Гетьман Пардубіцького краю і його команда поділилися успішним досвідом реформування регіональної медицини

Print Friendly, PDF & Email

Депутати Закарпатської облради у Пардубіцькому краї відвідали 3 лікарні медичного об’єднання, реформа якого розпочалася у 2014 році. Усі медичні заклади краю були об’єднані в одну структуру. До неї увійшли 5 клінік, 6 медичних центрів та різні профільні відділення. Тепер об’єднана лікарня розміщається у 5-ти найбільших містах краю, має 932 ліжка, здійснює 570 тисяч амбулаторних прийомів та 13,5 тисяч операцій на рік.
 
Загальний бюджет медичного об’єднання – 6,2 млрд. корун. Більшу частину видатків покриває медична страховка громадян, кошти Пардубіцького краю інвестуються в реконструкцію, будівництво і обладнання.
 
Реформа збиткових закладів полягала у їхньому адміністративному об’єднанні, повній відмові від співпраці з приватними компаніями, організації закладом повного циклу медичних послуг та супутніх служб (прибирання, харчування, прання).
 
За короткий час об’єднаний заклад став прибутковим, край перестав дотувати його, натомість почав накопичувати кошти для реконструкції, нових проєктів будівництва та закупівлю сучасного медичного обладнання. Для цієї роботи найняли команду досвідчених менеджерів- управлінців.
 
У результаті реформи до лікарні вдалося залучити молодих прогресивних фахівців. Наразі кількість персоналу становить 5 тисяч осіб.
 
Про роботу медичного об’єднання закарпатським депутатам розповіли керівники лікарень у м. Пардубице Владімір Німлер, у м. Усті-над-Орліці Вратіслав Дєдек та гетьман Пардубіцького краю Мартін Нетоліцкий. Після цих зустрічей головний лікар Закарпатської обласної лікарні ім. А.Новака Юрій Яцина та його колега з Пардубіцької лікарні домовилися про підготовку угоди щодо партнерської співпраці.
 
Також усі медичні заклади, які відвідали депутати, надали для закарпатських лікарень гуманітарну допомогу на загальну суму 100 тис. €. Переважно це медичне обладнання.
 
Учасники української делегації поділилися враженнями від візиту до медичного центру:
 
Володимир Чубірко, голова Закарпатської обласної ради:
«Я 10 років спостерігав за цією роботою Мартіна Нетоліцкого, оскільки особисто знайомий з ним дуже давно. Весь час я розумів, що нам теж треба йти схожим шляхом. Тепер бачу успіх і переконався у правильності його кроків. Гетьман краю з медичними менеджерами та лікарями об’єднав усі лікарські заклади в одне акціонерне товариство, витіснивши із центру приватні компанії, зосередившись на розвитку регіональної державної медицини. Результат переконливий – лікарня багато заробляє самостійно і розвивається».
 
Ольга Олексик, голова постійної депутатської комісії Закарпатської обласної ради з питань охорони здоров’я:
«Вважаю дуже вдалими перші кроки нашої медичної реформи, але, на жаль, вона не завершена. На прикладі Пардубіцької лікарні ми бачимо нову медичну стратегію, яка опирається на раціональність і доцільність. Укрупнення лікарні відбулося, воаховуючи принцип взаємодії вузькопрофільних центрів між собою в межах одного медичного об’єднання. Розвиток та організація конкретних медичних напрямків обґрунтований поширеністю захворювань, та можливістю зменшити смертність населення, продовжити якість і тривалість життя. У складі їх багатопрофільної лікарні є окреме відділення променевої діагностики, інсультне відділення, кардіохірургія, хірургія, реабілітація, психіатрія, а вузькопрофільні терапевтичні відділення об’єднані в загальнотерапевтичне. Модерний сучасний хірургічний центр включає відділсудинної хірургії, онкології, урології, отоларингології – які, за їх статистикою, найбільш затребувані. Раціональним є наявність потужної власної діагностичної бази, що дає можливість концентрувати зароблені кошти в
закладі і використовувати їх на розвиток.
 
Усі проєкти реалізовано з нуля за сучасними принципами і потребами. Все це виконано після глибокої аналітики та обрахунків, що привело до зростання рівня надання медичних послуг та раціонального використання коштів, які спрямовуються на розвиток».
 
Юрій Яцина, директор НКП «Закарпатська обласна клінічна лікарня ім. А.Новака»:
«Правильно розміщені відділення, правильно проведена реформа, лікарні мають між собою контакт, працюють в єдиному медичному просторі. Схоже щось було у нас 20 років тому. Вважаю, що реформу потрібно завершити, лікарні мають бути об’єднані, що дасть економічний ефект, дозволить модернізувати обладнання і збільшить доступність населення до надання якісних медичний послуг».
 
Мирослава Ливч, депутатка, керуюча справами Закарпатської обласної ради:
«Я не лікар, але розумію з економічної точки зору, що об’єднання наших лікарень неминуче. Пан гетьман розповів, що до реформи лікарні були заполітизовані, кожен хотів впливати на кадри і фінанси. Багато приміщень були в оренді. Бізнес заробляв, а комунальні установи залишалися збитковими. Але вони прийняли правильне рішення об’єднати лікарні в єдиний медичний центр. Тепер повністю все знаходиться у власності краю.
 
Україні необхідно йти цим же шляхом. У нас працюють фахові медики, тому об’єднання медичних закладів дозволить їх модернізувати, надавати якісні послуги. Це не означає, що після об’єднання будуть зменшені штати, а навпаки – комунальний заклад стане конкурентноспроможним з приватними медичними установами».
 
Пресслужба Закарпатської обласної ради