19 вересня 2021

Децентралізаційні процеси та бюджетні питання ‒ на порядку денному виїзного засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові Закарпатської обласної ради

Середа, 19 червня 2019, 17:00

Сьогодні, 19 червня 2019 року, відбулося виїзне засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові Закарпатської обласної ради на базі Ужгородської районної ради.

У роботі засідання взяли участь народний депутат України Роберт Горват, керуючий справами виконавчого апарату облради Юрій Гузинець, заступник керуючого Євгенія Кибза, депутат облради Йожеф Баторі, голови районних рад, міські і селищні голови, очільники об’єднаних територіальних громад, депутати та експерти.

Відкриваючи засідання, Михайло Рівіс наголосив, що питання порядку денного є надзвичайно актуальними для самоврядних громад і їх керівників, адже детальний розгляд проблем покликаний допомогти у складанні проектів місцевих бюджетів та розкритті типових порушень при їх виконанні. Будуть також наведені конкретні приклади окремих порушень, пропозиції, як працювати над наповненням місцевих бюджетів, як посилити взаємодію органів місцевого самоврядування і уповноважених органів із питань пробації, а також невідкладно обговорити ситуацію в області із об’єднанням територіальних громад.

Першим заслухали питання про виконання місцевих бюджетів в умовах децентралізації, з якого інформували директор департаменту контролю у галузі оборони, правоохоронних органах та органах влади Держаудитслужби України Тетяна Марчук і начальник Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області Світлана Аніщенко.

Тетяна Марчук свого часу очолювала контрольні заходи щодо виконання місцевих бюджетів Закарпатської області, тож, як підкреслила вона, їй приємно побувати в нашому краї. Відтак зазначила, що децентралізація триває в Україні вже п’ятий рік, зроблено багато, але для завершення реформи треба докласти ще зусиль. Розповіла про типові порушення та проблеми при складанні проектів місцевих бюджетів. Щодо дохідної частини, то тут найчастіше мають місце такі питання, як неврахування усіх джерел наповнення місцевих бюджетів; при розрахунках до проекту бюджету застосування найменших ставок і розмірів податків і зборів, а в окремих випадках – «нульових» ставок; невпровадження усіх можливих податків і зборів через відсутність відповідних порядків; невиділення земельних ділянок; надання пільг і звільнення від сплати податків і зборів без визначення цільового спрямування вивільнених коштів; надання розстрочки платежів на тривалий час тощо.

У видатковій частині Тетяна Петрівна назвала такі порушення як: незбалансування доходів та видатків; незабезпечення та неврахування потреби у бюджетних призначеннях на етапі планування; планування непершочергових видатків при незабезпеченості потреби бюджетними призначеннями основних соціальних галузей; заниження планових показників видатків і формальність складання паспортів бюджетних програм. Наголосила, що відповідальність за організацію виконання бюджету покладено на керівника ради, а не на депутатів.

Світлана Аніщенко у своєму виступі доповнила, що діяльність Держаудитслужби, в основному, зосереджена на попередженні фінансових порушень, збереженні коштів і майна державних та місцевих бюджетів. Інформувала, що за 5 місяців 2019 року в області завершено 106 контрольних заходів, з яких – 20 ревізій, 7 державних аудитів і 79 моніторингів держзакупівель. Виявлено фінансових порушень, що призвели до втрат на суму 124 млн грн. Також виявлено факти неефективних управлінських дій, що зумовило недоотримання доходів на 78 млн грн. А у сфері закупівель – порушень на понад 1 млрд грн, із яких відмінено процедури закупівель і розірвано угоди на суму майже 700 млн грн. Під час контрольних заходів була виявлена суттєва проблема неврахування усіх джерел наповнення місцевих бюджетів, про які С.Аніщенко розповіла детально. Завершила виступ словами представника уряду Німеччини Георгі Мільбранда, який займався питанням децентралізації в Україні: «Самоврядування працює тільки в тих випадках, коли гроші приходять не у вигляді дотацій зверху, а у вигляді податків і зборів знизу».

Про стан дотримання фінансово-бюджетної дисципліни при формуванні і реалізації місцевих бюджетів предметно інформувала заступник директора департаменту фінансів облдержадміністрації Наталія Боркулеш. Вона окреслила проблеми фінансово-бюджетної дисципліни, звернула увагу керівників місцевого самоврядування краю на таке важливе питання як виплата зарплати працівникам бюджетної сфери, підкреслила, що без пошуку на місцях фінансових ресурсів забезпечити цю статтю Бюджетного Кодексу України буде неможливо, і місцеві бюджети можуть знову увійти у новий бюджетний період із невиплаченою зарплатою. Звернулася до присутніх з побажанням активно працювати над наповненням місцевих бюджетів.

Щодо виконання в області вимог Закону України «Про пробацію» інформував заступник начальника філії державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області Назар Дідик, а щодо проекту Перспективного плану формування територій громад Закарпаття ‒ директор Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування Іван Демʼянчук. Промовцям було поставлено низку запитань, на які ті дали грунтовні відповіді.

До речі, якщо Назара Дідика, який розповів про здобутки Центру пробації, проблематику організації виконання адмінстягнень у виді суспільно корисних робіт, взаємодію з органами місцевого самоврядування краю, присутні запевнили у подальшій співпраці, то до Івана Дем’янчука було багато різноманітних запитань про стан об’єднання територіальних громад області. Він розповів про низку проведених зустрічей, нарад, засідань за участю нардепів, керівництва області і депутатів, експертів і науковців та про те, що проект такого плану на «підході». Зауважив, що, за пропозиціями Мінрегіону, на Закарпатті має бути утворено 40 громад із урахуванням існуючих – Баранинської, Полянської, Перечинської, Іршавської, Вільховецької та Тячівської. Однак запропонований план необхідно коригувати, враховуючи такі важливі для краю критерії як: гірський регіон, транспортна та кордонна системи, мовноетнічні фактори тощо. Підсумував, що на Закарпатті ймовірна кількість ОТГ передбачається в межах 50-55 одиниць.
Нардеп Роберт Горват, який неодноразово порушував питання Перспективного плану Закарпаття на найвищому державному рівні, пообіцяв і надалі лобіювати вирішення цієї ініціативи в парламенті та урядових колах.

Голова Ужгородської райради Руслан Чорнак наголосив на пріоритетності питань, які турбують громади на місцях та необхідності їх обговорення в такому форматі, напрацювання якого матиме в подальшому конкретні результати.

На завершення М. Рівіс подякував усім присутнім за активну участь у роботі засідання, за цікаві пропозиції із розвитку місцевих громад, враховуючи децентралізаційні процеси, та побажав успіхів у складних, але вкрай необхідних реформах місцевого розвитку територій.

За результатами засідання Координаційної ради з усіх обговорюваних питань прийнято відповідні рекомендації органам місцевого самоврядування та виконавчої влади. Також вирішено проводити такі зустрічі частіше, адже вони надзвичайно продуктивні і важливі для представників місцевого самоврядування краю

Виконавчий апарат облради


На головну  Мапа   e-mail: admin@zak-rada.gov.ua Вгору