Мирослава Ливч: «Залучення інвестицій у розвиток закарпатських громад – пріоритет моєї роботи…»

Print Friendly, PDF & Email

Депутати Закарпатської обласної ради із самого початку віроломного вторгнення росії, окрім основної роботи в сесійній залі, взяли на себе роль волонтерів, логістів та координаторів між військовими, владою та міжнародною спільнотою. Є серед представників облради і ті, які безпосередньо на фронті зі зброєю у руках мужньо боронять рідну Вітчизну, інші – гідно тримають надійний тил для наших військових та постраждалих цивільних. Вони налагодили тісну комунікацію та у різний спосіб наближають Перемогу України.

Керуюча справами Закарпатської обласної ради Мирослава Ливч є однією з таких депутатів. Маючи неабиякий досвід роботи у місцевому врядуванні, вона з перших днів повномасштабної війни спільно з колегами-депутатами та керівниками громад допомагає долати труднощі переселенцям та тим, хто їх прихистив, а також організовує різну допомогу українським військовим у співпраці з міжнародними партнерами та благодійними організаціями «Червоний Хрест», «Карітас Чеської Республіки» й інші.

За горнятком смачної закарпатської кави ми поспілкувалися про шлях у політику Мирослави Ливч, про те, як здобула довіру виборців, про її життєві принципи та плани на найближчу перспективу.

  • Мирославо Михайлівно, що таке для Вас підтримка серед виборців?

Підтримку виборців я відчула ще раніше на рідній Свалявщині, коли стала очільником районної ради у минулій каденції. Я вважаю, що результати моєї праці на цій посаді упродовж п’яти років (2015 – 2020) безумовно стали суттєвими дивідендами для подальшої політичної діяльності – обиралася депутатом Закарпатської обласної ради 8 скликання. Пріоритетом моєї роботи як тоді, так і у цей час – є залучення інвестицій у Свалявські громади.

  • Якими досягненнями під час головування у Свалявській райраді пишаєтеся найбільше?

Сюди можна зарахувати інфраструктурний проєкт, який буде реалізовуватися у поточному році – «Стале управління водними ресурсами: шлях до відродження Західної України та Східної Польщі». Історія проєкту почалася у 2018 році, коли Свалявська райрада виготовила 2 проектно-кошторисні документації на реконструкцію системи водопостачання у місті Сваляві. Підготувати документи та подати їх у програму «Польща-Україна» нам допомогли фахівці Агентства регіонального розвитку Закарпатської області. Наразі готується до підписання угода щодо реалізації цього проєкту, загальний бюджет якого – 7,9 млн євро. З них для Свалявської ТГ буде залучено 800 тисяч євро. Метою проєкту є покращення екологічної ситуації в Західній Україні та Східній Польщі шляхом забезпечення і збереження водних ресурсів. Проєктом передбачено реконструкцію водопроводу протяжністю 1736 м у м. Свалява. До мережі буде підключено понад 2 тисячі мешканців прилеглих будинків!

Загалом як заступнику голови Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» мені з колективом Свалявської райради вдалося виграти три гранти: виготовлення ПКД для частини вищезгаданого проєкту, закуплено обладнання для очисних споруд у м. Свалява та придбано переносний рентген-апарат для районної лікарні.

  • Чи допомагає досвід діяльності у «Єврорегіоні Карпати-Україна» на теперішній посаді керуючої справами обласної ради?

Звичайно. Особисті зв’язки із членами Правління Асоціації та розуміння алгоритму участі громад у різних міжнародних проєктах допомагає мені надавати поради, консультувати керівників про можливості розвитку їх територій. Скажімо, у 2021 році обласною радою у співпраці з Асоціацією були організовані консультації із проектного менеджменту в усіх районах області. Така практика виявилася корисною. Зараз плануємо продовжити комунікаційні зустрічі у громадах з питань підготовки грантових проєктів у сфері транскордонної співпраці.

  • Враховуючи Ваш досвід міжнародної співпраці, що б порадили громадам, щоб отримати грантові кошти та залучити у розвиток територій більше донорів?

­Я б порадила у поточному році звернути увагу на міжнародні програми: Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, Україна-Польща та Україна -Румунія, у яких є багато можливостей для реалізації ініціатив територіальних громад. Є такі активні голови громад, що мають напрацьовані ідеї, мають партнерів та готові подавати на ці програми проєкти. Раджу тримати з ними контакт і обмінюватися досвідом. А з боку Закарпатської облради вони матимуть всебічну підтримку.

  • Які функції і обов’язки передбачає ваша посада в облраді?

Це безпосередня робота із депутатами та колективом ради. В облраді – 64 депутати, багато з котрих мають успішний депутатський та громадський досвід. Працюючи у комісіях для підготовки сесій, разом з ними вивчаємо матеріали, вносимо слушні пропозиції до проєктів рішення, напрацьовуємо рекомендації. Тож сесії відбуваються злагоджено, конструктивно, рішення приймаються на благо та розвиток закарпатської громади.

