13 серпня 2020

Михайло Рівіс: Проект РЕВІТАЛ І допоможе нам знайти відповіді на три важливі питання щодо ситуації у Солотвині

четвер, 28 листопада 2019, 17:04

Про це сказав  співголова ЄОТС ТИСА, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс , відкриваючи Стартову конференцію проєкту  «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1», яка відбулася 28 листопада в Ужгороді.

«Від імені депутатів Закарпатської обласної ради сердечно вітаю всіх учасників поважного форуму, який  проводить Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА), де засновниками є Загальні збори області Саболч-Сатмар-Берег, місцеве самоврядування міста Кішварда Угорщини та Закарпатська обласна рада», ‒ наголосив М.Рівіс та додав, що про проблему Солотвинського солерудника добре відомо і заглиблюватися в цю сумну історію не слід. «Лише нагадаю,  що з часу утворення карстового  провалля ситуація там із кожним роком погіршувалася, процес ставав неконтрольованим і переростав у техногенну надзвичайну ситуацію всеукраїнського рівня»,‒далі вів Михайло Михайлович, підкресливши, що  тим часом було проведено низку нарад і зустрічей різного  рівня з участю урядовців, парламентарів, науковців, експертів, напрацьовано стоси висновків і рекомендацій. Та у підсумкууряд зупинив фінансування  першочергових ліквідаційних робіт.  Нам нічого не залишалося, як діяти. Оскільки жителі селища Солотвина відмовилися переїжджати у новозбудовані оселі у с. Тереблі, куди планувалося переселити їх, то  повинні були подбати про них, їх безпеку і майбутнє. Тим більше, що мало місце потрапляння солі у річку Тису…

На одній із робочих зустрічей із головою  Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскаром Шестаком ми обговорили це питання. І вже невдовзі за сприяння угорських колег, передусім Міністерства  зовнішньої економіки   і  закордонних справ Угорщини, зокрема Міністерського комісаріату з питань Стратегії ЄС  для Дунайського регіону, в Закарпаття приїхала місія Механізму цивільного захисту ЄС з оцінки ризиків,  яка вивчила ситуацію на місці, напрацювала важливі рекомендації. На сьогодні маємо зримий результат.

Як відомо, відповідно до рішення Спільної моніторингової комісії Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» (ENI) від 12 липня 2018 року поданий Європейським  об’єднанням ТИСА проєкт РЕВІТАЛ 1 був  відібраний серед переможців і   зареєстрований  в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Загальна вартість проекту: 1 075 817,58 євро, з яких внесок ЄС складає 968 235,81 євро (90%). Вони будуть направлені на геофізичні дослідження як в шахтному районі, так і поза ним, дрібні буріння для збору даних,  забір та аналіз проб води з озер, річкових і підземних вод, запровадження спеціалізованого автоматичного обладнання для дослідження руїн соляної шахти з повітря та під землею. Ми очікуємо відповіді на три питання: безпека людей, які проживають  на цій території; як зупинити екологічну катастрофу,  щоб не потрапляла сіль у Тису, а звідти  – у  Дунай; відновлення унікальної Солотвинської обласної алергологічної лікарня.

Відтак М.Рівіс щиро подякував партнерам: науковцям Мішкольцського університету, які розробили це обладнання,  Спільному Технічному Секретаріату Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020», угорським партнерам, партнерам по проекту з Румунії та Словаччини, а також Національній  академії наук України за розуміння ситуації, сприяння у підготовці та реалізації проекту та висловив  сподівання на подальшу конструктивну співпрацю у вирішенні однієї з найгостріших екологічних проблем на Закарпатті.

На завершення виступу М.Рівіс побажав усім учасникам цього поважного зібрання, іноземним гостям злагоди та взаєморозуміння, плідної роботи та реалізації усіх ідей і задумів. «Нехай наша спільна добра справа розвивається, щоб її позитивні результати відчули на собі кожна людина, родина  і територіальна громада», – наголосив очільник облради.

Виконавчий апарат облради


На головну  Мапа   e-mail: admin@zak-rada.gov.ua Вгору