Комісія обласної ради з питань охорони здоров’я напрацювала низку важливих рекомендацій

Print Friendly, PDF & Email

Відбулося засідання постійної комісії Закарпатської обласної ради з питань охорони здоров’я, яку провела її голова – Ольга Олексик. Участь у засіданні взяли: заступник голови обласної ради Денис Ман, запрошені представники медустанов краю та профільного департаменту ОДА.

На порядку денному – питання про стан та проблеми надання вузькоспеціалізованої допомоги хворим краю, внесення змін до Програми поліпшення надання медичної допомоги дітям, які страждають на хворобу Крона, на 2020-2022 роки, про ситуацію, яка склалася з оплатою праці спеціалістів обласних медзакладів по лінії екстреної медичної допомоги, про напрямки використання коштів обласного бюджету в рамках обласних Програм охорони здоров’я на 2021 рік та про створення дорадчого органу комісії – Робочої групи із спеціалістів у галузі охорони здоров’я.

Інформував членів комісії та присутніх директор департаменту охорони здоров’я ОДА Анатолій Пшеничний. Найбільш жваво було обговорено питання про стан та проблеми надання вузькоспеціалізованої допомоги хворим краянам. Наголошувалось, що в області сформовано Мережу спеціалізованих закладів охорони здоров’я для госпіталізації пацієнтів із коронавірусною хворобою COVID-19. Водночас провідним закладам охорони здоров’я заборонено проведення планових заходів із госпіталізації, крім: надання медичної допомоги внаслідок ускладненого перебігу вагітності та пологів, а також роділлям, породіллям, новонародженим та пацієнтам із онкологічними захворюваннями тощо. До надання планової медичної допомоги заклади зможуть повернутись виключно після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних рішень. І цей процес буде тривалим. На думку представників Робочої групи при комісії, статистика показує, що кількість хворих та померлих пацієнтів від серцево-судинних хвороб є значно більшою, ніж внаслідок ускладнень від коронавірусного захворювання.

У ході  розгляду цього питання запропоновано на рівні регіону виробити чіткий алгоритм дій із діагностики та лікування таких пацієнтів в умовах пандемії. Важливо також забезпечити всі медзаклади вузької спеціалізації експрес-тестами на визначення антигена коронавірусу, страхуванням медичних працівників тощо.

Голова комісії Ольга Олексик відзначила, що труднощі пов’язані із плановою госпіталізацією хворих призводять до зростання інвалідності та незворотних ускладнень  і запропонувала представити план маршрутизації пацієнта, де вказати  його стан та захворювання, які допустимі для так званої «умовно планової госпіталізації».

Уважно розглянула комісія й інше актуальне питання, яке стосується оплати праці спеціалістів обласних медзакладів із надання екстреної медичної допомоги. Мова про те, хто відшкодовуватиме витрати, пов’язані з наданням лікарем-консультантом медичної допомоги, який викликається у райони як спеціаліст вузького профілю. Фахівці обговорили досвід інших областей України, де питання оплати транспортування консультативних бригад вирішується на договірній основі між комунальними некомерційними підприємствами. У підсумку було вирішено провести розширене засідання профільної комісії обласної ради із залученням фахівців провідних медзакладів краю, де предметно вивчити це питання та прийняти відповідні рішення.

На засіданні присутні обговорили та підтримали  як слушну ініціативу О.Олексик про створення Медичної ради (дорадчого органу) при профільній комісії облради з числа експертів у галузі охорони здоров’я за різними напрямками. Ініціювали також звернення до керівників територіальних громад щодо контролю за виконанням медичних програм на місцях, у тому числі  й виконання зобов’язань місцевих бюджетів щодо реінбурсації інсуліну.

Денис Ман звернувся до директора профільного департаменту із питанням щодо завантаженості ліжок медзакладів хворими на COVID-19 та вплив цього фактору на впровадження локдауну в Закарпатті.

А.Пшеничний відзначив, що наразі завантаженість ліжок становить 31-32%, що може свідчити про певний  спад темпів захворюваності на цю важку недугу. Однак питання локдауну та його обмеження визначають Кабінет Міністрів України та відповідні комісії із питань надзвичайних ситуацій.

Заступник голови обласної ради Д.Ман наголосив на необхідності з боку виконавчої влади комунікувати із жителями краю щодо  карантинних обмежень заздалегідь, бо локдаун оголошений із 8 грудня, а жителі краю досі не знають про те, що він означає для суспільства.

Насамкінець Денис Миколайович подякував членам комісії за конструктивну роботу, фахові рекомендації з обговорюваних питань, акцентував увагу на необхідності більш відвертого та конструктивного діалогу й налагодження механізму взаємодії профільної комісії облради з керівниками медичних установ регіонального рівня та департаменту ОДА задля раціонального використання коштів обласного бюджету для медичних потреб краю.

Пресслужба облради