи, яка вивчатиме питання щодо стану  історико-культурної  спадщини, реальних меж охоронних зон пам’яток, врегулювання питання оформлення прав власності на замки краю та на відповідні земельні ділянки, забезпечення облаштування інфраструктури прилеглих територій, виникла на засіданні постійної комісії обласної ради з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації, яке відбулося 13 січня поточного року.

Голова робочої групи – перший заступник голови обласної ради Андрій Шекета, до її складу увійшли: депутати облради – Петро Станко, Федір Шандор, керівники окремих департаментів ОДА та комунальних установ облради та ін.

Відтак, нині детально розглянуто  питання щодо стану пам’я­ток замкової архітектури області та визначення форми власності на них з метою їх найбільш ефективного використання. Адже відповідно до чинного законодавства, власник пам’ятки зобов’язаний утримувати її в належному стані, своє­часно проводити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення.

Найбільш визначними об’єктами культурної спадщини краю є замки – цінні архітектурні споруди, свідки оборонної будівельної техніки середньовіччя. Тож члени робочої групи зосередили увагу, зокрема, на таких об’єктах: Середнянський замок, ХІІ ст.; Невицький замок, ХІІ – ХІІІ ст.; Мукачівський замок «Паланок», ХІV – ХVІІ ст.; Чинадіївський замок, ХІV – ХV ст.; Квасівський замок, ХІІ- ХІІІ ст.; Королевський замок, ХІІ- ХVІІ ст.; Виноградівський замок «Канков», ХІІ- ХІV ст.; Хустський замок, ХІ – ХІІ ст.; Ужгородський замок, ХІ- ХІV ст.

Наголошувалося, що певні кроки у напрямку наведення ладу із документацією цих об’єктів уже зроблено. Тож на розгляд чергової сесії обласної ради буде внесено проєкт рішення «Про внесення змін до переліку об¢єктів спільної власності  територіальних громад сіл, селищ, міст області». У документі пропонується включити до цього переліку: замок-фортецю в селі Середнє Ужгородського; замок в селі Королево Виноградівського; замок «Замок (руїни)» в селі Квасово Берегівського районів, а також Угочанський замок у місті Виноградові.

Відтак, члени робочої групи вирішили направити відповідні листи до голів територіальних громад  із тим,  аби ті при прийнятті управлінських рішень, враховували особливості пов’язані із правовим статусом пам’яток культури національного та місцевого значення, а також їх охоронними зонами.

Насамкінець Андрій Шекета зазначив: «Наше завдання перед майбутніми поколіннями – зберегти історико-культурне надбання Закарпаття, і для цього ми маємо зробити усе необхідне, у тому числі й поставити ті запобіжники, аби ці пам’ятки не потрапили у руки недобросовісних людей».

Відтак напрацьовані конструктивні пропозицій та рекомендації будуть опрацьовані в установленому порядку та використані у подальшій роботі як профільних комісій облради,  так і структурних підрозділів ОДА.

На наступних засіданнях робочої групи розглядатимуть питання стосовно палаців та дерев’яних церков, які розташовані в області.

Пресслужба облради