07 грудня 2021

«Міжнародна науково-практична конференція «Сталий розвиток Карпат на інших гірських регіонів Європи» пройшла на високому європейському рівні», – переконані її учасники

П’ятниця, 10 вересня 2010, 16:57

«Міжнародна науково-практична конференція «Сталий розвиток Карпат на інших гірських регіонів Європи» пройшла на високому європейському рівні», – переконані її учасники

     Міжнародна науково-практична конференція «Сталий розвиток Карпат на інших гірських регіонів Європи» набула широкого розголосу як важлива подія, що надала позитивного імпульсу успішному розгляду і схваленню в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи відповідних Резолюцій та Рекомендацій.
     У процесі роботи, крім участі у запланованих заходах, її учасники ділились враженнями, думками про значення цього форуму у контексті сучасної міжнародної екологічної політики, діяльності урядів регіональних і місцевих влад, громадських організацій, Карпатського регіону у збереженні довкілля, об’єднанні зусиль і можливостей для забезпечення сталого розвитку регіонів. Про це йдеться і в запропонованих вашій увазі відгуках учасників конференції.

     Степан СТОЙКО, доктор біологічних наук, професор Інституту екології Карпат НАН України:
     – Конференція актуальна в дусі документів ЮНЕСКО та інших світових інституцій з питань екологічної безпеки і сталого розвитку. Приємно, що Закарпаття як область, що межує з чотирма країнами Європи, взяла на себе високу місію провести міжнародну науково-практичну конференцію щодо сталого розвитку Карпат та інших гірських регіонів Європи, яка, на моє глибоке переконання, закладе фундамент подальших колективних дій європейської спільноти із зазначеної проблематики. Адже маємо сказати вголос: нинішні глобальні кліматичні зміни спонукають до об’єднання зусиль громади, партнерства всіх країн, регіонів заради життя на землі.
     Запорукою успіху форуму став високий рівень її організації, доповідей, що прозвучали, забезпечений високим статусом і професійним досвідом доповідачів, і, звичайно, активна зацікавленість всіх учасників, бо ж тема- болюча, животрепетна.

     – Леонід РУДЕНКО, академік Національної академії наук України, директор Інституту географії НАН України:
     – Я хочу сказати, що дуже вдячний організаторам за ініціативу такого масштабного, насиченого і надзвичайно актуального міжнародного форуму. Україна, на жаль, дуже поволі рухається в галузі політики стосовно порядку денного ХХІ століття – сталого розвитку, який покликаний змінити місце і роль людини у взаємовідносинах із природою. На всеукраїнському рівні ми не затвердили ні концепцію, ні стратегію сталого розвитку. Такий прорив, який зробило Закарпаття завдяки ініціативі Михайла Кічковського щодо розуміння необхідності консолідації зусиль для досягнення сталого розвитку на всіх рівнях, готовності чотирьох регіонів України і представників 18 держав об’єднатись заради життєвого середовища, додає оптимізму.
     Декларація конференції, яку ми назвали Ужгородською, а також Резолюція показують приклад іншим регіонам для поступу вперед до поставленої мети. А вона, без перебільшення, продиктована самим життям – зберегти унікальну екосистему гір, протидіяти природним і техногенним катастрофам заради прийдешніх поколінь.

     Олег АДАМЕНКО, доктор геолого-мінералогічних наук, професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу:
     – Ця конференція особлива тим, що до наукових проблем долучились урядовці. І це – надто важливо. Ми повинні виробити консенсус , аби сталий розвиток став державним пріоритетом, як то є в багатьох країнах Європи.

     Ондраш РАКОЦІ, директор Асоціації регіонального розвитку, перший віце-президент Асоціації «МАІРР»:
     – За останні 10 років не було такої масштабної, ґрунтовної міжнародної конференції, як ця, Ужгородська. Головне питання, яке я оприлюднив перед її учасниками: чи зможемо ми забезпечити належні умови для населення гірських регіонів, які взаємостосунки між нашими державами, і чи зможемо ми приїжджати один до одного по – сусідськи? На ці питання ми отримали чіткі відповіді.
     Я щиро дякую організаторам за запрошення та за змістовну, добре поставлену роботу справді поважного форуму, у якому все було продумано, виважено і цікаво.

     Святослав ГУСТЯК, директор Агенції регіонального розвитку «ПОЛОНИНА», генеральний секретар Міжнародної Асоціації «МАІРР» (Словацька Республіка):
     – Насамперед повинен сказати про дуже хорошу організацію конференції. Її результати та підсумкові документи допоможуть відкрити нове бачення шляхів вирішення злободенних питань гірських регіонів та сприяти запровадженню нових форм співробітництва між ними, що водночас допоможе якомога скоріше увійти Україні в європейську спільноту.

