Депутати на сесії 16 березня звернуться до керівництва держави щодо участі областей України в проєктах ініціативи Тримор’я (об’єднання країн Балтійського, Чорного і Адріатичного морів)

Print Friendly, PDF & Email

Відбулося засідання постійної комісії Закарпатської обласної ради з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації. Серед профільних питань депутати погодили текст Звернення Закарпатської обласної ради до Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів щодо участі України у проєктах ініціативи Тримор’я, розроблення загальнодержавної концепції та налагодження зв’язків із регіонами країн мережі трьох морів. Це формат співпраці 12 країн східного флангу Європейського Союзу у сфері розвитку транспортної та комунікаційної інфраструктури уздовж з півночі на південь, транзиту енергоресурсів та електроенергії в трикутнику Балтійського, Чорного та Адріатичного морів.
 
На саміті лідерів країн-членів Тримор’я, який відбувся у м. Ризі (Латвійська Республіка) 20 червня 2022 року, Україна отримала статус партнера – учасника ініціативи.
 
Завдяки активності, перш за все Республіки Польщі, Хорватії та країн Балтії, підтримки Сполучених Штатів Америки і Великої Британії, це утворення набуває рис геополітичного суб’єкта і важливого міжрегіонального союзу.
 
Долучення України до участі в ініціативі Тримор’я може стати надзвичайно важливим кроком на шляху інтеграції України в Європейський простір. В умовах військової агресії, блокади російськими окупантами українських морських портів і торговельних шляхів в акваторії Азовського і Чорного морів, участь України в ініціативі Тримор’я дозволить значно поліпшити логістику товарів, особливо експорту сільськогосподарської продукції. Через території західних областей можуть проходити транснаціональні транспортні коридори між Балтійським, Чорним та Адріатичним морями. Зможе запрацювати на повну потужність транспортний коридор Via Carpathia, який покликаний поєднати Північну і Південну Європу, отримають поштовх процеси створення на регіональному рівні транспортно-логістичних центрів, експорту української електроенергії до країн Євросоюзу, диверсифікації газопостачання та інтеграції газової інфраструктури країн Ініціативи трьох морів через реалізацію проєкту Baltic Pipe – газогону між норвезьким сектором Північного моря та Польщею.
 
З цією метою Закарпатська обласна рада, у відповідь на пропозицію Люблінського воєводства Республіки Польща, вже надіслала у лютому цього року Декларацію про участь у Мережі регіонів трьох морів. Тепер депутати звернуться до вищих органів влади з проханням підтримати на державному рівні участь областей України в проєктах ініціативи Тримор’я з метою забезпечення повноцінного членства у Мережі регіонів трьох морів.
 
Крім цього на комісії йшлося про погодження депутатами на сесії 16 березня меморандумів про співробітництво між Закарпатською обласною радою та іноземними партнерами (Краєм Височина та Пардубіцьким Краєм Чеської Республіки), а також іноземними благодійними організаціями. Мова про відділення Міжнародного БФ «Доркас Ейд Інтернешенел Закарпаття», «ВІЗА», «Карітас» Чеської Республіки, «Допомога Україні», «БФ Міжнародна Православна Благодійна організація (ІОСС-Україна), Товариства Червоного Хреста. Ці фонди неодноразово надавали гуманітарну допомогу комунальним закладам облради. Депутати рішенням сесії погодять укладені раніше меморандуми.
Члени комісії заслухали звіт від в.о. начальника управління туризму та курортів ОДА –ОВА Олександри Горзов про хід виконання у 2022 році Програми розвитку туризму і курортів у Закарпатській області на 2021-2023 роки. Зважаючи на існуючі обмеження у період дії режиму воєнного стану, заплановані заходи були відкоректовані, однак їхня кількість була чималою і стосувалася різних напрямів. До того ж, за словами доповідачки, у квітні-травні минулого року туристичний збір на Закарпатті збільшився вдвічі.
 
Комісія розглянула й інші питання, які пропонуються на розгляд ІХ сесії, та внесли окремі пропозиції для врахування у відповідних проєктах рішень. Зокрема порушувалося питання джипінгу, розбудови прикордонної інфраструктури.
 
У комісії з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації під головуванням Михайла Кіша взяли участь депутати Лівія Балог, Ярослав Шукаль, Владислав Каськів. Онлайн приєдналися Ірина Галай та Денис Ман. Також до роботи засідання долучилися голова облради Володимир Чубірко та його перший заступник Андрій Шекета.