27 вересня 2020

«Мала Авіація Карпат», «Впровадження «зеленої» енергетики у регіоні», «Встановлення систем протиградового захисту в регіоні», – проєкти, які можуть бути реалізовані у краї у рамках транскордонного співробітництва

Четвер, 13 лютого 2020, 15:43

В облраді відбулася робоча нарада управління з питань розвитку місцевого самоврядування, міжнародних та регіональних зв’язків виконавчого апарату обласної ради, модератором на якій виступив очільник управління Василь Маковський. Йшлося про хід підготовки проєктних заявок для участі у третьому конкурсі програми ТКС «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020», які підтримує Закарпатська обласна рада.

Участь у засіданні взяли: голова облради Михайло Рівіс та перший заступник голови – Йосип Борто, керуючий справами виконавчого апарату облради Юрій Гузинець, заступник начальника управління з питань розвитку місцевого самоврядування, міжнародної технічної допомоги та протоколу облради Анатолій Гринь, заступник директора Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА) Юдіта Євчак і проєктний менеджер – Кароліна Данч, координатори проєктів транскордонної співпраці Євген Лукша і Ксенія Охотник, керівник Міжнародної Асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР» Наталія Носа-Пилипенко, директор КП “Агенція регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Закарпаття” Закарпатської обласної ради Михайло Данканич та керівники й спеціалісти окремих управлінь облради і облдержадміністрації.

Під час наради учасники обговорили питання підготовки проектної пропозиції «Встановлення систем протиградового захисту в регіоні» для подання до третього конкурсу програми ТКС «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020», із якого доповіли Євген Лукша та Ксенія Охотник. Зазначалося, що цей проект реалізовуватиметься в рамках трьохсторонньої співпраці з областю Саболч-Сатмар-Берег Угорщини та повітом Сату-Маре Румунії. В якості головного заявника у проекті виступатиме ЄОТС ТИСА, а партнери –  АРР «Закарпаття» обласної ради та Закарпатський гідрометеорологічний центр. У рамках проєкту передбачено провести закупівлю та сертифікацію спецобладнання, виготовлення дозвільних документів, наукові дослідження, обмін досвідом тощо.

Також йшлося про успішні підготовчі заходи щодо впровадження проєкту «Мала Авіація Карпат», який розробляє Асоціація Інституцій Регіонального Розвитку “МАІРР”. Партнерами в цьому проекті є КП АРР «Закарпаття» Закарпатської обласної ради, Міжнародний аеропорт «Сату-Маре» Румунії, та Аероклуб «Спішська Нова Весь» Словаччини. Проєктом передбачається закупівля обладнання для міжнародних аеропортів «Сату-Маре» та «Ужгород», організація тренінгів, навчання пілотів, проведення фестивалів малої авіації в Румунії та Україні. Бюджет проекту наразі уточнюється. Наголошувалося на необхідності підписання меморандуму між партнерами за участі Закарпатської обласної ради.

Працюють фахівці виконавчого апарату облради й над документами щодо проєктної пропозиції «Впровадження «зеленої» енергетики у регіоні», яка подаватиметься за співпраці з м. Деге Угорщини та міжнародним аеропортом Сату-Маре Румунії. У рамках проєкту планується будівництво сонячної електростанції для живлення насосної підстанції водозабору міста Хуст, встановлення 30 LED світильників на вулицях та 60 сонячних панелей на будівлях м. Деге, модернізація системи опалення аеропорту Сату-Маре.

Також обговорили перспективний проєкт, який планується запровадити для покращення стандартів обслуговування у сфері нейрохірургії. Як зазначив начальник управління Василь Маковський, проєкт стосується співпраці між відділеннями нейрохірургії Ужгородської міської лікарні та Медичного Центру Університету м. Дебрецен. Головним бенефіціаром є Ужгородський національний університет.

Ще один проект у сфері медицини, розроблений разом із Закарпатською обласною лікарнею ім. А. Новака та спрямований на покращення здоров’я учасників АТО/ООС на сході України та обмін досвідом у лікуванні. Партнером у проекті є лікарня
м. Мішкольц (Угорщина) та Агенція регіонального розвитку BORA 94 (область Боршод-Абауй-Земплен).

Михайло Рівіс звернув увагу на тому, що впроваджувані транскордонні проєкти повинні, насамперед, гармонізувати із Стратегією розвитку Закарпатської області та закликав профільні структурні підрозділи ОДА враховувати цю норму перед проєктним плануванням. А управлінню управлінню зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва ОДА рекомендував інформувати облраду про проєктні пропозиції, для обміну статистичною інформацією, узгодження й коректування  планів, щоб максимально ефективно використати інструмент транскордонного співробітництва для розвитку Закарпаття.

Насамкінець Юдіта Євчак, розповіла про процес підготовки до підписання Грантової угоди проєкту Zero Waste, який відповідно до рішення Спільної моніторингової комісії Програми ТКС «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» від 24 квітня 2018 року (LIP-великі інфраструктурні проекти), відібраний серед 5-ти переможців. Вона зазначила, що із української сторони дотримані усі умови щодо впровадження проєкту, наразі очікують відповідних дій від угорських партнерів.

Йосип Борто наголосив, що такий проект є надзвичайно важливим для нашого регіону, а його реалізація, насамперед, забезпечить виконання положень Стратегії управління відходами у Закарпатській області до 2030 року.

Виконавчий апарат облради