На регіональному екологічному форумі «Поляна – Еко-2021» – надважливі питання екологічного захисту

Print Friendly, PDF & Email

Тут презентовано проєкт сміттєсортувального заводу та підписано меморандум про створення територіального еколого-економічного кластеру «Карпати».

У селі Поляна, сьогодні, 25 червня, проведено четвертий екофорум, який організувала Регіональна асоціація органів місцевого самоврядування «Закарпаття – за чисте довкілля». Головний меседж зустрічі: «Через екологію – до економіки».

Мета екологічної події – демонстрація ефективних та сучасних технологічних рішень з екологічних проблем Закарпаття; пошук дієвих фінансових механізмів реалізації екопроєктів; пошук нових організаційних та законодавчих механізмів захисту довкілля; вибір способів дієвого вирішення питання заборони розміщення технічних об’єктів на екологічно вразливих територіях.

Відкрив форум голова Полянської ТГ Іван Дрогобецький.

Серед запрошених: голова Закарпатської облради Олексій Петров, депутати облради: Віктор Русин, Володимир Суботовський, Михайло Лаба, Консул Генерального консульства Словаччини в Ужгороді Петер Годул, консул Генконсульства Угорщини в Ужгороді Лопперт Балаж, голова Обласної федерації роботодавців Закарпаття Володимир Панов, представники територіальних громад краю, громадських організацій, науковці, експерти та ін.

Очільник облради Олексій Петров привітав від імені депутатського корпусу учасників зібрання та зазначив: «Із перших днів роботи на Закарпатті, перебуваючи на різних посадах, щоразу наголошую на проблемі поводження із твердими побутовими відходами, яка стала загрозливою для області. Я став екоактивістом та екоадвокатом з питань вирішення проблеми поводження із ТПВ. Завжди закликаю до боротьби з цим лихом, організовуючи екологічні акції із прибирання сміття, тим самим привертаю увагу громадськості до цієї проблеми. Це питання неодноразово порушував перед органами центральної влади, практично щотижня спілкуючись із потенційними інвесторами із різних куточків світу. Та щоразу на зустрічах із керівниками громад, наголошую: побудуємо дорогу у тій громаді, яка виділить ділянку під сміттєсортувальний завод… Попри це, насамперед, має змінитися психологія і відношення людей до цієї ситуації», – зауважив О. Петров та висловив сподівання, що таке зібрання представників органів місцевого самоврядування має щирі наміри вирішувати окреслену проблему негайно.

Віктор Русин привітав громаду із впровадженням проєкту, який, на його переконання, стане зразковим для інших територій. Та наголосив, що разом із очільником облради були ініціаторами звернення депутатського корпусу до вищих органів влади щодо включення проєкту «Будівництво сміттєсортувального заводу» на території Полянської сільської ради до переліку об’єктів, які фінансуватимуться із Державного бюджету України.

Відтак відбулося урочисте підписання меморандуму про створення територіального еколого-економічного кластеру «Карпати» сторонами-ініціаторами, серед яких – Закарпатська обласна рада та облдержадміністрація. Меморандум також скріпили підписами представники бізнесових структур, 17 територіальних громад, державних вищих навчальних закладів області та громадських організацій краю.

У документі зазначається, що учасники цього обʼєднання приймають за основу Концепцію ZeroWaste, що передбачає формування відповідної системи на базі інноваційних технологій глибокої переробки твердих побутових відходів, повного очищення каналізаційних стоків до рівня басейнової якості, зменшення викидів парникових газів тощо.

Учасники Кластеру, на основі рівності, чесного партнерства та захисту спільних інтересів домовилися об’єднати свої зусилля у соціальній та освітній сферах, а також із захисту довкілля, розвитку туристично-рекреаційної індустрії, місцевої промисловості та приватного бізнесу, соціальній сфері.

Також заплановано представити новітню технологію вакуумного водовідведення для рівнинних районів Закарпатської області на прикладі села Сторожниця Ужгородського району.

Загалом напрацьовані позиції є важливі і актуальні на сьогодні у контексті вирішення в області проблеми сміття, яка стала наріжним каменем для кожної з громад.

Пресслужба облради