Між Закарпатською облрадою та Загальними Зборами області Саболч-Сатмар-Берег Угорщини підписано Угоду про співпрацю

Print Friendly, PDF & Email

Учора, 17 червня, у смт Солотвино відбулося урочисте підписання Угоди про співробітництво між Закарпатською обласною радою (Україна) та Загальними Зборами області Саболч-Сатмар-Берег Угорщини.

Документ своїми підписами скріпили голова Закарпатської облради Олексій Петров та голова Загальних Зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскар Шестак.

Метою Угоди є розвиток взаємних контактів та співробітництва між органами самоврядування обох регіонів у формі здійснення спільних заходів та реалізації спільних проєктів. Зокрема, у сфері економічного розвитку, сільського господарства та виробничих технологій з особливим акцентом на інвестиційні проєкти; у галузі освіти, інновацій, науково-технічної співпраці, охорони навколишнього середовища, історико-культурної та природної спадщини, розвитку туризму і рекреації, охорони здоров’я, місцевого управління та самоврядування.

У документі зазначається, що Сторони сприятимуть розвитку торгівлі, виробництва, інвестицій та інших форм економічного співробітництва шляхом організації візитів делегацій представників ділових кіл, тематичних конференцій та презентацій економічних та інвестиційних пропозицій під час здійснення заходів, що проводитимуться у Закарпатській області та в області Саболч-Сатмар-Берег. Особливу важливість Сторони надають питанням транскордонного співробітництва, сприяють залученню міжнародної технічної допомоги з фондів ЄС та інших зовнішніх джерел до розвитку прикордонних територій. Ініціюють розроблення та реалізацію спільних проектів в рамках програм транскордонного співробітництва.

В Угоді наголошується, що інструментами для реалізації зазначених намірів слугуватимуть міжнародні структурні фонди та інші фінансові інституції, що підтримують розвиток громад і територій. Суб’єктами – державні установи та неурядові організації, підприємницькі структури різних форм власності, наукові установи і організації, заклади охорони здоров’я, навчальні, спортивні і мистецькі заклади і установи, органи місцевого самоврядування, Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю «ТИСА».

Підписання та реалізація зазначеної Угоди дасть можливість упродовж наступних років додатково залучити фінансові ресурси для соціально-економічного розвитку територіальних громад області, а також сприяти виконанню завдань і цілей Регіональної Стратегії розвитку Закарпатської області на період 2021-2027 років, посиленню спроможності у напрямку сталого розвитку Карпат.

Угода про співробітництво між Закарпатською обласною радою (Україна) та Загальними зборами області Саболч-Сатмар-Берег Угорщини вступає в дію після її схвалення на пленарному засіданні сесії Закарпатської обласної ради.

Довідково:

Закарпатська область із областю Саболч-Сатмар-Берег Угорщини розпочала активну співпрацю ще у 1993 році у в рамках утворення Карпатського Єврорегіону.

24 червня 2006 року підписано Рамкову Угоду між Закарпатською обласною державною адміністрацією та органом самоврядування Саболч-Сатмар-Березької області про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво.

Починаючи з 2011 і до 2018 року з метою ефективного виконання  положень Рамкової Угоди Закарпатською обласною радою, Закарпатською ОДА та Загальними зборами області Саболч-Сатмар-Берег було започатковано практику щорічного розроблення та затвердження Програми розвитку транскордонного, економічного та культурного співробітництва для поглиблення добросусідських відносин між Закарпатською областю України та областю Саболч-Сатмар-Берег Угорщини. У більшості випадків підписання Програми було приурочене до проведення українсько-угорського Дня добросусідства.

Однак, пандемія внесла свої корективи і з 2019 року обмежила можливості проведення таких масових заходів, та й взагалі дещо знизила темпи активного зближення та реалізації спільних проєктів регіонів-сусідів, якими є Закарпаття і область Саболч-Сатмар-Берег.

Разом з тим, сьогодні відповідно до адміністративно-територіальної реформи, яка відбувається в Україні, повноваження, ресурси і відповідальність поступово передаються від центральної влади на місця. Децентралізація здійснюється за європейськими зразками з одночасним врахуванням історичних традицій місцевого самоврядування, що означає наближення влади до людей, підвищення спроможності територіальних громад. У цьому контексті Закарпатська обласна рада та новостворені об’єднані громади, котрі сьогодні розширюють сферу компетенцій та доступні фінансові можливості,повинні ініціювати та брати участь у ширшому міжнародному співробітництві, аніж короткострокові проекти технічної допомоги, та укладати довгострокові угоди про транскордонне співробітництво.

Таким чином, під час візиту делегації Закарпатської області до області Саболч-Сатмар-Берег Угорщини (м.Кішварда) 5 березня 2021 року та зустрічі голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова з головою Загальних Зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскаром Шестаком було домовлено про  поглиблення співпраці та встановлення партнерських відносин саме на рівні органів місцевого самоврядування.

З огляду на це, з метою здійснення спільних заходів та реалізації спільних проєктів у сфері економічного розвитку, сільського господарства та виробничих технологій з особливим акцентом на інвестиційні проєкти; у галузі освіти, інновацій, науково-технічної співпраці, охорони навколишнього середовища, історико-культурної та природної спадщини,розвитку туризму і рекреації, охорони здоров’я, місцевого управління та самоврядування, а також взаємної підтримки діяльності Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю «ТИСА», реалізації проєктів за його участі було домовлено про необхідність укладення відповідної  угоди.

Пресслужба облради