19 серпня 2019

Міжнародна конференція «ІІ Карпатські Дні добросусідства – зустріч Карпатських регіонів»: високий рівень організації, актуальні доповіді та практичні поради

п`ятниця, 9 серпня 2019, 20:44

Сьогодні, 9 серпня цього року, у ході роботи масштабної міжнародної конференції «ІІ Карпатські Дні добросусідства – зустріч Карпатських регіонів», яка відбулася в с. Мучне Підкарпатського воєводства Республіки Польща, її учасники працювали у двох головних панелях :”Яке майбутнє для Карпат?” та «Презентаційний блок ‒ Програма транскордонного співробітництва Польша-Білорусь-Україна».

У першій панелі, де модератором виступив Посол, Постійний представник Республіки Польща при Організації економічного співробітництва та розвитку в Парижі, професор в економічному університеті Кракова, активно обговорено питання щодо Карпатської стратегії як концепції розвитку макрорегіону Центральної та Східної Європи, міжрегіональних ініціатив, спрямованих на підвищення доступності Карпат, інвестицій і діяльності на національному та регіональному рівнях, бар’єрів для розвитку партнерства та важливості визначення сумісних цілей і цінностей, формування спільної ідентичності. Голова Закарпатської облдержадміністрації Ігор Бонадренко у своєму виступі наголосив, що так історично склалося, що Закарпаття знаходиться в серці Європи. Тож європейський вектор України, транскордонне співробітництво є для нас важливими і водночас гармонійними. А добросусідські відносини із Підкарпатським воєводством впродовж багатьох років дають змогу налагоджувати щирі зв’язки між нашими громадами, долати природні та адміністративні кордони, сприяють підтримці спільних ініціатив. В їх числі і щодо розбудови українсько-польського кордону та відкриття пункту пропуску «Лубня –Волосате». Наразі спільно з науковцями готується до реалізації проект «Обгрунтування перспектив мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області», в рамках якого буде проведено соціально-економічне дослідження цього пункту пропуску та впливу на прилеглі території. За успішної її реалізації жителі громад частіше навідуватимуться одні до одних, вивчатимуть туристичні принади, набуватимуть нових знань про культурно-історичну спадщину Польщі та України. Відзначив Ігор Самійлович і участь нашого краю у Програмі транскордонного співробітництва Україна-Польща-Білорусь 2014-2020. За його словами, за результатами конкурсів цієї Програми буде зреалізовано один великий інфраструктурний проект і 14 малих на суму понад 11 млн євро у сфері попередження надзвичайних ситуацій, розбудови прикордонної інфраструктури, розвитку туризму, покращення послуг у системі охорони здоров’я, просування місцевої культури, збереження історичної спадщини тощо. Перший заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто розповів про унікальність,привабливість, гостинність і самобутність Закарпаття, мирне, шанобливе співіснування працьовитих, освічених представників майже 100 націй і народностей, багате на ліси, мінеральні та термальні води й інші природні скарби, за запасами яких воно займаємо кращі місця в Україні. Сьогодні Закарпаття є одним із найпривабливішим куточків України і для туристів. Наявність курортного та рекреаційного потенціалу, визначні пам’ятки історії, культури та архітектури, особливе географічне розміщення на перетині 4 держав – України, Румунії, Словаччини, Польщі та Угорщини, де діє 19 КПП , поєднання різних культур, традицій, звичаїв із кожним роком приваблює все більше число туристів. Торік по відвідуваності вітчизняних туристів наш край посів перше місце серед областей України. Хочеться, щоб з таким палким бажанням до нас приїжджали й іноземні туристи та інвестори. Та їм потрібні гарні умови на КПП, дороги, функціональні місця з ресурсами і т.д. « І ми над цим працюємо. Адже природа обдарував наш край щедро і боляче чути, що він є дотаційним», ˗ мовив він, додавши що у співробітництві з Підкарпатським воєводством, як і раніше, порушуємо перспективні питання, вирішення яких є важливим для громад по обидва боки кордону. Це – відкриття пункту пропуску «Лубня-Волосате» на українсько-польському відрізку кордону, а також філії Генерального консульства Польщі або ж Генеральне консульство в Ужгороді. І це ті реальні кроки, які допоможуть громадам покращити умови життя. Вніс Йосип Борто ще одну цікаву ініціативу: провести бізнес –форум в Ужгороді і аналогічно у Підкарпатському воєводстві, нехай і наші підприємці також налагодять взаємодію, партнерство і дружбу між собою. На завершення підкреслив, що реалізація напрацьованих рекомендацій на нинішньому форумі має перспективу. Цьому сприятиме нещодавно підписаний новообраним Президентом України Указ «Про розвиток регіону українських Карпат». Бо тільки через розвиток регіонів можна розвивати державу.

У другій панелі проведено презентацію Програми PL -BY-UA та її проектів, що реалізуються установами Підкарпатського воєводства у співпраці з установами Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей. Відбулася також дискусійна панель: “Майбутнє програми в новій перспективі ЄС 2021-2027″, де головував Анджей Слодкі, керівник Спільного технічного секретаріату. Александра Парцінська, директор ,,Євромонтана” Європейської асоціації гірських територій в Брюсселі презентувала заходи Асоціації. По завершенню роботи форуму, його учасники підбили підсумки. Було схвалено відповідну рекомендації, які ляжуть відтак в основу важливих документів в роботі. Відтак гості та запрошені мали змогу подивитися показові виступи прикордонної служби Бещадського національного парку та взяти участь у чудовому Карпатському святі.

Виконавчий апарат облради