28 Октябрь 2020

  • Поздравления


    Уважаемые неповторимый!

    Добро пожаловать на официальный сайт регионального Совета. Мы приглашаем вас ознакомиться с информацией о Закарпатье и последние новости из жизни.
    «Читать дальше»
  • Объявления

  • Фото Галерея

  • Баннеры

Иван БАЛОГА: «Власти в Украине построить Европейский художник

Понедельник, 10 Декабрь 2012, 11:08

Начальника Закарпатского областного Совета выглядит оптимистично день завтра

На Закарпатті органи місцевого самоврядування представлені 307 сельских районах, 19 город, 11 Город, 13 районные и областные советы, к которому выбранный 7 тысячи 476 депутаты. Таким образом деятельность законодательного органа зависит не только средств к существованию местных общин, но сила, благополуччя всієї країни. Вчера в Закарпатье, как и по всей Украине, прошли торжества по случаю местного самоуправления. Этот праздник является подтверждением роли samovrâdnostì как najdemokratičnìšoï, najmasovìšoï управления в нашей стране. Про це сьогодні говоримо з головою обласної ради Іваном Балогою (на фото).

Иван Иванович! Это был 15 годы, як прийнято Закон «Про місцеве самоврядування в Україні», в котором закреплены право и реальная способность территориальной общины самостоятельно решать вопросы местного значения. Як ви загалом оцінюєте роль місцевого самоврядування у системі управління державою?

- В любом демократическом обществе самоуправляющиеся органы являются важным институтом реального народовластия и средством реализации интересов территориальной общины. З часу обрання депутатів місцевих рад нинішнього скликання минуло два роки. Тож сьогодні маємо привід оцінити зміст їхньої роботи.

Самое главное, на моє переконання, що все більше громад виявляють ініціативу, ведуть пошук партнерів, долучаються до участі у різноманітних проектах як вітчизняного, так і зарубіжного рівнів, ведуть діалог з односельцями і переконують їх у тому, що «гуртом і батька бити легше», набувають досвіду і разом із владою працюють над втіленням своїх задумів.

Не буду зараз називати сільські ради, прізвища голів та депутатів, бо більшість із них відповідально ставляться до завдань своїх виборців, виконують взяті на себе зобов’язання. За ними — ініціатива, творчий пошук, вболівання за те, яким буде сьогодення і прийдешнє нашого краю, за добробут наших краян. У нинішніх непростих умовах вони свідомі того, що ніхто не вирішить за громаду проблеми, які належать до її повноважень. С другой стороны, органам місцевого самоврядування треба вести постійний діалог із громадами. Нужно избавиться от симптомов глухота, яку інколи демонструють обранці до своїх виборців.

Як спрацювала нинішня обласна рада за період своєї каденції?

— Спрацювала добре. Сформовано президію та 12 постоянные комиссии, в яких пропорційно представлені політичні сили. На партійній основі були сформовані і депутатські фракції. Але в процесі діяльності відбуваються певні зміни.

С начала шестого созыва, состоявшейся уже 11 сеансы, 16 пленарные заседания. Один из сеансов был в очереди прыжок. На нем, Позвольте мне напомнить вам, ми розглядали звернення до Верховної Ради України щодо скасування її постанови про відміну переходу на зимовий час. Тоді позиція наших депутатів отримала підтримку, і постанову було скасовано.

Кстати, за цей час депутатським корпусом прийнято понад 40 звернень до центральних органів державної влади, що стосувалися важливих питань життєзабезпечення нашого регіону.

Але це, так сказать, віртуальні результати напрацювань депутатів. Як їх відчули виборці?

— Виборці тоді відчувають роботу влади, коли та вирішує їхні проблеми — ефективно бореться з безробіттям, бідністю тощо. Найти, що наша обласна рада демонструє таку роботу. Постійно шукаємо додаткові джерела наповнення бюджету, думаємо про те, як розвивати соціальну сферу, розширюємо міжрегіональні і міжнародні зв’язки Закарпаття. У соціальній сфері пріоритетними напрямами ми визначили для себе розвиток медицини, образование, в частности дошкольного, Культура, Наука, Туризм, виды спорта. Цьогоріч продовжили зводити хірургічний корпус обласної клінічної лікарні, акушерсько-гінекологічний корпус у Рахові, районну лікарню у Берегові, протитуберкульозну лікарню у с. Нижня Апша Тячівського району та інші важливі для краю об’єкти. Проводится также реконструкция здания областного центра нейрохирургии и неврологии и реабилитационного центра областной детской больницы, розпочалося виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію будівлі під обласний перинатальний центр.

