Співробітництво між Закарпаттям і краєм Височіна ( Чеська Республіка) зародилося, як мовиться, у добрий час. Бо за неповних два роки воно здобуло добру славу і в Чехії, і в Україні. Височіна виділила Закарпаттю 10 млн. крон, які спрямовані на соціальні конкретні об’єкти, та прийняла дві туристичні учнівські групи з закарпатських шкіл. Іншими словами, облаштування дошкільних приміщень у далеких гірських селах Стримба та Лазещина Рахівського району, відкриття філії Вільшанського дитячого будинку „Парасолька” у Тячеві тощо – спонукало владні структури, представників ділових кіл обох країв подумати про поглиблення почину розгортанням зовнішньоекономічного співробітництва, та суб’єктами підприємництва.
Про це йшла конкретна розмова під час офіційного візиту делегації Закарпатської облради на чолі з її головою Михайлом Кічковським в м.Іглаву – адміністративний центр Височіни. Однією з форм такої одностайно визнали тоді обидві сторони можуть стати виїзні семінари, під час яких можна і взаємо збагатитись досвідом, і намітити конкретні план та взаємодію на найближчий час і перспективу. Головне, особисті ділові контакти, зав’язані на таких форумах, сприятимуть реалізації намічених планів і програм.
22 жовтня 2009 року на Закарпатті з ініціативи облради та головного управління з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму у Закарпатській області, благодійного Фонду „ВІЗА” розпочав роботу міжнародний семінар на тему: „ Перспективи зовнішньоекономічного співробітництва між суб’єктами підприємництва Закарпатської області та краю Височіна”. Широке представництво цього форуму свідчить про його діловитість, спрямованість у русло конкретних справ.
Делегацію із Височіни очолили заступник гетьмана краю Лібор Йоукл і директор краєвої адміністрації краю Височіна , член постійної конференції, голова благодійного фонду „ВІЗА” Зденєк Кадлец. Разом із ними на семінар приїхали працівники органів крайової влади Височіни та група приватних підприємців найрізноманітніших галузей, які цікавляться можливостями і перспективою співробітництва із діловими людьми Закарпаття. Зважаючи на це, на семінар були запрошені керівники відповідних служб, управлінь, відомств області, що відають питаннями зовнішньоекономічного співробітництва, взаємодіють із суб’єктами підприємництва.
Відкриваючи роботу семінару, заступник голови облради Василь Брензович сердечно привітав його учасників від імені очільника облради Михайла Кічковського, який у цей час перебував у закордонному відрядження в Польщі на першому робочому засідання нової українсько-польської комісії з питань транскордонного співробітництва Міжурядової координаційної ради з питань міжрегіонального співробітництва.
Василь Іванович відзначив, що співробітництво, ділове партнерство Закарпаття і краю Височіна розвивається поступово, стабільно, результативно із Угодою, підписаною 28 лютого 2008 року. Це має важливу роль у розширенні транскордонної співпраці, активізації інвестиційної політики не лише двох регіонів, а й двох держав – України та Чехії.
Цю думку підтвердив у своєму виступі і Зденєк Кадлец. Він підкреслив, що співпраця двох країв розвивається найкраще з усіх наявних на даний час економічних і ділових партнерів Височіни. Сьогоднішня зустріч дає підстави вірити, що попереду – багато спільних взаємовигідних і важливих справ.
Відтак до учасників семінару звернувся із словами привітаннями начальник Головного управління з питань євроінтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму ОДА Ернест Нусер. Він подякував керівникам та усім причетним до організації і проведення зустрічі з підприємцями Височіни, які хочуть заснувати і розвивати свій бізнес в Україні. Напрацьований за роки незалежності України досвід і набута практика – добра основа для подальшої плідної роботи Закарпаття і Височіни. Високо оцінивши досягнуті набутки і перспективи їх співробітництва Генеральний консул у м.Львові Давід Павліта, інформував присутніх про особливості візової політики Чеської Республіки та заявив про особисту готовність сприяти розвитку – економічного, соціального і культурного між краями. Порушені чеським дипломатом питання стосовно візового режиму, ролі транскордонного співробітництва у розв’язанні проблем, пов’язаних із кризовими явищами продовжила представник Міністерства закордонних справ України в м.Ужгороді Галина Гороховська. Водночас подякувала представникам крайової влади за доброзичливе, тепле ставлення до українців, які працюють у Чехії. Якщо ми підтримуватиме один одного, – казала Галина Романівна, – то довкола було б тепліше, затишніше.
З цікавістю сприйняли учасники зібрання детальні інформації про економічний потенціал Закарпаття і краю Височіна.
Робота семінару проходила в діловому руслі. Розглянуто порядок реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності в Україні, порядок розмитнення товарів( робіт, послуг) та сплати митних платежів у нашій державі. Багато запитань і відповідей на них прозвучало в процесі інформації про „Порядок оподаткування суб’єктів підприємництва ( юридичних та фізичних осіб). Чимало цікавого змогли почерпнути підприємці з повідомлення стосовно платіжної дисципліни в банках України, інвестиційної та інноваційної політики нашої держави тощо.
Розвиваючи й урізноманітнюючи співробітництво між Закарпаттям і краєм Височіна, голова облради М.Кічковський під час перебування офіційної делегації Закарпаття в Їглаві звернув увагу на те, щоб на цьому шляху не упустити його головну особливість – благодійництво. Бо це істина: хто дає і співпереживає – це не мода, а стан душі. Адже тільки таким чином можна по-діловому сприяти вирішенню багатьох соціальних питань. Ця думка прозвучала і у виступах представників чеської сторони. Чітко була підтримана й координатором української сторони благодійного фонду „ВІЗА” Борисом Качуром та виступаючими підприємці обох країв.
Чеська делегація запевнила, що докладе зусилля для залучення нашої області до проектів Євросоюзу та внесені пропозиції від закарпатських підприємців вивчить на предмет можливостей їх реалізації.
Того ж дня поважні гості побували в ознайомчій поїздці у Берегівському районі, де відбулася робоча зустріч із представниками виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємцями.
Сьогодні, 23 жовтня, повернувшись із поїздки з Польщі, голова облради М.Кічковський зустрівся з делегацією. Відбувся обмін думками про реальні можливості співробітництва, інвестування в Закарпаття сучасних, економічно-взаємовигідних проектів, екологічно чистих виробництв тощо.
Відтак чеські підприємці відвідали Хустщину, де їх залюбки ознайомили із народними промислами с. Іза.
Згідно з програмою, відбулася також цікава ознайомча поїздка делегації у Між гірський район. Тут на прикладах окремих територіальних громадё зокрема, с. Колочава – другої батьківщини чеського письменника Івана Ольбрахта, вивчено особливості і можливості вкладання інвестицій у розвиток гірських районів Закарпаття. Делегація ознайомилася із діяльністю територіальних громад Міжгірщини.
На завершення поїздки відбулася зустріч із депутатами Мукачівської місцевої ради та підприємцями.
Досвід співробітництва Закарпаття і Височіни – добра основа для подальшої плідної роботи
Досвід співробітництва Закарпаття і Височіни – добра основа для подальшої плідної роботи
Анна Романенчук та Василь Густі