  • Закарпаття стало надійним тилом у боротьбі з російськими окупантами. Що допомогло налагодити процес підтримки наших співвітчизників?

Це, насамперед – спільна робота усіх гілок влади. Обласна рада тісно співпрацює із військовою адміністрацією. Ми повинні зробити все, аби область функціонувала стабільно. Тому налагодили конструктивну взаємодію з ОВА та підтримуємо всі актуальні ініціативи, які надходять в обласну раду. Так само відчуваємо схвалення й наших ідей у військовій адміністрації. Крім того, кожен обласний депутат використовує усі свої напрацювання, досвід і фінансові можливості для наближення великої Перемоги України.

  • За час російсько-української війни Ваша родина надала тимчасовий прихисток багатьом переселенцям та організаційно сприяла тим, хто виїжджав за кордон. Чому не зустрічаються дописи про це на вашій сторінці у соцмережі?

Із самого початку повномасштабного вторгнення моя родина, як і майже кожна закарпатська сім’я вважали своїм святим обов’язком – допомогти людям, які тікали від війни, рятували своїх дітей, адже у їх звичне життя увірвалося жахіття. Тоді ми ще не знали як розвиватимуться події, наскільки довго вони триватимуть, та знали одне – є люди, яким необхідно допомагати невідкладно. Серцем відчувалася згуртованість людей, бажання підтримати, огорнути, зігріти. Особисто я вважаю, що благородні вчинки роблять нас щасливішими і навіть більш здоровими духовно та тілесно. А добрі справи люблять тишу, тому у моїх дописах зустрічається інформація тільки та, що стосується депутатської діяльності і роботи у виконавчому апараті облради.

  • А як Вам вдається поєднувати політику і особисте життя?

Громадською діяльністю я займаюся багато років. У «політичній кухні» я почала розбиратися давно, адже мій батько понад 20 років присвятив роботі у місцевому врядуванні. Тож, змалечку я вже знала про проєкти рішень, засідання комісій, сесії тощо. Звичайно моя основна робота відкоригувала й стиль життя моєї сім’ї. Тож, мої рідні уже звикли, що я можу допізна працювати і вранці вже вирушити у відрядження. Мені пощастило, бо маю абсолютну підтримку від них, це надихає, додає впевненості. Я дуже люблю куховарити, особливо випікати різні смаколики, тож як тільки є трохи вільного часу – одразу беруся за хатні справи.

  • Мирославо Михайлівно, теперішньої каденції Ви обрані від політичної партії «Батьківщина», що є знаковим, на Вашу думку, для цієї організації?

«Батьківщина» – на чолі з лідеркою Юлією Тимошенко, це потужна політична сила, яка з часу свого заснування – серед лідерів політичних рейтингів. Я вважаю, що жінки є фаховими, сильними і цілеспрямованими, і теж мають бути у політиці, задіяними в усіх органах влади. Понад 20-річна історія політичної сили доводить, що «Батьківщині» довіряють виборці. Наша обласна партійна організація – це команда фахівців, які працюють задля розвитку й процвітання територіальної громади. Діяти на благо рідного краю разом зі справжніми патріотами – це для мене честь та щирі сподівання на успіх.

  • Останнім часом Ви разом з представниками «Червоного Хреста» активно сприяєте поглибленню ділових звʼязків із чеським містом Брно. Які подальші перспективи вбачаєте у цьому процесі?

Між містами Брно та Ужгород найближчим часом буде підписана угода про співпрацю у гуманітарній сфері. Нещодавно від чеських партнерів з цього міста надійшла різноманітна гуманітарна допомога для закарпатців та вимушених переселенців. Це і продукти харчування, побутова техніка й товари першої необхідності. Наразі очікуємо на взаємні візити партнерів. –

  • Мирославо Михайлівно, Ви вже давно опікуєтеся Обласним будинком дитини, що у Сваляві..

Будинком дитини я опікуюся із 2000 року. Пам’ятаю час, коли у сиротинці не було потрібного фінансування, були проблеми з продуктами харчування та умовами проживання діток. Відтоді ми із волонтерами, підприємцями почали опікуватися цим закладом, аби дітки проживали у належних умовах, розвивалися та мали відповідне харчування. Зараз уже є належне фінансування з обласного бюджету, однак ми не припиняємо допомагати закладу, спрямовуючи сюди гуманітарну допомогу та залучаючи грантові кошти. До того ж, на його базу релокований сиротинець із Білої Церкви, тож дбаємо про те, щоб наші гості почувалися комфортно та у безпеці. Вагому допомогу надає і благодійна організація «Червоний Хрест» – нещодавно на понад 1 млн грн зроблено ремонт приміщень. Також Закарпатською обласною радою виділено 500 тисяч гривень на облаштування сенсорної кімнати для розвитку та реабілітації вихованців.

  • Що найперше зробите після Великої Перемоги?

Подякую Богу!

  • Дякую за цікаву розмову.

Катерина Бізіля