21 вересня 2020

Йосип Борто: Те, що добре для людей на місцях – добре і для держави в цілому

П’ятниця, 28 жовтня 2016, 09:13

26 жовтня ц.р. у в селі Велика Паладь, що на Виноградівщині, відбувся мирний мітинг громади  з вимогою відкрити контрольно-пропускний пункт «Велика Паладь – Нодьгодош».

На зустріч до мітингуючих приїхали голова ОДА Геннадій Москаль, перший заступник голови облради Йосип Борто, народний депутат України Василь Брензович, депутати облради Гейза Гулачі, Пейтер Чабо, Карло Резеш, Генеральний консул Угорської Республіки в місті Берегово Ендре Саліпскі, депутат угорського парламенту Оттіло Тілкі, представники районної та сільської влади.
Як розповіли люди, мова про започаткований ще у 2000-му році проект та підтриманий відтак урядами України та Угорщини, як перспективний. Адже через нове КПП можна буде виїжджати не тільки на автостраду до Будапешта, а й сусідньої Румунії, до якої тут рукою подати – до найближчого пункту пропуску всього 5 кілометрів.

На сьогодні з боку Угорщини до місця  майбутнього КПП побудована автодорога. З боку України – віз і нині там. Як інформував сільський голова Венцел Біров, відкриття даного пункту пропуску не вимагає величезних коштів, вони потрібні в основному  для капітального ремонту 5–ти кілометрової дороги до кордону, яка нині, на жаль, у жалюгідному стані. Побудована  ще в 1970 роках минулого століття після великої повені на річці Тур. Наступні злощасні паводки, які мали місце в житті краю, жодного разу не оминали й це село. Донині люди пригадують амфібії, які допомагали вижити під час повені 2001 року, на яких в село доставляли продукти.

Тож, як наголошували присутні депутати облради, відкриття контрольно-пропускного пункту «Велика Паладь – Нодьгодош» посилить економічні зв’язки між державами, добросусідство між територіальними громадами з обох боків кордону, збереже злагоду між ними. Та дасть можливість розбудувати відповідну інфраструктуру,сучасну дорогу,  розвивати сервісну зону, малий і середній бізнес у довколишніх селах, туризм, зайнятість людей, а звідси – упевненість у своєму завтрашньому дні не однієї родини, де більшість – угорськомовні.

Губернатор області пообіцяв донести до керівника уряду  Володимира Гройсмана вимогу людей та сприяти у будівництві дороги до кордону з української сторони. «Особисто передам ваші вимоги Прем′єр-міністру України, який, до речі, в листопаді зустрічатиметься із Прем’єр-міністом Угорщини Віктором Орбаном у Будапешті», – зазначив Москаль.

Оттіло Тілкі у своїй промові наголосив, що Угорщина щиро підтримує євроінтеграційні прагнення України. Та це неможливо без відкриття нових пунктів перетину кордонів. Даний пункт , відкриття якого так усердно домагаються жителі села, не тільки з’єднає жителів обох прикордонних регіонів, а й дасть поштовх для їх розвитку. Тому парламентарій всіляко сприятиме його відкриттю та гарантує, що Угорщина цей проект підтримає і політично, і фінансово.

Йосип Борто у своєму виступі наголосив, що вступ України до Євросоюзу – це питання не завтрашнього дня. Це питання невідомого майбутнього. Бо інтеграція України в Євросоюз з його інституціями має відбуватися процесом. А в цьому процесі стратегічне значення має транскордонне співробітництво і щире добросусідство, покращення умов перетину кордону, відкриття нових КПП, у т.ч. й Велика Паладь – Нодьгодош. «Він є невеликим, – казав Йосип Йосипович, – але значимим елементом у реалізації цього важливого плану. Бо не тільки облагородить село та цивілізує перетин кордону, а й дасть змогу заробляти людям на своїй землі, не покидаючи рідні оселі та сім’ї».

– Мета нашого зібрання, – далі мовив Йосип Йосипович, – щоб нас почули як у Києві, так і Будапешті. Щоб представники центральної влади зрозуміли: те, що добре для людей на місцях – добре і для держави в цілому. Тому ми повинні зробити все для того, аби питання побудови цього КПП увійшло в порядок денний  переговорів у Будапешті, які відбудуться ближчим часом на найвищому урядовому рівні. Як і інші  актуальні для Закарпаття питання, а це – завершення будівництва об’їзної автомобільної дороги м.Берегово та с.Астей до міжнародного автомобільного пункту пропуску «Лужанка», європейської автомагістралі №3 на маршруті  Київ-Чоп та ін..

Далі Й.Борто високо оцінив перспективи високих перемовин на рівні Прем’єр-міністрів двох братніх держав та додав, що у перспективі необхідно побудувати та відкрити ще декілька таких пунктів пропуску в нашому краї, адже існуючий порядок перетину кордонів нікого не задовольняє на нині Через великий потік транспорту доводиться годинами стояти в черзі на кордонах з країнами ЄС. А це має відбуватися швидко, якісно, шанобливо. Тоді до нас приїдуть і інвестори, і туристи.

У ході мітингу дізналися про ще один аргумент на користь відкриття пункту пропуску у с.Велика Паладь. Виявляється, в цій місцині Бог скинув привабливу родзинку – термальне родовище глибиною  1200 м, де тепло води сягає 53 градусів. У 2013 році йшлося про відкриття на його базі санаторного комплексу, велося дослідження майже півроку. «Фахівці викачували воду і вона залишалася чистою, як сльоза», – казали великопаладівці. Навіть був уже ескіз проекту. Та через події на Сході України плюс погана інфраструктура в селі інвестор передумав чи то дав задню.

На завершення мітингу депутати сільської ради зачитали своє Звернення, адресоване першим керівникам краю, в якому висловили  сподівання на підтримку та допомогу у втіленні в життя цього проекту, що вселяє бажання залишитись вдома і будувати життя на отчій землі.

Після чого присутні посадовці та депутати разом із головою села попрямували до українсько-угорського кордону, аби на місці оцінити масштаби робіт.

Прес-служба Закарпатська облрада