Депутати Закарпатської обласної ради просять вище керівництво України відновити спеціальну економічну зону «Закарпаття»

Print Friendly, PDF & Email

Про це йдеться у рішенні обласної ради «Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо необхідності відновлення інвестиційного режиму СЕЗ «Закарпаття», прийнятому на першому засіданні другої сесії, яке депутати направили Президенту України, Голові Верховної Ради та Прем’єр – міністру України.

У документі зазначається, що 22 березня 2001 року Верховною Радою України було ухвалено Закон № 2322-III «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття». Головна мета – подолання депресивного стану районів, міст, сіл, селищ Закарпаття з несприятливими соціально-економічними та екологічними умовами розвитку, а також залучення інвестицій в економіку, створення нових робочих місць і сучасної виробничої й транспортної інфраструктури в регіоні. Закон гарантував  спеціальні сприятливі умови роботи підприємств упродовж 30 років, зокрема, податкові пільги (ПДВ за ставкою 20%, оподаткування доходів нерезидентів у 2/3 ставок оподаткування, звільнення від сплати зборів до Державного інноваційного фонду), звільнення від обкладення ввізним митом і податком на додану вартість під час ввезення в Україну устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів), звільнення на 2 роки від оподаткування прибутку новоствореного, в т.ч. у процесі реструктуризації, підприємства, інвестиція у яке є еквівалентною не менш як 250 тис дол США.

З третього по п’ятий рік прибуток підприємства оподатковується за ставкою у розмірі 50 відс. діючої ставки оподаткування. Окремим інструментом із пожвавлення розвитку СЕЗ «Закарпаття» було звільнення надходжень в іноземній валюті від реалізації продукції, товарів (робіт, послуг), вироблених або наданих у СЕЗ «Закарпаття», від обов’язкового продажу.

На успішний розвиток реалізації цього проєкту покладали великі надії не тільки місцеве населення, а й вітчизняний бізнес та іноземні інвестори, оскільки йдеться про зручне географічне розташування поблизу кордонів з  Євросоюзом.

Так,  уже в 2004 році Закарпаття посіло 1-е місце за динамічним рейтингом інвестактивності (за оцінкою Інституту реформ) та 4-е місце — за кількістю прямих іноземних інвестицій на душу населення, що склали 62,7 млн дол США. У 2008 році обсяг інвестицій збільшився більше ніж у 5 разів і склав 365,3 млн дол США.

Лише за перші три роки існування СЕЗ «Закарпаття» було реконструйовано більше 30 місцевих підприємств. Працювати в область прийшли такі всесвітньовідомі корпорації як Škoda Auto – найбільше підприємство в Чеській Республіці, Концерн Volkswagen AG – найбільший світовий європейський автовиробник, який об’єднує марки: Porsche, Audi, Seat, Škoda,  Scania Lamborghinі, Bentley, «Флекстронікс» – лідер з проєктування, виробництва, надання послуг і виготовлення  продукції «під ключ», Корпорація Yazaki– світовий лідер більш ніж з 70-річним досвідом в проєктуванні, технології та виробництві електричних, електронних систем для автоіндустрії, Концерн Audi AG – один із найбільших гравців на світовому ринку, що входить до складу європейського концерну Volkswagen AG, Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед – лідер в сфері послуг із виробництва електроніки.

Завдяки цьому у кінці 2004 року було створено понад 19 000 робочих місць, при мінімальній вартості його створення – 20 000  євро. Проте, в  2005 році інвестори СЕЗ «Закарпаття» зіткнулись із проблемою невиконання державою своїх зобов’язань щодо  забезпечення гарантій інвесторам. У результаті прийняття Закону України «Про державний бюджет  на 2005 рік» було скасовано всі пільги для суб’єктів господарської діяльності СЕЗ «Закарпаття». Україна та Закарпаття втратили можливість отримати задекларовані інвестиції в розмірі 1,2 млрд дол США.

Проєкти, що були зареєстровані на території СЕЗ «Закарпаття», недоотримали 155 млн грн фінансування. Потенційні іноземні інвестори з крупним капіталом надали перевагу інвестуванню в сусідні Угорщину, Словаччину, Польщу та Румунію із більш стабільним й передбачуваним нормативно-правовими режимом.

Незважаючи на негативні зміни в обсязі прав інвесторів СЕЗ «Закарпаття», підприємствам вдалось зберегти більшість персоналу та, навіть, забезпечити тенденцію постійного зростання рівня середньомісячної зарплати працівників, який до того ж у 3 рази перевищив прожитковий мінімум, та в 4 рази – мінімальну зарплату (станом на 2008 рік). Вони залишалися надійними партнерами держави в питанні сумлінності сплати податків.

Та, на жаль, у результаті таких змін, постраждали не лише інвестори – постраждала економіка України.

Функціонування пільгових режимів інвестиційної діяльності на території Закарпатської області, які надавалися Законами України «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття», відігравали домінуючу роль у розвитку економіки регіону.

На сьогодні очевидною є необхідність відновлення довіри до регіону та країни в цілому, повернення компаній, які повірили в Україну, шляхом відновлення інвестиційного режиму СЕЗ «Закарпаття». Такий позитивний сигнал для інвесторів в форматі «виправлення помилок минулої влади» та показовий приклад регіону, за підтримки усіх гілок влади як на регіональному, так і на загальнодержавному рівні, особливо в рамках процесів децентралізації, може слугувати підґрунтям до подальшого розвитку краю і, можливо, у майбутньому екстраполяції інвестиційного успіху на інші регіони країни.

Виходячи з вищевикладеного,  депутати Закарпатської обласної ради просять керівництво держави  вжити заходів щодо відновлення спеціальної економічної зони «Закарпаття», запровадженої на основі Закону України від 22 березня 2001 року № 2322-ІІІ «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття».  

 Пресслужба облради