04 червня 2020

Михайло Рівіс: Ми повинні зберігати перлини нашої духовності і культури

п`ятниця, 24 січня 2020, 17:34

На цьому акцентували увагу голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс та голова Хустської райради  Юрій Іванчо сьогодні, 24 січня під час робочого  візиту у с. Сокирниця, що на Хустщині, де серед іншого оглянули дерев’яну церкву Святого Миколая Чудотворця – унікальну історичну пам’ятку 17 ст.

Михайло Михайлович, поспілкувавшись із активом села, який щиро уболіває за цю давню споруду, зазначив, що, “зберігаючи таку унікальну пам´ятку дерев´яного сакрального зодчества, ми збережемо одну з найкоштовніших перлин нашої духовності і культури та тим самим  дамо можливість молодому поколінню глибше пізнати нашу історію, культуру, традиції  і духовність. Тому  наше завдання – зробити все для того, аби цей готичний шедевр долучити до діючих та за потреби  напрацювати  новий проект із збереження  історико-культурної спадщини краю із залученням місцевих та міжнародних донорських фондів і програм до фінансування робіт,пов’язаних із реставрацією та його ремонтом. У т.ч. і в рамках  програм транскордонного співробітництва. У цьому питанні є успішні досвіди й практики в нашій області і ми  скористаємося цими можливостями, – наголосив М. Рівіс і додав: – Я впевнений, що депутатський корпус облради підтримає добрі і благі наміри  Сокирницької громади.  Цьому слугуватиме також і низка рішень облради з підтримки та розвитку культури, зокрема щодо культурної спадщини та інші профільні заходи, що здійснюються з цією метою”.

Так, за  переказами старожилів і дослідників, це справжня  духовна родзинка    дерев’яної сакральної архітектури, побудована без жодного цвяха, яку називають Марамароською готикою, або дерев”яною готикою Потисся. Спочатку  ця святиня була збудована  у селі Шарвар (сьогодні – село Тросник у Виноградівському районі) та покрита соломою.. А на початку 1700 років перенесена до Сокирниці. Тоді  й перебудована: над бабинцем зависочіла нова вежа, яку увінчали  високим шпилем із чотирма фіалами у  кутках, а поруч – дзвіниця, форми якої нагадують про бойківську архітектуру, дзвони якої донині звіщають людей про Боже слово. На жаль,  більшість ікон пропало. Вціліли тільки два образи Богородиці та ікона св. Миколая. Також збереглися обрамлення ікон XVIII сторіччя, царські врата, свічники, кивот. Служіння в храмі відновилися лише в 1990 році, коли місцеві жителі дещо облагородити свою улюблену святиню. Та час невблаганно робить своє…

Сьогодні церква,якій нема аналогів у світі, потребує оновлення і реставрації. Зрештою такими кроками і примножуються  та  зберігаються славні надбання наших предків.

Виконавчий апарат облради