26 вересня 2020

Йосип Борто: Вбачаючи своє майбутнє серед європейських народів, для нас питання подвійного громадянства надзвичайно важливе

Середа, 12 лютого 2020, 18:14

Сьогодні, 12 лютого, у малому залі Закарпатської облради відбулося засідання круглого столу «Подвійне (множинне) громадянство: реальний стан, виклики, реакція держави та суспільства», організованого Національним інститутом стратегічних досліджень разом (НІСД) із Ужгородським національним університетом та Закарпатською ОДА.

Участь у заході взяли:  народні депутати України – Роберт Горват, Ігор Кривошеєв, Святослав Юраш, перший заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто, заступник голови ОДА Ольга Травіна, Генеральний консул Словацької Республіки в м.Ужгород Мірослав Мойжіта, Генконсул Угорщини в м.Ужгород Йожеф Бугайла, Почесний консул Словаччини у Великому Березному Олег Адамчук, заступник глави консульської установи, Консульства Румунії в Солотвино Ґеорґе Анґел, Почесний консул Латвії в м. Ужгород Юрій Ігнатко, радник голови облради Олександр Білак, керівники структурних підрозділів ОДА,  а також представники МЗС в м. Ужгород, міграційної служби, громадських організацій та асоціацій, науковці, правники та журналісти.

Модерувала зустріч радниця дирекції НІСД Світлана Мітряєва, яка зазначила, що нині в Україні переглядається ставлення до питання множинного громадянства. Реалізація Угоди про Асоціацію та ЗВТ між Україною та ЄС спирається на розгалужену матрицю практичних реформ та узгоджень у різних сферах у контексті євроінтеграційних процесів. Тож гармонізація України та європейськими державами питань щодо подвійного громадянства є актуальною. «Нещодавно Президент України Володимир Зеленський активізував процес розгляду питання подвійного громадянства, про свідчить поданий ним законопроект до Верховної Ради України «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства», як невідкладний», – наголосила С.Мітряєва.

Йосип Борто у своєму виступі передав вітання учасникам форуму  від голови облради Михайла Рівіса та побажав їм плідної роботи. Та наголосив, що Конституція України  визначає,  що у державі існує єдине громадянство, яке тлумачиться юристами по-різному.  Однак реально мільйон українців мають подвійне (множинне) громадянство.

Відтак Йосип Йосипович навів деякі статистичні дані, які відображають таку картину:  86 країн світу дозволяють подвійне громадянство, ще 29 держав світу, громадяни яких мають право подвійного громадянства, але за певних умов. У 51 державі світу – заборонено мати подвійне громадянство. Це, у першу чергу,  країни Азії, Африки, а також Україна, Білорусь, Словаччина. «У світлі інтеграційних процесів та їх реалій, вважаю, що дане питання необхідно  розглядати у двох аспектах: перший – безпека держави. Важливо дослідити, як буде впливати подвійне громадянство в Україні на її територіальну цілісність і суверенітет. Другий – яка зацікавленість держави і громадян України,  щоб легалізувати подвійне громадянство, – мовив  Й. Борто, відзначивши, що на його  переконання,  і  держава,  і громадяни зацікавленні у такому дозволі щодо отримання подвійного громадянства. Адже  нині мільйони українців заробляють на життя за кордоном.  Маючи громадянство іншої країни ЄС,  вони зможуть без перепон пересуватися та знаходити роботу за межами своєї країни. Це добре, як таких для співвітчизників, так і для України. Лише торік українці-заробітчани перевели через  банківські рахунки понад 10 мільярдів доларів США додому. Це вагомий дохід в економіку держави. «Сподіваюся, що у скорому майбутньому українці зможуть заробляти такі кошти в Україні. Однак за нинішніх реалій доцільно дозволити подвійне громадянство нашим співвітчизникам, які завжди берегтимуть свою мову, традиції, любов до рідної землі, духовну спадщину, але допоможуть поширювати свободу інвестицій, підприємництва, кращі шанси для навчання та працевлаштування молоді,  – наголосив Йосип Йосипович. Він також  підкреслив, що, звісно,  питання національної безпеки – важливе і складне, є український досвід у Криму та на  Сході України. Та все ж  прагнучи до Європи, вбачаючи своє майбутнє серед європейських народів, питання подвійного громадянства треба все ж врегулювати  цивілізованим шляхом, бо воно важливе і актуальне», – підкреслив Йосип Йосипович.

Фахівці проаналізували досвід країн Центральної та  Східної  Європи у сфері регулювання питань, пов’язаних із множинним громадянством, а також розкрили питання у контексті реалізації державної міграційної політики, провели паралелі між множинним громадянством та соціально-економічним становищем прикордонних територій тощо. Зазначалося, що подвійне громадянство може стати інструментом для посилення зв’язків із діаспорою, налагодження наукових, бізнесових, інвестиційних  та культурних зв’язків. Також говорилося й про те, що мільйони українських трудових мігрантів зможуть зберегти свій зв’язок із Україною, законно володіючи іншим паспортом.

Формат круглого столу сприяв встановленню між його учасниками наукових і ділових контактів, обміну досвідом, забезпеченню діалогу між представниками влади, науковим та експертним середовищем, громадськості щодо легалізації множинного громадянства в Україні.

Виконавчий апарат облради