17 Апрель 2021

На виїзному депутатському дні обговорено стан протидії захворюванню на туберкульоз у нашому краї

Вторник, 25 Апрель 2017, 16:14

Сегодня, 25 квітня на базі ОКТМО «Фтизіатрія» в м.Ужгороді відбувся виїзний День депутата обласної ради.

Цього разу депутати разом з головою облради Михайлом Рівісом обговорили стан протидії захворюванню на туберкульоз у нашому краї та виконання «Програми протидії захворюванню на туберкульоз в області на 2012-2016 годы.

Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової, як наголошують фахівці, уражає у переважній більшості легені, але може ушкодити так само нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник та ін. І найгірше те, що цей мікроорганізм є стійким до умов навколишнього середовища, лікується за допомогою антибактеріальних препаратів. То ж всіх присутніх цікавило питання, чи є ефективні ліки від цієї недуги, про що й питали лікарів, які зібралися в актовому залі для зустрічі з депутатами. Вони відповіли: «Да, Есть ! Це протитуберкульозні препарати І -го та ІІ-го ряду. Лікування туберкульозу закарпатськими фахівцями здійснюється відповідно до міжнародних стандартів».

Генеральний директор ОКТМО «Фтизіатрія», він же заступник голови комісії з питань охорони здоров’я облради, Василь Скрип наголосив, що наші фахівці роблять все від них залежне, навіть більше. Але це захворюванняіндикатор соціально-економічного розвитку держави. У багатьох країнах світу нема навіть такої спеціальності – фтизіатр. Бо вони є благополучними, з високим рівнем життя.

На Украине, то картина маловтішна. Серед країн у світі Україна за рівнем захворюваності на туберкульоз посідає 5-е місце по поширенню мультирезистентного туберкульозу. Закарпатська область серед регіонів має показник вищий загальноукраїнського. Серед районів краю «б’є рекорди» Перечинщина. Контингент, який знаходиться на обліку в тубдиспансерній службі нашого краю, Винчигерра 12 тысячи людей. Для стаціонарного лікування в обласній «Фтизіатрії» облаштовано 500 Постельные принадлежности. С 1 червня тут буде додано ще 50 ліжок для хворих, перевезених із Тячівщини через реорганізацію тамтешнього тубдиспансеру.

-К сожалению, щорічно лікарі виявляють від 700 Кому 800 нових хворих осіб в тому числі – 17-18 лица- дети, — констатував Василь Васильович.

Цифра насправді приголомшила, та наступний факт трохи додав оптимізму:«Водночас рівень смертності від недуги зменшився на 18 % за останні 5 лет», — далі вів В.Скрип. І додав: — А це результат ефективності роботи наших медиків». Конечно, медики тутвисокопрофесійні, колектив налічує 440 лица, из которых 51 -Доктор.

Відверто говорив головний фтизіатр області і про проблеми. Среди таких — відсутність сучасного медичного обладнання для діагностики на лікування туберкульозу, хронічне недофінансування заходів та програми протидії туберкульозу із бюджетів різних рівнів, незадовільні умови перебування у більшості протитуберкульозних стаціонарів, насамперед районного рівня, організація та проведення профілактичних оглядів на туберкульоз серед неорганізованого населення, перерви лікування хворих через відсутність програм медико-соціального супроводу.

Моя мрія – створення замкнутого циклу діагностики на рівні профільної служби та затвердження програми медико-соціального супроводу, щоб ми могли кожному пацієнту дати пакет харчування та препаратів на амбулаторному етапі, які він повинен приймати щодня, — наголосив В.Скрип. Та підсилив свою мрію крилатим висловом Д.Рокфеллера, кто сказал: «Ваше благополуччя залежить від ваших рішень».

За словами голови облради Михайла Рівіса, уже понад 50 % обласного бюджету скеровується на підтримку медичної галузі краю. Він подякував за цю зустріч, бо вона дасть змогу депутатам більше вникати в ситуацію на місцях, цікавитись станом справ тубдиспансерної служби і вимагати не тільки ремонту доріг, а й комплексних рішень на лікування туберкульозу.

Йшлося і про видатки обласного бюджету на реалізацію Програми протидії захворюванню на туберкульоз в області на 2012-2016 годы. Із затверджених Програмою 33669,0 тыс.грн. грн.. щорічних асигнувань-профінансовано,К сожалению, только 17642,9 Тыс грн..

