Денис Ман: Наше завдання допомогти новоствореним громадам ставати дійсно формаціями нового типу

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 3 березня, у Рахівській райраді відбувся семінар-навчання, учасниками якого стали представники територіальних громад цього району. Захід став заключним у рамках тренінгів організованих обласною радою, що стартували у січні поточного року.

Відкрила його голова райради Діана Бабинець, яка подякувала організаторам й лекторам семінару та побажала усім плідної і конструктивної роботи.

Із вітальним словом виступив заступник голови Закарпатської обласної ради Денис Ман, який розповів про попередні семінари, що уже відбулися для громад Ужгородщини, Мукачівщини, Хустщини, Берегівщини й Тячівщини. Він наголосив, що до Закарпатської обласної ради систематично надходять листи-звернення від територіальних громад із проханням допомогти фінансово у вирішенні проблемних питань та надзвичайно мало кореспонденції, у яких були б пропозиції та ідеї щодо спільного пошуку додаткових інструментів фінансування. Тому керівництвом облради прийнято рішення про такі навчання, аби допомогти зорієнтувати громади на залучення зовнішніх фінансових резервів для їх розвитку. Він зазначив, що такі навчання-тренінги – це не лише про написання грантових проєктів, а, насамперед, про посилення інституційної спроможності закарпатських громад. Денис Миколайович наголосив, що «одним із основних завдань таких семінарів – допомогти новоствореним громадам надавати послуги більш якісно, аби вони ставали дійсно формаціями нового типу».

Керуюча справами обласної ради Мирослава Ливч зазначила, що Рахівщина – регіон, який має потужний туристично-рекреаційний потенціал, тож тут наявні усі можливості для розвитку територіальних громад. Поділилась власним позитивним досвідом співпраці із КП «Агенція регіонального розвитку Рахівщини». Звернула увагу керівників тергромад на доцільність затвердження у структурі місцевих громад штатної одиниці – проєктного менеджера, який зможе залучати додаткові гроші у розвиток території.

Фахівці Агенцій регіонального розвитку Закарпатської області у своїх доповідях та презентаціях розповіли про основні принципи розробки та складові проектних заявок до участі у державних та міжнародних конкурсних програмах на отримання грантових коштів. Ознайомили із постійно діючими грантовими пропозиціями, зокрема для громадських організацій, довгостроковими грантовими пропозиціями тощо. Сконцентрували увагу учасників семінару на можливостях транскордонного співробітництва та розвитку туристичного потенціалу цього мальовничого регіону. Адже Рахівщина має багато об’єктів, які можуть служити туристичними магнітами. Тут і полонина «Драгобрат», і найвища гірська вершина України г. Говерла, а також інші 5 гірських верши, а також географічний Центр Європи, наявність мінеральних джерел і гуцульської архітектури, унікального музею бринзи тощо.

Виконавча директорка Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин докладно розповіла про грантові можливості для громад від цієї інституції. Зокрема, про Програму підтримки ініціатив місцевих карпатських громад 2021 та її пріоритети (збереження і популяризація історико-культурної спадщини, розвиток спорту у гірських громадах, безпека громад Карпатського регіону, подолання наслідків Ковід-19 для закладів охорони здоров’я та суб’єктів підприємництва), а також розповіла про нову ініціативу Асоціації стосовно підтримки локальних виробників. Навела приклади успішної реалізації заходів Проєкту Світ Карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат на теренах області. Інформувала про конкурси і проєкти, які можуть бути цікаві для громад цього регіону.

Під час семінару наголошувалось, що у кожної громади має бути своя стратегія розвитку на певний період та план заходів щодо її реалізації. Важливо визначитися із концепцією ідей, які можна реалізувати у кожному населеному пункті.

Окремі громади вже мають успішний досвід реалізації корисних для громади грантових проєктів, завдяки яким вдалося отримати відповідне фінансування. А також у районі працює КП «Агенція регіонального розвитку Рахівщини», представники якої розповідали про свій досвід роботи.

Мирослава Ливч підбила підсумки семінару, подякувала лекторам за роботу, представникам громад –за зацікавленість, а голові райради – за теплий прийом, побажала натхнення та успішної комунікації у громадах.