Однако,, у рамках реалізації програм соціально-економічного розвитку області за ці роки введено в дію 6 школы, 6 дошкільних навчальних закладів, 5 об’єктів охорони здоров’я, более чем 20 спортивних споруд. В дополнение, впродовж минулого і нинішнього років у 37 селах дев’ятьох районів реалізовано або впроваджуються різні проекти загальною вартістю 8,3 миллиона гривен. Ця робота проводиться в рамках другого етапу проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» за програмою ПРООН та ЄС.

Зросла активність громад і у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, у програмах транскордонного співробітництва.

Например, за ці два роки лише у співпраці з краєм Височина Чеської Республіки вдалося реалізувати майже 20 совместные проекты, зорієнтованих на реконструкцію та ремонт дитячих садків, школы, закладів охорони здоров’я, Культура и социальное обеспечение, Туризм. Более чем 60 таких проектів реалізується у співпраці з Угорщиною. Все це і є наслідком роботи депутатського корпусу місцевих рад у співпраці з виконавчими органами влади.

Кстати, як позначається на результатах діяльності органів місцевого самоврядування наше вигідне транскордонне розташування?

— Це, Вы можете сказать, є фішкою Закарпаття, оскільки наш край має у сусідах чотири країни Європейського Союзу. Тож співпраця з ними є для нас одним з пріоритетних напрямів роботи. Ми вже уклали для цього двосторонні угоди про співпрацю у різних галузях із прикордонними регіонами Румунії, Венгрия, Словакия, Польша, а також рядом регіонів Чехії, Германия, Хорватия, Російської Федерації тощо. Останнім часом обласна рада підписала також меморандуми про співпрацю з Посольством Чеської Республіки та Асоціацією друзів Закарпатської області в Сенаті Чеської Республіки, с Министерством иностранных дел Венгрии.

З керівництвом цих регіонів та державних структур у нас відбуваються постійні зустрічі та консультації з актуальних питань співробітництва. Например, днях у меня состоялась встреча с председателем Пряшевского самоуправляющегося края Словакии Петером Худиком и маршалком Подкарпатского воеводства Польши Мирославом Карапитой. Практикуется и проведения совместных заседаний постоянных депутатских комиссий региональных советов разных стран.

Але транскордонна співпраця все активніше розвивається і на рівні територіальних громад районів, Мост, сіл та селищ. Нині угоди про співпрацю із зарубіжними партнерами мають понад 100 органів місцевого самоврядування Закарпатської області.

Спільно з регіонами, з якими укладено угоди про співпрацю, знать, щороку підписуються і виконавчі протоколи з транскордонного співробітництва, більшість яких спрямовані на вирішення проблем сталого соціального та економічного розвитку гірських територій. Що це дає?

—, лише за останні два роки з краєм Височина Чеської Республіки в гірських районах Закарпаття нам вдалося реалізувати понад 20 спільних інвестиційних проектів у сфері освіти, Культура, здравоохранение, социальная защита населения. Але основний акцент зроблено все-таки на реконструкцію дошкільних закладів. Завдяки цьому було відкрито дитсадок у селі Стужиця Великоберезнянського району, проведено капітальний ремонт дитсадків у Волівці, Чинадійові, Невицькому, а у Великому Бичкові реконструйовано Будинок культури. Повністю також реконструйовано школи у селах Лазещина та Стримба Рахівського району. Зараз продовжується реалізація проектів з добудови дитячого садка на 75 місць у селі Велика Копаня Виноградівського, амбулаторії загальної практики сімейної медицини у селі Липовець Хустського районів та ряд інших.

Останнім часом потужним стимулом міжрегіонального співробітництва для вирішення проблем сталого розвитку місцевих громад стали українсько-угорські контакти.

На самом деле, нині за угодами з Міністерством закордонних справ Угорщини та рядом її регіонів на Закарпатті на основі паритетного співфінансування реалізується більше 60 спільних проектів з енергозбереження у сфері освіти, Культура, здравоохранения, и др., загальною вартістю 16 млн..

Але позитивної динаміки надано і прикордонній співпраці з Пряшівським та Кошицьким самоврядними краями. Свідченням цьому є реалізація спільного проекту з реконструкції колишньої ЗОШ №4 м. Ужгород, на базе которой функционируют новое заведение со словацкой и украинским языками обучения и Центр словацкой культуры. Поряд з цим нині вивчається можливість відкриття ще одного пункту пропуску «Уліч–Забрідь».

