Край Височина показав, як ефективно використати допомогу ЄС для внутрішньо переміщених осіб

Print Friendly, PDF & Email

Делегація Закарпатської обласної ради в рамках візиту до Чеської Республіки ознайомилася з роботою трансформаційних будинків для людей похилого віку у містечках Просеч у Пошне та Свєтла над Цазанов.

 Це один із великих соціальних проєктів, який 15 років тому започаткував Край Височина за підтримки Європейського Союзу. Суть його полягає у кардинально іншому підході до умов перебування людей похилого віку та осіб з ментальними відхиленнями. Установи радянського типу у відлюдних місцях з великою кількістю клієнтів трансформували у невеликі затишні будинки, органічно вписані в інфраструктуру населених пунктів. Так, лише в цьому регіоні Чеської Республіки із колишніх 4 комунальних закладів старого типу утворилося 50 нових.       

За словами гетьмана Краю Височина Вітєзслава Шрека, проєкт на 85% дотується Європейським Союзом і на 15% – місцевим бюджетом. 70-80% пенсії клієнта відраховується на його утримання. Загальні витрати закладу складають у середньому 2 млн. крон на рік. Будинки розділені за цільовими групами. У різних місцях проживають відносно здорові старі пенсіонери, окремо – люди з деменцію, ментальними та психічними розладами, залежні від алкоголізму тощо. Відповідно до кожної групи будинки спеціально оснащені. Це зручно технічно, крім того, люди зі схожими проблемами в колективі почуваються комфортніше.

Інвалідний центр у Просечі існує з 1954 року. До цього це був маєток місцевого заможного пана, який згодом розорився. У 1937 році Чехословацька держава націоналізувала майно для потреб офіцерів у вислузі як місце для реабілітації. У рамках європейського проєкту «Domov Haj» заклад реконструювали, добудували додаткові приміщення. Зараз тут проживають 78 пенсіонерів і люди з хворобою Альцгеймера.  

Директор Їржі Хормандл розповів, що досвідом роботи будинку з 2010 року він ділиться із закарпатцями в рамках партнерства регіонів. Зокрема, він бачить потенціал до змін у підходах роботи спеціалізованих соціальних закладів Мукачева, Виноградова, Вільшан і Тур’я-Ремети.

Директорка «Domov Haj» у Свєтлі над Цазавов Дана Паєрова колишній великий будинок для старих на 80 осіб змогла трансформувати у комплекс із 12 низьких безбар’єрних споруд. Локально вони розташовані так, що не порушують місцеву інфраструктуру і виглядають як звичайні будинки в місті. Відповідно люди з найвищим ступенем інвалідності не відрізані від соціуму, а є частиною громади.

Депутати Закарпатської обласної ради мали можливість детально ознайомитися з роботою закладів. Після відвідування будинків для старих вони поділилися міркуваннями. За словами депутатки Юдіти Петеї, найбільше враження на неї справив диференційований підхід  та якість надання послуг.

–        Дуже хочеться, щоб люди в Україні також мали такі умови і гідно проводили старість. Тут вони отримують максимальну увагу від соціальних працівників, медиків, психологів. Нам необхідно вже сьогодні думати, багато працювати, робити певні кроки, щоб система запрацювала і досягла такого рівня. Я особисто маю знайомих, у яких є люди з хворобою Альцгеймера і бачу, наскільки це проблема для родини і чого вартує догляд за хворим. Тут цей тягар держава взяла на себе і робить все на висоті. Клієнти перебувають у комфортних умовах, працівники повністю віддаються справі», – зазначила вона.

Керуюча справами, депутатка Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч вважає, що успіх чеських соціальних центрів для старих полягає в ефективному менеджменті, якого поки що, на жаль, бракує Україні. «Якщо наші комунальні установи будуть прибуткові, то оплачуватимуть податок на прибуток в державний бюджет. Тому нам обов’язково треба переглянути всі комунальні заклади, навести генеральний порядок в соціальній сфері Закарпаття і на це повинна бути рішуча воля усіх депутатів», – наголошує пані Ливч. Також вона була приємно здивована тим, наскільки продумана у чеських будинках для старих система штатного складу службовців, яка не здійснює навантаження на бюджет. В будиночку, де проживає 6 осіб, працює один асистент і прекрасно справляється зі своїми функціональними обов’язками. За потреби викликається лікар чи інший соціальний працівник.

Голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко також вважає, що реформа комунальних соціальних закладів назріла давно: «Насправді ми маємо багато великих диспансерів і витрачаємо великі кошти на їх утримання. Зрозуміло, що тут їх фінансує ЄС. Але сьогодні нас багато в чому також підтримують європейські та інші світові організації, наприклад, для створення належних умов тимчасового проживання внутрішньо переселених осіб через війну з росією. Ми могли б за ці кошти реконструювати старі занедбані будівлі, але з розрахунку, що пізніше їх можна було б використати на такі соціальні потреби старих людей чи осіб з інвалідністю. Тому я домовився з гетьманом Краю Височина паном Шреком, щоб він організував для наших депутатів таку екскурсію. Ми не знаємо, скільки триватиме війна в Україні і, можливо, нам потрібно буде вчитися жити за зразком Ізраїлю, але думати треба наперед і ефективно використовувати допомогу Євросоюзу».

Пресслужба Закарпастької обласної ради