     Степан ПОП, доктор фізико-математичних наук, декан географічного факультету УжНУ.      – Я брав участь у багатьох міжнародних конференціях. Повинен сказати, що ця конференція пройшла на високому європейському науковому, організаційному та методичному рівні. І в цьому чимала заслуга вищих керівників держави, зокрема Президента України, який дав відповідні доручення, керівництва області, зокрема, Михайла Кічковського, що ініціював розгляд даного питання в Конгресі Ради Європи. Заслухано змістовні доповіді. Відбулася щира, відверта розмова, без «кривлянь». І це є свідченням того, що ми розуміємо складність порушеної проблеми. На жаль, ми ще мало зробили для реалізації просторового розвитку, а це – складний, багатогранний процес…
     Я думаю, що документи, напрацьовані учасниками засідання, об’єднають і політиків, і урядовців, і вчених, і громадськість задля соціально-економічного розвитку гірських регіонів Європи, у т. ч. й Карпат, та подальших дій на всіх рівнях з цієї проблематики.

     Степан ЧУНДАК, професор, завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища хімічного факультету УжНУ, доктор хімічних наук:
     – Проведення такої конференції – надзвичайно важлива подія не лише для Закарпаття, а й для всього Карпатського регіону. Тому, що прийняті рішення мають великі перспективи для розвитку Карпат у цілому.
     Організована конференція на дуже високому рівні, солідно. Відчувається, що докладено дуже багато зусиль для того, щоб вона повністю відповідала своєму призначенню. І вже тепер цей форум отримав високу оцінку вчених, політичних діячів країн Карпатського регіону за вдале поєднання науково-екологічного та еколого-політичного аспектів.

     Григорій ПОП – доктор хімічних наук, завідувач відділу поверхнево–активних речовин біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України.
     – Міжнародна конференція, що відбулася з ініціативи голови Закарпатської обласної ради Михайла Кічковського, – це дуже потужний і необхідний захід. Сталий розвиток Карпат – основа нашого життя. Тут і економіка, і екологія, тут і добробут населення. Жителі гірських районів, зокрема й Закарпаття, живуть у дуже складних умовах, через те, звичайно, у полі зору нашої конференції також поліпшення умов життя людей в гірських глибинках. Сьогодні регіональним, місцевим владам слід проявляти більше ініціативи і створювати гідні умови для людей, які там проживають, а не в усьому покладатися тільки на уряд. Потрібно, перш за все, турбуватися про створення нових робочих місць, покращення доріг. Адже восени, взимку, дивуєшся: як у гірській місцевості люди виживають. Безумовно, для населення, в першу чергу нашого Карпатського краю, ця конференція має надзвичайно велике значення в тому, що сьогодні не вистачає коштів на найнеобхідніше: для боротьби з паводком, із різними стихійними лихами, які почастішали останнім часом. А допомога Європи у цьому випадку повинна бути завдяки цій конференції, тому, що матеріали зараз готуються і вони звучатимуть на різних європейських рівнях. Я переконаний, що справи підуть на краще.

     Зіновій БРОЙДЕ – радник голови Чернівецької облдержадміністрації з питань європейської інтеграції і регіонального розвитку, кандидат технічних наук, директор державного НТЦ «Екоресурс».
     – У мене дуже приємні враження від конференції! Маю багатий досвід роботи з європейськими структурами і проведення таких поважних форумів.
     Хочу відмітити високий рівень і блискучу організацію Ужгородської конференції.
     На мою думку, поставлені перед нею завдання виконано на сто відсотків. Піднято практично весь спектр актуальних питань, що були передбачені програмою. І власне, розглянуті основні аспекти сталого розвитку Карпат в цілому. З приємністю хочу констатувати, що Закарпатська область зробила важливу добру справу в інтересах нашої держави і в інтересах Карпатського Єврорегіону також.

     Руслан МУРАТОВСЬКИЙ, старший консультант секретаріату Комітету ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи:
     – Усі питання, які пов’язані з тематикою конференції, для нас є дуже актуальними. Тому, що питання сталого розвитку, природно-заповідного фонду належать до відання нашого Комітету. Особливо важливим є функціонування спільних резервацій. Для їх створення готується і скоро буде підписаний відповідний документ. Це досить складний процес, бо законодавство Євросоюзу і законодавство України відрізняються, і тут виникає питання: яким чином біосферний резерват має працювати, якими повинні бути спільні різного роду документи.
     У нас є механізм співробітництва. У рамках міжпарламентської асамблеї Україна-Росія-Польща нині є комісія по охороні природного середовища. Ці питання ми плануємо порушити на зустрічі, яка намічена у жовтні цього року, щоб дати новий імпульс, перевести розмови на парламентський рівень, об’єднуючи всі зусилля. Щодо цього з нашого боку є підтримка, але потрібно, щоб така підтримка була і з боку країн Європейського Союзу.

Прес-група облради

На головну  Мапа   e-mail: admin@zak-rada.gov.ua Вгору