Ефективна співпраця налагоджена також із федеральними землями Верхня Австрія та Відень Австрійської Республіки, насамперед у сфері енергозбереження, поводження з твердими побутовими відходами. А з німецькими партнерами округу Оберфранкен ми тісно співпрацюємо у галузі охорони здоров’я.

Помітною є участь органів місцевого самоврядування Закарпаття і в програмах транскордонного співробітництва Європейського Союзу. Так, лише за результатами трьох конкурсів Програми ЄІСП «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна» в 2007–2013 роках обласна, міські та районні ради, створені ними агенції та асоціації, інші неурядові організації Закарпаття були і є задіяні як партнери у майже 80 проектах із загальним бюджетом понад 40 миллион евро. Таким образом, Международная техническая помощь является важным инструментом политики устойчивого экономического и социального развития региона. Особливу роль ці проекти зіграли в реалізації Програми протипаводкового захисту в басейні ріки Тиса.

Важко переоцінити і значення масштабних заходів культурного і міжнаціонального спілкування, які щороку регулярно проводяться в рамках Днів добросусідства на нашому прикордонні, фестивалів самодіяльного національного мистецтва.

Попри це сьогодні багато говорять про те, що у системі органів місцевого самоврядування давно назріли зміни. Про що, на самом деле, говорит?

— Про те, що сьогодні вже є очевидним, що вся система влади в Україні потребує корінних трансформацій, оскільки між центром і місцевими громадами накопичилось дуже багато пропозицій. Кстати, розв’язати їх бралися й попередні уряди, парламенти, але далі бажань справа не пішла, хоча є певні напрацювання, є політичні сили, які б хотіли провести таку реформу, виходячи з інтересів держави, громади тощо. С одной стороны, органи місцевого самоврядування наділені багатьма повноваженнями у вирішенні проблем, важливих для громад. А з іншого, держава не забезпечила їх відповідними фінансовими і матеріальними ресурсами. І нині практично по кожному інфраструктурному проекту доводиться низько кланятися центру. Тому самостійність місцевих рад маємо нині декларативну. На рівні районів та області владний дуалізм часто призводить до непослідовності у прийнятті та виконанні рішень, що не сприяє поліпшенню життя людей.

У нас давно визріла необхідність запровадження європейської моделі самоврядування, як це має місце у сусідніх країнах, де органи самоврядування на всіх рівнях мають виконавчі структури і несуть повну відповідальність за стан справ на своїй території. Там місцеві самоврядні органи наділені достатніми за обсягом і чіткими за межами повноваженнями, з відповідною фінансовою підтримкою.

Чи буде так у нас, ответа на этот призван дать проект Концепции реформирования местного самоуправления и территориальной организации власти в Украине, презентація якого нещодавно відбулася на засіданні Конституційної асамблеї.

Надеюсь, що парламент України нового скликання узаконить його. І Україна, яка ратифікувала Європейську хартію місцевого самоврядування, не тільки заявлятиме про свою прихильність європейським цінностям і стандартам, але і на практиці дотримуватиметься положень хартії.

І насамкінець таке. 28 жовтня депутатами Верховної Ради України VII скликання стало й чимало депутатів обласної ради. Це якось допомагатиме Закарпаттю у вирішенні проблем?

—, до парламенту пройшли 6 депутатів облради – «регіонали» Василь Ковач, Михайло Ланьо та Іван Бушко, «єдиноцентристи» Віктор та Павло Балоги. За списком об’єднаної опозиції нардепом став Валерій Лунченко. Это важно для, що серед новообраних парламентаріїв є й інші наші земляки – Василь Петьовка, Валерій Пацкан. Я думаю, що їх буде ще більше. Та вже нині є очевидним, що у новій Верховній Раді сильне представництво Закарпаття. Попри різну політичну орієнтацію ці люди люблять свій край. Уверен, що вони створять потужне лобі у парламенті для вирішення його проблем.

Бажаю органам місцевого самоврядування, щоб їхні можливості перевищували бажання. За досвідом Європейського Союзу у вирішенні фінансових проблем самоврядних інституцій. І нехай у цьому допомагає нам Господь.

Говоря Питер POLÌHA
«Новости Закарпатья»


Дома  Карта   электронной почты: admin@zak-rada.gov.ua Вверх