- Закарпатской областной Совет - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Михайло Рівіс на Європейському конгресі місцевого самоврядування у Польщі закликав разом зберегти автентику Карпат

Цими днями у польському місті Краків вчетверте зібрався Європейський конгрес місцевого самоврядування. В його роботі бере участь понад 2 тисячі лідерів самоврядної та виконавчої влад, міжнародні експерти, науковці з Центральної та Східної Європи, среди которых — вище керівництво Польщі, Словакия, Венгрия, Чехії та інших європейських держав, міські голови та голови обласних і районних рад України, эксперты. В їх числі голова Закарпатської облради Михайло Рівіс та керівники Свалявської і Великоберезнянської райрадМирослава Ливч та Ярослав Шукаль.

26 квітня учасники конгресу працювали на засіданні дискусійної панелі під назвою: «Єврорегіони, як метод покращення міжрегіональної співпраці», де йшлося про місію діяльності Асоціації «Єврорегіон «Карпати – Україна»

27 квітня відбулося засідання панельної дискусії «Автентика Карпат: роль органів місцевого самоврядування у збереженні та промоції культурної спадщини», на якій мав честь презентувати культурну спадщину Закарпаття Михайло Рівіс. У своєму виступі він зазначив, що всі звикли сприймати автентику Карпат у такому ключі, що це надбання минулих столітьвиключно в архітектурі та побуті.

Але я переконаний, що ми повинні розглядати автентику Карпат в її унікальному людському ресурсі, — підкреслив очільник крайового парламенту, Добавление: — Ми повинні повернутися до того, что люди, які там живуть, — основне надбання цієї системи, яка створювалася століттями, і які нині зберігають основні звичаї, традиции. І розглядати питання того, щоб ці традиції не втратилися. Для цього нам потрібно шукати інший рівень ресурсів.

Он также сказал,, що підтримує свого колегу – голову Львівської облради Олександра Ганущина, який з трибуни Верховної Ради України розповів, як правильно потрібно використовувати фінансові ресурси Європейського Союзу, зокрема на реалізацію транскордонного проекту «Світ карпатських розетзаходи із збереження унікальної культури Карпат», який нині є одним із спільних досягнень. Не оминув Михайло Рівіс і той факт, що всі країни Карпатського регіону мають різний рівень життя і варто враховувати, як живеться у Румунії, Украина, Венгрия, Польша.

— Идея, яка виникла на рівні місцевого самоврядування про те, що всі ці країни, які дотичні до Карпат, повинні піднімати питання фінансування окремим рядком Карпатського Єврорегіону, аби мешканці могли спокійно жити і працювати, — зазначив головний радівець Закарпаття. Далі він детально пояснив, Почему? Нині створено фонд ЮНЕСКО, під охороною якого букові праліси Карпат, з яких найбільша частина знаходиться на Закарпатті. Але люди, які потрапили під цей заповідник, багато в чому обмежені. Так, сьогодні вони не можуть на власний розсуд, як звикли, використовувати лісовий ресурс, не можуть там займатися виробництвом, підприємництвом.

Тому ми за рахунок Євросоюзу і держави повинні думати, як зберегти автентику, аби місцеві люди не втратили свої традиції, аби могли залучати туристів, які на власні очі б побачили, як живеться тамтешнім. І їм потрібно, Прежде всего, забезпечити достойний рівень життя. А це – якісні дороги і гідна зарплата. І тоді краяни не виїжджатимуть на заробітки в інші країни світу, а залишатимуться на своїй рідній землі, зберігаючи надані пращурами традиції, — зауважив Михайло Рівіс.

Він також підняв не менш важливе автентичне питання – екологія Карпат. «Зараз, коли до нас часто приїжджають чеські партнери, вони захоплюються природою, але підказують по-дружньому, що ми «причісуємо» Карпати, які втрачають свою природність і привабливість дикої природи. К сожалению, нині ми бачимо на берегах річок багато сміття, будуються річкові ГЕС, втрачається ландшафт, який так приваблює туриста. Також є автентика Карпат, яку ми повинні зберігати, це смарагдові річки, де не можна зводити ГЕС, і людям потрібно надати можливість компенсувати ці втрати.

Так, якщо ми хочемо зберегти автентичність Карпат, ми повинні її розглядати в більш широкому спектрі, як архітектура. Нині в ЮНЕСКО зареєстровані закарпатські дерев’яні церкви. Але нам в обласному бюджеті недостатньо коштів, аби їх утримувати на належному стані. Також окремих коштів на це не виділяє держава. І хоча Закарпатська обласна рада затвердила відповідну програму, тих коштів вистачає лише для того, аби підлатати 1-2 церкви», — підкреслив у своєму виступі Михайло Михайлович.

Він також наголосив, що Закарпаття має унікальні природні ландшафти, термальні та оздоровчі можливості, потужну курортну привабливість. «Тому переконаний, що всі, які розташовані у Карпатському регіоні мають працювати над тим, аби мати окремий рядок фінансування ЄС, як це має Дунайська та Альпійська стратегії, якщо ми дійсно хочемо зберегти автентику Карпат. Це стосується безпосередньо й органів місцевого самоврядування. Нині маємо програму підтримки замків 16 век, а завдяки секторальній підтримці уряду, Закарпаття одержало кошти для реставрації Невицького замку. В дополнение, маємо унікальну можливість розвивати екологічні властивості нашого краю ті Карпатського Єврорегіону завдяки підтримці проекту Світ карпатських розет. Но, Конечно, цього недостатньо, аби дати потужний розвиток. Спільно з нашими колегами з інших регіонів, які дотичні до Карпат, хотіли б реалізувати другий пілотний проект фінансування України безпосередньо Євросоюзом окремих для областей Карпатського регіону, які продемонстрували свою інституційну спроможність. Це цікаво і це дійсно крок вперед. Ми стратегічно повинні бачити це і наші колеги також, аби разом мати окреме фінансування в ЄС для розвитку автентики Карпат. Тоді ми будемо розуміти, за рахунок яких інструментів, ми можемо розвивати всю карпатську мережу і демонструвати природу, автентичність Карпат. І повірте, нащадки нам за це скажуть велике спасибі!, — резюмував Михайло Рівіс.

За результатами виступів конгрес ухвалить відповідні рекомендації, які однозначно консолідують зусилля та можливості органів місцевого самоврядування задля вирішення злободенних питань соціально-економічного розвитку, збереження екологічного і етнокультурного спадку регіонів і країн. Конгрес закликав втілити їх у практичну площину та активізувати роботу із залучення фінансових ресурсів Європейського Союзу та міжнародних організацій для розв’язання проблем на місцях.

Прес-служба Закарпатської облради