Делегація Закарпатської облради відвідала осередок лемківщини у Польщі

Print Friendly, PDF & Email

Мова йде про Музей лемківської культури, який знаходиться на південному сході Польщі в селі Зиндранова Підкарпатського воєводства неподалік від Дукельського перевалу на кордоні Польщі зі Словаччиною.

Делегація Закарпатської облради відвідала історичну пам’ятку, повертаючись із офіційного візиту у місто Жешів Підкарпатського воєводства.
Директор музею Богдан Ґоч провів екскурсію пам’яткою, яка складається з кількох будинків, наповнених експонатами із життя лемків та дихає тими подіями, які мали місце на цій території протягом останніх кількасот років.

Безперечно, що наймасштабніша з них – бойові дії на перевалі біля Дуклі. За словами пана Богдана, це – одна з наймасштабніших битв Другої світової війни, яка мала місце у 1944 році. Тоді всього за два тижні з обох сторін у околицях Дуклі загинуло близько 150 тисяч солдат. З них – майже 20 тисяч лемків із сучасного Закарпаття, Словаччини та Польщі. Після цього околиці Дуклі, на яких відбувалися бойові дії, назвали “Долиною смерті”.

Музей був заснований у 1968 році корінним мешканцем Зиндранови — Теодором Ґочею у будинку, який під ці потреби виділив його батько. Сьогодні музей існує завдяки зусиллям сина панаТеодора. Протягом багатьох років функціонував як приватна установа, спочатку як хижа пам’яток лемківської культури у домі засновника. А пізніше як музей під відкритим небом організований на території села. В наш час музей має статус філії державного Підкарпатського музею в Кросно і частково фінансуються Міністерством внутрішніх справ і адміністрації Польщі та за рахунок грантів ЄС. Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej / Музей Лемківской Культуры

Пресслужба Закарпатської обласної ради