- Закарпатской областной Совет - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Чотири області вимагають фінансувати ухвалені державні програми розвитку Карпат

Форум Карпатського єврорегіону тривав у Ужгороді два дні. Розпочався в четвер із загальних зборів Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна».

Головував на засіданні, в якому взяли участь більш як півсотні представників органів місцевого самоврядування Закарпатської, Львов, Ивано Франковск, Черновицкой области, керівник правління Асоціації, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Делегацію з Прикарпаття очолив заступник голови облради Сергій Басараб, информирует Бліц-Інфо з посиланням на Голос України.

У вітальному слові голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс наголосив: «Наша унікальність і перевага в тому, що ми не ділимо — Закарпатье, Львівщина, Ивано Франковская область, Чернівеччина, — а шукаємо те, що нас об’єднує. Кожен у своїй діяльності прагне захисту інтересів своїх громад, але вперше за всю історію ми шукаємо точки дотику, щоб реалізувати спільні проекти. Среди них, — «Карпатська мережа», інші амбітні ініціативи».

Олександр Ганущин нагадав, що є державна Програма розвитку українських Карпат на 2010-2020 годы, але це питання дуже болюче, особливо з огляду на проект держбюджету, де на неї не передбачено необхідні два мільярди гривень. Тому учасники зібрання проголосували за підтримку низки зверненьдо Президента, уряду і парламентущодо фінансування Державної програми розвитку регіону українських Карпат на 2010-2022 годы.

Отметить, что «існує загроза того, що прийнята програма не буде підтверджена жодним фінансовим ресурсом і замість реальних розвиткових проектів гірські території отримають лише обіцянки». Тому члени Асоціації просять керівництво держави «передбачити в держбюджеті окрему статтю «Проекти для розвитку гірських територій у розмірі 2 млрд грн, що сприятиме реалізації державних гарантій підтримання соціально-економічного розвитку гірських територій, что, разом із використанням регіональних можливостей та ресурсів, забезпечуватиме зростання і розвиток на сьогодні депресивних територій».

Ще одне звернення стосувалося співфінансування проектів міжнародної технічної допомоги. Кошти Програм прикордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства для прикордонних областей України є одним із украй важливих інструментів розвитку територій, в документе указаны. У рамках фінансової перспективи 2014-2020 программы «Польша — Беларусь — Украина», «Венгрия — Словакия — Румыния — Украина», «Румыния — Украина» и «Басейн Чорного моря», в 2018-2020 роках залучено понад 60 мільйонів євро на реалізацію транскордонних проектів, проте участь у них, окрім очевидних вигод, пов’язана з низкою ризиків та труднощів, з якими стикаються органи місцевого самоврядування.

Зважаючи на важливість для громад Карпатського регіону державної підтримки співфінансування проектів транскордонного співробітництва у 2019-2020 GG. та враховуючи, що невикористання субвенції з державної казни місцевими бюджетами на реалізацію проектів транскордонного співробітництва у поточному році обумовлене виключно відсутністю затвердженого механізму фінансування на рівні центральних органів виконавчої влади, члени Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати — Украина» просять включити до держбюджету на наступний рік програму «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів транскордонного співробітництва» з фінансуванням у розмірі 300 млн..

Учасники зборів заслухали доповіді з питань стану та перспектив реалізації програми підтримки ініціатив карпатських громад; реалізації освітніх, культурних та медійних обмінів між закладами Львівської і Луганської областей у рамках програми «Змінимо країну разом». Йшлося і про нові конкурсні та грантові можливості для громад Карпатського регіону, проаналізували, як втілюється у життя проект «Карпатська мережа регіонального розвитку».