До уваги представників ЗМІ!

Print Friendly, PDF & Email

24 лютого у Берегівській міській раді відбудеться підписання партнерської угоди по проекту «ZeroWaste: Нуль відходів: теорія для всіх, практика для кожного у транскордонному регіоні», що передбачає спорудження сміттєсортувального заводу та полігону у с. Яноші Берегівського району.

Угоду буде підписано між Головним партнером проєкту – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА), співзасновником якого є Закарпатська обласна рада (бюджет партнера 7 332 716,60 євро) та партнерами:

  • ТОВ Некомерційне Агентство територіального розвитку та управління навколишнім середовищем області Саболч-Сатмар-Берег (бюджет партнера 257 192,08 євро).
  • Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради (бюджет партнера 243 494,40 євро).

Загальний бюджет проєкту: 7 833 403,08 євро.

За інформацією заступника директора ЄОТС ТИСА Юдіти Євчак, підписанню партнерської угоди передував тривалий період отримання відповідних дозволів та погоджень. У тому числі — на рівні Кабінету Міністрів України. Партнерська угода є обов’язковою перед підписанням грантової угоди проекту, яка передбачає безпосереднє виділення коштів на спорудження сміттєсортувального заводу у с. Яноші Берегівського району. Очікується, що таку угоду буде підписано через 2 тижні.

Довідково

Відповідно до рішення Спільної моніторингової комісії Програми «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» (HUSKROUA) від 24 квітня 2018 року проєкт «ZeroWaste» відібраний серед переможців із загальною вартістю проєкту 5 500 000 євро, замість 7 000 000 євро.

За домовленістю з головою загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег, угорська сторона зобов’язалася віднайти джерела фінансування для забезпечення більшої частини коштів на співфінансування проєктів для ЄОТС ТИСА та угорських партнерів.

В кінці січня 2022 року на засіданні Уряду Угорщини прийнято рішення про виділення додаткових, близько 3 млн.євро для реалізації проекту.

Про це також нещодавно під час візиту у на Закарпаття офіційно заявив Левенте Мадяр, Парламентський державний секретар Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини під час візиту в Берегово 18.02.2022 року.

Проєкт передбачає будівництво сміттєсортувального комплексу із полігоном (захоронення сміття). У цьому проекті акцент не на захороненні сміття, а на запровадження системи селективного збору з відбором вторинної сировини. Захороненню підлягатимуть залишки після сортувальних процедур.

Є три складові проєкту:

  1. запровадження у всіх селах Берегівського району селективної системи зі збору сміття – охоплення усіх населених пунктів;
  2. сортування твердих побутових, а також переробка (компостування) органічних відходів;
  3. захоронення залишків – за розрахунками ТЕО це в гіршому випадку 50% усіх ТПВ (в кращому – 30%). Для цього й потрібно налагодити систему селективного збору за принципом сортування сміття в місці його виникнення.

Проектна потужність сміттєсортувальної лінії до 30 ТИСЯЧ тон на рік. Це відповідає обсягу сміття, яке продукує Берегівський район.

Передбачається також створення Асоціації органів місцевого самоврядування, яка буде утримувати завод. Термін експлуатації такого заводу — не менше 25-30 років.

Підписання угоди відбудеться 24 лютого о 10.00 у місті Берегово у приміщенні Берегівської міської ради.

Пресслужба Закарпатської облради