29 вересня 2020

Михайло Рівіс: Ми маємо всі шанси успішно зреалізувати унікальний проєкт щодо екологічної проблеми в Солотвині

Понеділок, 1 червня 2020, 16:08

Сьогодні, 1 червня, у ході розширеної  наради з питання реалізації проєкту: «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу) –РЕВІТАЛ I» у   рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» HUSKROUA (ENI), йшлося про успішні кроки партнерства, завдання на близьку і подальші перспективи.

Як відомо, головний партнер проєкту – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА), співзасновником якого є Закарпатська обласна рада.  Серед українських партнерів: Солотвинська селищна рада Тячівського району, Інститут геологічних наук Академії наук України, а серед іноземних –  Мішкольцський університет (Угорщина), Кошицький технічний університет (Словаччина), Орган самоврядування повіту Марамуреш (Румунія).

Учасники наради, а це представники місцевої влади, митної та прикордонної служби, ДСНС та інші, ділилися своїм бачення щодо підготовчих робіт до зустрічі закордонних дослідників і спеціалістів, які прибуть в Солотвино для геофізичних досліджень влітку.

За словами першого заступника голови облради Йосипа Борто,  йдеться про важливий екологічний проєкт як для громади Тячівщини, так і області в цілому.  На його переконання, серед пріоритетних завдань –безпека дослідників,  чітка співпраця та взаємодія всіх служб, дотичних до реалізації цього проєкту.

Начальник управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області Роман Гудак запропонував  ближчим часом провести такуж розширену технічну нараду, на якій розглянути  питання створення пошукового гірничого загону.

Голова Закарпатської облради Михайло Рівіс наголосив, що перша  бригада фахівців по прибуттю в наш край  насамперед вивчить  ситуацію на місці, спланує покроково дії всіх спеціалістів і служб, задіяних до реалізації проєкту. «Буде проведено комплекс заходів, які допоможуть вирішити надскладне  екологічне питання в Солотвині, зберегти солоні озера, відновити лікування у соляних шахтах і  навіть розпочати у перспективі видобуток солі. Ми йдемо цим шляхом, роблячи перші тверді кроки у вирішенні екологічної  проблеми краю, яке затягнулося в часі», – зазначив М.Рівіс та додав, що  маємо всі шанси якісно зреалізувати проєкт РЕВІТАЛ I.

В.о.керівника  Закарпатської митниці Олександр Богаш позитивно оцінив проєкт і запевнив, що невідкладно буде  призначено відповідального працівника митниці, який  надасть  перелік документів для  перетину кордону дослідників із обладнанням та допомагатиме в організації його перевезення в область і назад у рамках чинного законодавства.

За словами заступника директора ЄОТС ТИСА Юдіти  Євчак,  у першому півріччі 2020 року партнери провели всі необхідні тендерні процедури і незабаром   розпочнуться  геофізичні дослідження як в шахтному районі, так і поза ним, дрібні буріння для збору даних/попереднього моніторингу в шахтній зоні та за її межами, індикаторні тести, забір та аналіз проб води з озер, річкових і підземних вод, запровадження спеціалізованого автоматичного обладнання для дослідження руїн соляної шахти з повітря та під землею.  Вона  також зазначила, що  19 червня 2019 року в Мінагрополітики презентовано цей проєкт і підписано протокол. Відтак прийнято рішення  відповідним установам та організаціям сприяти його впровадженню.

Михайло Рівіс  запропонував провести таку ж розширену нараду у Солотвині після приїзду в область першої групи дослідників, де й  обговорити всі питання по суті.

Заступник голови ОДА Ігор Шинкарюк запевнив, що облдержадміністрація готова до співпраці і докладе всіх зусиль, аби проєкт мав успішний результат.

Пресслужба облради