Депутати Закарпатської облради закликають забезпечити доступний, прозорий механізм розмитнення автівок із іноземною реєстрацією

Print Friendly, PDF & Email

У ході пленарного засідання 13-ої сесії обласної ради VІІ скликання обласні обранці прийняли звернення щодо врегулювання механізму розмитнення автомобілів із іноземною реєстрацією, адресоване Президенту, Верховній Раді та Уряду України.

У документі наголошується, що для запобігання зростанню соціального невдоволення та протестних настроїв, необхідно невідкладно врегулювати порядок розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації в частині коригування митної вартості транспортних засобів.

«25 листопада 2018 року набрали чинності закони України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів» та «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», метою яких було надати можливість легалізувати придбані за кордоном легкові автомобілі шляхом розмитнення.

Однак, суми митних платежів відповідно до вказаних законів, навіть із урахуванням податкової пільги, є високими. А тим власникам згаданих авто, які знайшли гроші на розмитнення, доводиться бороти перепони, що штучно створюються органами доходів та зборів.

Як стало відомо із засобів масової інформації, митна вартість автомобіля, зазначена у договорі купівлі-продажу, має бути підтверджена центральним органом ДФС, для чого використовуються дані сервісу «SCHWACKENET» або інших подібних спеціалізованих каталогів, які в Україні не мають статусу нормативно-правових актів та не можуть використовуватися у своїй діяльності органами публічної влади, оскільки це суперечить статті 19 Конституції України.

Згідно з частиною 1 статті 51, частиною 1 статті 52 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII Митного кодексу.

Аналіз чинного митного законодавства дає підстави вважати, що органи доходів та зборів мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості автомобілів, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом.

Та обставина, що в різноманітних спеціалізованих каталогах (базах), які використовують автодилери, є інформація про те, що автомобіль, який задекларовано однією особою, іншими особами розмитнювався за іншою вартістю, за відсутності інших визначених законом підстав, не утворює підстав для відмови у визнанні заявленої декларантом митної вартості за основним методом та її визначенні за резервним методом, адже торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору. При цьому інші обставини можуть впливати на ціну автомобіля (наприклад, надмірний знос, ремонт, реконструкція або аксесуари, наявність знижок тощо).

Такі спеціалізовані каталоги з об’єктивних причин не можуть містити усієї інформації, що стосується кожного конкретного випадку придбання автомобіля, умов його продажу, отже, такі дані не можуть мати більшого значення, ніж надані декларантом первинні документи про автомобіль, а сам факт того, що рівень задекларованої митної вартості товару значно нижчий за рівень митної вартості ідентичних або подібних товарів, не може бути підставою для коригування митної вартості. Аналогічної позиції дотримується Всесвітня митна організація, членом якої є Україна.

Ми, депутати Закарпатської обласної ради, з метою запобігання зростанню соціального невдоволення та протестних настроїв, просимо Президента України, Верховну Раду України, органи центральної виконавчої влади вжити заходів для скасування норм законодавства, які, по суті, є дискримінаційними по відношенню до громадян України та унеможливлюють розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації, що зводить нанівець зусилля органів законодавчої влади, спрямовані на легалізацію автомобілів із іноземною реєстрацією.

Вважаємо, що зазначені закони не містять завершеного правового механізму реалізації запропонованих норм, що призведе до колізій законодавчих норм та неповноти правового регулювання відповідної сфери відносин. Тому, при вдосконаленні норм законодавства, що регулює питання розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією, пропонуємо врахувати  висновки Головного науково-експертного управління та зауваження Головного юридичного управління до проектів Законів України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів» та «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України».

Таким чином, закликаємо уповноважені органи виконавчої влади забезпечити доступний, зрозумілий, прозорий механізм розмитнення автомобілів із іноземною реєстрацією», – наголошується у зверненні депутатів.

Прес-служба Закарпатської облради