На Комітеті Регіонів Європейського Союзу представлено співпрацю Закарпаття з чеським краєм Пардубіце (відео)

Print Friendly, PDF & Email

Вчора на виїзному засідання Комітету Регіонів Євросоюзу у Чеській Республіці голова облради представив короткий відеопідсумок співпраці Закарпаття з краєм Пардубіце.

 Комітет регіонів (Committee of the Regions (CoR)) — консультативний орган Європейського Союзу, що висловлює думку місцевих і регіональних органів влади.

Комітет регіонів (КР) створений згідно з Договором про Європейський Союз, розпочав свою діяльність 1994 року. Він складається з представників місцевих і регіональних органів управління, яких призначає Рада за пропозиціями країн-членів на п’ятирічний термін. В процесі ухвалювання рішень з питань, що зачіпають місцеві й регіональні інтереси, як-от освіта, справи молоді, культура, охорона здоров’я, соціальне й економічне гуртування, консультації з Комітетом регіонів обов’язкові.

Закарпаття і Пардубіцький край співпрацюють уже майже 10 років! Це підтримка державних закладів та установ  різних сфер у рамках співробітництва  України і Чеської Республіки. А почалося все з візиту  чеських партнерів весною 2013 року у село Колочава.  

Василь Худинець, голова Колочавської ТГ

Належне треба віддати гетьману цього краю пану Мартін Нетоліцкому. В нас  на території нашої громади, на території села Колочава реалізовано дуже багато проєктів. 

Відтак у Колочавській громаді за сприяння чеських партнерів зроблено чимало добрих справ. До прикладу –відродження  історичної спадщини. 

Василь Глеба, керівник історико-культурного центру «Колочава»

Завдячуючи Пардубіцькому краю, коштам, які виділили було відреставровано могили чеських жандармів. 

Через благодійний фонд “ВіЗа” реалізували не один десяток проєктів. Серед них чимало у сфері медицини. Мова про ремонти амбулаторій, сучасну апаратуру, оснащення, ліки, а також реанімобілі та швидкі. 

Васль Леньо, завідувач АЗПСМ Колочавської ТГ

Крім того, що у нас в амбулаторії був здійснений капітальний ремонт, ми від Пардубіцького краю отримали багато обладнання, зокрема апарат ультразвукової діагностики.

Не оминули увагою чеські партнери і освітню сферу. До прикладу, відремонтували дах на школі Масарика у місті Свалява. Заклад збудований ще за чехословацької доби у минулому столітті. 

Клара Стегура, директорка Свалявського закладу загальної середньої освіти №1

Завдяки саме співпраці з чеськими партнерами, стала можливою заміна даху школи. 

А також  чимало об’єкті у галузі охорони історичної та культурної спадщини, літератури, реалізація культурних  та мистецьких  проєктів у різних куточках Закарапаття. Окремої уваги вартує підтримка закарпатських рятувальників. Співпраця почалася ще у 2015 році. 

Так, капітально відремонтовано  покрівлю 12 пожежно-рятувальної частини  ДСНС у місті Берегово. 

Роман Гудак, керівник ГУ ДСНС у Закарпатській області  

Зробили дуже багато потрібних речей для Закарпатського краю. Це і точки порятунку в горах для людей, це близько 230 табличок. Нам передано було пожежний автомобіль, який зараз знаходиться на озброєнні у нашому гарнізоні

закуплено за рахунок коштів Пардубецького краю 25 GPS-ів, які допомагають не тільки у пошуках гірських рятувальників, які допомагають і нашим піротехнікам

Варто додати,  між Пардубіцьким краєм Чеської республіки, Пряшівським самоврядним краєм Словацької республіки та Закарпаттям у  вересні 2013 -го місті Пардубіце підписали  меморандум про розвиток тристоронніх відносин і співробітництва, який досі слугує правовою основою співпраці. У 2015 році  співпрацю поглибили –  підписали угоду очільники  Закарпатської облради Володимир Чубірко та Пардубіцького краю Мартін Нетоліцкі. 

Значна частина допомоги здійснюється через благодійний фонд «Віза»

Zdeněk Kadlec –голова благодійного фонду «ViZa» 

Фонд реалізував понад 250 інвестиційних проектів на загальну суму близько 1 мільйон корун. Це досить велика сума. І ми раді, що можемо допомагати там, де є потреба аби людям на Закарпатті жилося краще.

Моторошна дата для України – 24 лютого змінила все. Після бомбардувань мільйони українців почали втікати у Західні області або за кордон, рятуючи власні життя. За час війни, Закарпаття стало прихистком для близько півмільйона українців. Обласна рада спільно з Закарпатською обласною військовою адміністрацією надала дах над головою , харчування і обігріла всіх, хто цього потребував. 

Однак, співвтчизників, які шукали прилисток в області ставало все більше. 

А ще у складні часи  для України – чеські партнери підклали дружнє плече.

Вже наступного дня після початку війни в Україні гетьман краю Мартін Нетоліцкі зателефонував голові облради і висловив свою підтримку та намір допомогти.

Володимир Чубірко, голова Закарпатської обласної ради, співзасновник БФ «Віза»

Ми завжди кажемо, що друзі пізнаються у біді. цей край надав нам найбільшу допомогу гуманітарну з усіх наших країн-партнерів, які були потрібні нам для внутрішньо переміщених осіб. Це і харчування і все інше. Насправді це край, який є наш партнер не лише у  спільних проектах, які ми реалізовуємо у громадах: відбудови амбулаторій, садочків, шкіл, а це співпраця між пожежниками, це співпраця між громадами, яку ми разом започаткували. Яка є дуже ефективною. Співпраця Світави і Перечина і є прикладом, між співпрацею Чеської Республіки і України. Тому я би сказав, що практично Пардубіце відкрила ці ворота для наших населених пунктів та надає підтримку у будь-яких сферах. Головне те, що це постійний партнер, який завжди з нами.

 Відтак у область почала надходити підтримка чеських партнерів. Першим вантажем стала допомога для наших військових формувань. Це – бензинові генератори для забезпечення автономного електропостачання.  Крім того – продукти харчування та засоби гігієни.

Під кінець березня гетьман Пардубіцького краю привіз медобладнання для тероборони Закарпаття.

Це засоби для проведення анестезії, штучного дихання, бандажі, джгути, еластичні бинти.

 У червні партнери Закарпаття з Пардубіцького краю відправили каміон медичної допомоги допомоги з двома причепами. Серед допомоги — 64 спеціальних лікарських ліжок, меблеве медичне приладдя та матраци. Частина переданих меблів символічно мала синьо-жовті барви українського прапора. Вантаж доправлено до комунального підприємства облради «Закарпатська обласна клінічна лікарня ім. А. Новака».

Zdeněk Kadlec –голова благодійного фонду «ViZa» 

Коли Україна вже була охоплена війною, фонд Віза подбав про організацію гуманітарної допомоги. Було доправлено до Закарпаття й інших регіонів України гуманітарні вантажі. Ми добре розуміємо, що у цей складний час наш партнерський край Закарпаття потребує допомоги…

Війна знову продемонстувала, хто нам справжній друг. Ми вдячні за плідну співпрацю і підтримку від Пардубіцького краю. Сподіваються на продовження дружніх стосунків.