Ірина Мацепура: Для вітчизняного підприємництва через коронавірусну епідемію настали важкі часи

Print Friendly, PDF & Email

Депутат обласної ради, керівник підприємства ТОВ ВГСМ Ірина Олександрівна Мацепура, розповіла про проблеми на очолюваному підприємстві ТОВ ВГСМ, що є кращим роботодавцем краю та успішним партнером всесвітньо відомої шведської компанії IKEA, у зв’язку з поширенням коронавірусу в країні.

Ось, що вона сказала: «Пандемія коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19), яка панує сьогодні у всьому світі, принесла всій світовій економіці, біржам, компаніям великі проблеми. Наше підприємство та колектив, де задіяно 350 осіб, це також не оминуло. Звісно, за нинішніх реалій ми переймаємося найперше безпекою здоров’я всіх працюючих, їх сімей і діток. Це наразі – основне питання порядку денного. Також постійно проводимо роз’яснювальну роботу в колективі щодо обов’язкового дотримання карантинних вимог із використанням дезінфікуючих засобів і засобів індивідуального захисту, дотриманням дистанцій тощо. З огляду на це, ми закупили у значній кількості миючі і хлоровмісні речовини, проводимо дезинфекцію приміщень і цехів. Також придбали електронні термометри і при вході на підприємство проводимо температурні заміри.

Технологічно у нас більшість операцій такі, що люди знаходяться далеко один від одного. Просимо приносити з дому своє питво, щоб уникнути спільного користування чайниками. Тобто, робимо чітко все, як того вимагає ситуація.

Оскільки пандемія зачепила і наших закордонних споживачів, які зупинили свої підприємства та торгівлю, то ми постали перед серйозною проблемою збуту виробленої нами продукції. Іншими словами, ми не маємо кому її продавати.

За кордоном діють потужні програми з підтримки економіки, підприємців, а також працівників, яких відправили на домашній карантин через вірус, їм надається суттєва матеріальна допомога та всебічна підтримка. У нас за попередні півроку через падіння курсу валют вичерпалися всі прибутки і обігові кошти. Держава, навіть, не обіцяє допомоги та ще й погрожує штрафами за звільнення людей.

Звичайно, в цій ситуації у виграші ті підприємства, де люди працювали неофіційно.
Добре, що наші багаторічні партнери знають особливості економіки України і все – таки знаходять хоч мінімальні можливості підтримувати нас.
І ще одне: частина людей, що абсолютно природно, бояться заразитися. Ми надаємо оплачувані і безоплатні відпустки. Інші – хочуть працювати, бо чимало таких, що живуть від зарплати до зарплати.
На сайтах фейсбука з’явилися лозунги, мовляв, чому під час карантину рубають ліс? По – перше, законодавством не заборонено діяльність  підприємств. Адже законодавець добре розуміє, що доки підприємство працює, то хоч якісь податки йдуть у державну казну. До речі, коли у  2014 році почалася війна на Сході України і економіка впала на 20%, тодішнє керівництво країни знайшло можливість врятувати економіку, запровадивши автоматичне відшкодування ПДВ. Тим самим було врятовано 20% обігових коштів підприємств і зменшено навантаження на фонд оплати праці з 38% до 22%.

Чи очікую я такої підтримки для економіки цього разу? На жаль, дотепер урядовці не додумалися до серйозних рішень із підтримки підприємництва за нинішніх реалій. Адже людям потрібна робота, як повітря, бо вони з неї живуть.

 Так, коронавірус – наша нова реальність, методи безпеки, які введено, – надовго.
Та серед іншого хочу зауважити ще й таке: в селі є певна частина людей, які працюють за оплатою «нині на нині». І ці люди також залишилися без засобів існування. А звернутися за допомогою їм нема куди.

Доки економіка рухалась уперед, доти  робочі руки були нарозхват. Наразі всі наші напрацювання розбилися як об стіну.
Тому вітчизняні підприємці – на розпутті. Ми, звісно, частково працюємо і з усією відповідальністю робимо все, аби зберегти здоров’я наших працівників та їх сімей. Та це не вихід. Бо ми – за крок до економічних проблем” …

 Вл.інф.