Андрій Шекета: «Непересічна особистість, діловитість і любов до рідного краю – такі харизми притаманні Туряниці І. І.»

Сьогодні, 25 травня, в обласній раді відбувся круглий стіл, присвячений 120-річниці від дня народження Івана Івановича Туряниці – голови Народної ради Закарпатської України (1944 – 1946), який зініціювала Організація ветеранів України Закарпатської області. Модератором заходу став голова ветеранської організації Ілля Гулянич.

На зустрічі виступили: перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, директор департаменту соцзахисту ОДА Михайло Петрішка, завкафедри педагогіки, психології та теорії управління освітою Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Василь Химинець, голова Мукачівської районної організації ветеранів України Іван Качур, доцент УжНУ, краєзнавець Іван Сенько, голова Ради старійшин м. Мукачева Василь Маркулін, перший заступник голови Організації ветеранів України Закарпатської області Володимир Куло та ін.

Під час роботи круглого столу обговорювалися різні життєві періоди відомого закарпатця Івана Туряниці, ім’я якого посідає особливе місце у літописі нашого краю. Та на долю якого випала непроста місія: приймати відповідальне управлінське рішення задля того, щоб Закарпаття увійшло до складу України. Його справедливо називають «архітектором» возз’єднання закарпатського краю із рештою українських земель.

Біографічні відомості вражають: Іван Туряниця походив із родини залізничників. Пройшов усі щабелі робітничо-селянського стану. Працював будівельником, був наймитом, сезонним робітником. Він брав участь у національно-визвольних боях. Був заарештований, перебував у концентраційному таборі. Здобув освіту в Харківському інституті журналістики. Як високопосадовець – обіймав різні державницькі посади на Закарпатті: працював секретарем Закарпатської профради профспілок.

Та найбільш яскравою сторінкою життя, є його виступ 26 листопада 1944 року – у Мукачеві на І з’їзді Народних комітетів Закарпатської України. Тут Іван Іванович Туряниця обґрунтував доцільність возз’єднання краю із Великою Україною. Відтак упродовж 1944 – 1946 роках він був головою Народної Ради Закарпатської України.

Важливою віхою у біографії Туряниці І. І. (у різні періоди: 1948, 1952, 1955 роки) – було керівництво виконавчим комітетом Закарпатської обласної ради депутатів трудящих. Будучи очільником Народної ради Закарпатської України, він започаткував соціально-економічні реформи, розвиток сільського господарства, освіти.

Одним із доленосних його рішень у галузі освіти стало створення першого вищого навчального закладу в області – Ужгородського університету. Він також ініціював створення музично-драматичного театру, обласної філармонії, Палацу піонерів та школярів, стаціонарних кінотеатрів по усій області тощо.

Виступаючі зазначали, що Іван Туряниця, без перебільшення видатна постать Закарпаття. Яскравий зразок твердості у рішеннях і вчинках, патріот рідного краю.

У ході дружньої зустрічі було продемонстровано документальний відеосюжет про Івана Туряницю.

Також присутні поділилися спогадами сучасників ювіляра, зачитували цитати із публікацій про нього. Зокрема професор Василь Химинець зазначив, що має достатньо матеріалів для підготовки біографічної книжки про І. Туряницю.

Участь у заході також узяли: представники крайової організації ветеранів – Василь Карпинець, начальник відділу Закарпатської області Міністерства у справах ветеранів України Іван Балашов, голова відокремленого підрозділу Всеукраїнської організації інвалідів війни, Збройних сил та учасників бойових дій Закарпатської області Гранд Гудманян та ін.

Після закінчення офіційної частини учасники заходу поклали квіти на могилу, де похований відомий закарпатець.

Пресслужба облради