16 жовтня 2019

Депутати Закарпатської облради звернулися до вищих органів державної влади про забезпечення повноцінного функціонування міжнародних грантових програм на території України

п`ятниця, 4 жовтня 2019, 14:49

У ході 16 –ої сесії Закарпатської облради, депутати ухвалили рішення «Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо підвищення ефективності транскордонного співробітництва і залучення коштів міжнародної технічної допомоги», яке надіслали до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України.

У документі зазначається, що на сьогодні сусідство України з країнами – членами ЄС дає прикордонним регіонам багато можливостей не тільки щодо залучення прямих іноземних інвестицій і розвитку зовнішньої торгівлі, а й розвитку малого підприємництва, ділової активності, а також залученню міжнародної технічної допомоги шляхом участі у різного роду грантових програмах і проектах.

Далі наголошується, що вирішення багатьох питань, пов’язаних із розвитком інфраструктури, поглибленням культурного співробітництва можливе завдяки участі прикордонних територій у різних програмах Європейського інструменту сусідства. Однією з таких є програма «Польща – Білорусь – Україна», у рамках якої, за результатами минулого програмного періоду, суб’єктами транскордонного співробітництва Закарпатської області спільно з польськими партнерами реалізовано 9 проектів на суму 9,5 млн євро для всіх партнерів країн-учасниць Програми.

На цей час для прикордонних територій відкрилися нові перспективи у залученні коштів міжнародної технічної допомоги. Зокрема, за результатами 1 та 2 конкурсів програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020» у Закарпатській області буде реалізовано один великомасштабний інфраструктурний проект «Зменшення ризику епідемії туберкульозу на прикордонних територіях України і Польщі шляхом будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок в Закарпатській області та впровадження інноваційних методів моніторингу, профілактики і лікування туберкульозу» із загальним бюджетом 6,4 млн євро, а також 5 проектів – із загальним бюджетом для всіх учасників 4,4 млн євро у сфері поліпшення доступу до регіонів, розв’язання спільних проблем в області безпеки та охорони, просування місцевої культури та збереження історичної спадщини, у сфері охорони здоров’я.

Не менш ефективною є тісна співпраця Закарпаття з регіонами сусідніх держав – членів ЄС у залученні міжнародної технічної допомоги через програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна», «Румунія – Україна». У той же час, організації області беруть участь у реалізації проектів у рамках Дунайської транснаціональної програми 2014 – 2020, яка спрямована на забезпечення інфраструктурного, екологічного, соціально-економічного та інституційного розвитку регіону.

Безперечно, успіх реалізації кожного проекту ґрунтується на врахуванні державних (регіональних) і приватних інтересів. Саме тому основним рушієм у отриманні гідних результатів повинно бути поєднання державного і приватного фінансування з коштами місцевих бюджетів та проектів, програм міжнародної технічної допомоги.

Проаналізувавши діючі системи співфінансування грантових проектів у прилеглих до Закарпаття країнах, підтверджуємо необхідність забезпечення державою співфінансування проектів МТД. Це спростить участь у міжнародних грантових програмах для усіх бажаючих, тим самим створивши мотивацію та конкуренцію для написання якісних проектів.
Функція центральних органів влади може бути реалізована через виділення співфінансування для тих проектів, які були попередньо відібрані, погоджені і зрештою отримали грант.
Тому, на нашу думку, доцільним у цьому плані є розробка для потенційних реципієнтів міжнародної технічної допомоги механізму отримання коштів з державного бюджету на співфінансування проектів і відшкодування фінальних (балансових) платежів на умовах повернення. З цією метою необхідно передбачити при формуванні проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» окрему статтю видатків на ці цілі.
Не менш важливим завданням для органів центральної влади є забезпечення повноцінного функціонування міжнародних грантових програм на території України. Зокрема, звертаємо увагу на те, що вже більше року як на Закарпатті, та Україні в цілому розпочалася реалізація проектів у рамках програми транскордонного співробітництва «Дунайської транснаціональної програми», а контрольний орган, що має забезпечувати аудиторську перевірку проектів все ще не сформований. Наслідком цього є відсутність можливості відшкодування витрачених коштів для всіх українських партнерів, в тому числі і з Закарпаття, та загроза припинення реалізації і як наслідок суттєві репутаційні втрати України серед європейських партнерів.

Вважаємо, що розв’язанням цієї проблеми могло би стати призначення аудиторів вже відібраних державними органами для роботи в рамках інших грантових програм.
Крім цього, з метою підвищення ефективності реалізації українськими партнерами проектів міжнародної технічної допомоги у фінансовій перспективі, органи місцевого самоврядування області також ініціюють внесення змін до угод між Україною і Європейським Союзом в частині звільнення від сплати податку на додану вартість.

Виконавчий апарат облради