Карпатський шлях дерев’яної архітектури – стратегія збереження сакральної спадщини

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 6 травня, керуюча справами Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч, її заступник Володимир Гнатківський, голова Ясінянської ТГ Андрій Делятинчук узяли участь у робочій зустрічі, яку організувала Асоціація ЄВРОРЕГІОН «КАРПАТИ – УКРАЇНА» у межах проєкту «Карпатський шлях дерев’яної архітектури – спільні дії для збереження та промоції історико-культурної спадщини українсько-польського прикордоння». Проєкт реалізовує Асоціація  спільно із Підкарпатською Регіональною Туристичною Організацією (Польща) за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва.

Захід відбувся в онлайн-форматі. Модератором зустрічі виступила виконавча директорка Асоціації Галина Литвин. До діалогу долучилися експерти зі збереження дерев’яної культурної спадщини, архітектори, фахівці з промоції із України та Польщі.

Основний меседж зустрічі: Сакральна дерев’яна спадщина – безцінне багатство карпатського краю і наше завдання його не просто зберегти у пам’яті чи на світлинах, а відновити первозданний вигляд, аби цими пам’ятками могли милуватися і наступні покоління. Саме тому Асоціація спільно з партнерами працює над стратегією Карпатського шляху дерев’яної архітектури.

Мирослава Ливч акцентувала увагу на необхідності збереження та промоції дерев’яної архітектури, як спільної культурної спадщини гірської частини українсько-польського прикордоння. «Переконана, що ця чудова ідея об’єднає три західні області України та Підкарпатське воєводство (Польша) так само, як і об’єднує нас природний феномен – гори Карпати. Адже дерев’яні церкви називають «місцями сили». Вони будувалися нашими талановитими предками, які разом із сумлінною працею вкладали теплоту власних сердець у свої творіння. Для нас це, насамперед, духовне надбання, це таїнства нашої історії на рідній землі. Тож, цей проєкт є дуже важливим для нашого краю. Вірю, що проєкт стане стартом для розвитку нового туристичного продукту – Карпатського шляху дерев’яної архітектури, а також приверне увагу громадськості до стану цих сакральних перлин», – зазначила Мирослава Михайлівна.

«Наше спільне завдання зробити Карпатський шлях дерев’яної архітектури не просто черговим путівником чи картою, а ще одним самобутнім магнітом, який приверне увагу мандрівників з різних куточків світу, адже дерев’яна сакральна спадщина – це те, що неабияк вирізняє карпатський край і щодо архітектури, і щодо традицій», – зауважила Галина Литвин.

Серед заходів Програми: проведення інвентаризації об’єктів дерев’яної архітектури на території Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської областей, Підкаратського воєводства (Польща); створення концепції маршруту і стратегії його функціонування та промоції; проведення інформаційно-промоційної кампанії об’єктів; проведення фотоконкурсу; створення 3D-турів об’єктів дерев’яної архітектури тощо.

У рамках проєкту заплановано у ц.р. проведення концерту сакральної/духовної музики в смт Ясіня.

Пресслужба облради