Депутати Закарпатської обласної ради зустрілися з українськими учнями у чеській школі

Print Friendly, PDF & Email

25 дітей із Закарпаття та інших областей України відвідують школу Кріжова  в чеській Їглаві. Це найстаріша школа міста. Незабаром вона святкуватиме своє 140-річчя. 2 роки тому навчальний заклад І-ІІ ступенів отримав спеціальний статус і тепер офіційно спеціалізується на роботі з іноземцями.

У рамках візиту до Краю Височина депутати Закарпатської обласної ради завітали до школи та поспілкувалися із юними земляками. Із собою привезли подарунки – книги українською мовою.

Як з’ясувалося, більшість дітей кілька років тому емігрували до Чехії разом з батьками, які влаштувалися тут на роботу. Проте деякі учнів вимушено переїхали в Їглаву через війну в Україні.

У школі напрацьована система роботи з іноземцями. За словами директорки, адаптаційний період в середньому триває від 5 до 7 років, проте вчителі  роблять все можливе, щоб учні швидко і безболісно пристосовувалися до навчання за чеською системою освіти.

У школі працює дві українки. Вони спеціальні асистентки педагогів з англійською мовою викладання і допомагають дітям призвичаїтися до нових умов.

Валерія Дзигуненко 8 місяців тому приїхала з м. Кам’янське Дніпропетровської області. Батьки ще до початку повномасштабного вторгнення росії вирішили переїхати закордон, відчуваючи загрозу окупації. Тепер сумують та болісно сприймають те, що відбувається у них вдома. Дівчина старанно вчить чеську граматику й розмовну мову, проте мріє в майбутньому повернутися в Україну та вступити до стоматологічного інституту.

Наразі ж вітчизняна освіта потерпає через агресію росії. Виступаючи в парламенті під час візиту до Праги, депутатка обласної ради, начальниця Управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області Марія Сігетій проінформувала чеських політиків, що в Україні 773 заклади освіти пошкоджені, а 75 повністю зруйновані. Українських вчителів в окупованих Херсонській, Донецькій, Луганській та Запорізькій областях примушують переходити на російську мову викладання, спалюють наші підручники, ґвалтують та убивають дітей і педагогів. Однією з головних задач, які на сьогодні ставить перед собою Україна, –  змусити світ визнати росію країною-терористом, а її дії по відношенню до мирних жителів геноцидом українського народу.

Також Марія Сігетій повідомила, що через війну 22 тисячі вчителів виїхали закордон і працюють дистанційно. У таких умовах систему освіти нелегко налагодити.

Закарпаття останні місяці перетворилося на регіон прихистку вимушених переселенців, яких розселили у комунальних закладах, в тому числі, школах і спортивних залах. Однак учням у вересні необхідно повертатися до навчання. Тому депутатка звернулася до парламентарів Чехії допомогти закарпатцям створити місця для комфортного проживання внутрішньо переміщених осіб, аби освітні заклади могли запрацювати у нормальному режимі.

Голова Володимир Чубірко, а також депутати Закарпатської обласної ради подякували владі і вчителям Краю Височина за гостинний прийом українських дітей. Також Марія Сігетій висловила вдячність педагогам за те, що дозволяють дітям продовжувати дистанційно навчатися за українською системою освіти, інтегруючи їх у свій простір.

Пресслужба Закарпатської обласної ради