Щодо ліків, то слід сказати, що область ними забезпечена на 100 процент.

-Повне забезпечення протитуберкульозних препаратів маємо за рахунок коштів Глобального фонду, — наголосив В.Скрип.

Розповів Василь Васильович і про інші досягнення: часткове покращенння матеріально-технічної бази тубзакладів (закуплено сучасне лабораторне обладнання), стабілізація епідемситуації в області, покращення лабораторної діагностики туберкульозу сучасними методами, и это — виявлення заразних форм у 73,1 % пациентам, покращення ефективності лікування хворих на туберкульоз до 76,4%, зменшення первинного виходу на інвалідність за 5 років на 31,2 %. Проводяться також хірургічні втручання на базі ОКТМО „Фтизіатрія”. Так, в 2012 році проведено таких 136 хирургические вмешательства, в 2016 год -209.

Також доповідач розповів про те, що ОКТМО “Фтизіатрія” спільно із Департаментом охорони здоров’я ОДА реалізує пілотний проект у рамках Програми “Боротьба з туберкульозом на прикордонних територіях Польщі, Білорусі та України». Головний грантоотримувачукраїнська сторона. Сума коштів складає 6,7 млн.. Евро, из них 10 % — обов’язкове співфінансування з української сторони. Грантові кошти будуть використані на завершення будівництва тублікарні в селі Нижня Апша Тячівського району на 100 ліжок та технічне переоснащення фтизіатрії в цілому. За три роки обов’язкове фінансування з обласного бюджету (10 %) складе 550 тыс.грн. Евро. Оскільки головною вимогою Програми є закупівля сучасної апаратури, проведення навчання для персоналу на всіх рівнях, розробка методичної роботи, виготовлення посібників, забезпечення належного наукового супроводу, то Закарпаття матиме європейського рівня профільну лікарню. Есть надежда, що вже у другому півріччі цього року розпочнеться фінансування.

В дополнение, для протидії туберкульозу обласна рада затвердила цільову програму до 2021 года. На реалізацію її заходів на 2017 рік закладено 6 миллионов долларов США. Але за твердженням лікарів потрібно дофінансувати програму до 100 % рівня. Так долго, как там, а реалізація програми 2012 -2016 роки показала слабкі ланки у протидії туберкульозу області на всіх рівнях надання медичної допомоги. Найперше –недостатнє фінансування із бюджетів усіх рівнів. В конце концов, як зазначалось на заході, великі епідемії туберкульозу потребують значних зусиль всіх учасників реалізації програми задля забезпечення комплексних та інтегрованих послуг із скринінгу та лікування туберкульозу, орієнтованих на пацієнта із метою виконання індикаторів профільної Програми на 2017-2021 GG.

-Ми стараємося робити все для того, аби кошти обласного та державного бюджетів максимально були направлені на здоров’я людини, — мовив В.Скрип

Відтак директор департаменту охорони здоров’я ОДА Володимир Маркович подякував голові облради М.Рівісу та всьому депутатському корпусу за увагу до сфери медицини краю та турботу про здоров’я його жителів .

Бо тільки здорові люди можуть розбудовувати та захищати свою країну, — Он сказал.

Керівник департаменту ознайомив депутатів також із досвідом впровадження системи інформування пацієнтів щодо доступності безкоштовних послуг і лікарських засобів у рамках урядової Програми «Доступні ліки». Пацієнти зможуть безкоштовно отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми – всього 23 найменування. Закарпатська область – одна з перших стартувала в цьому проекті.

Очільник облради Михайло Рівіс цікавився підготовкою ще однієї обласної програми:

Ми спільно з головою облдержадміністрації ініціювали розробку нової Програми, яка передбачає заміну застарілого лікувально-діагностичного обладнання у мед закладах краю. В якому стані її розробка?- запитав він.

На що у відповідь керівник департаменту зауважив, що наразі відбувається інвентаризація медичного обладнання, відтак буде визначено обсяг необхідного фінансування та перелік устаткування для оновлення технічної бази медзакладів краю. Договорились о , що цю програму необхідно затвердити вже у ІІ півріччі ц.р.

Депутат облради Мирослав Білецький щиро подякував головному фтизіатру області та всьому колективу за сумлінну, безкорисливу працю, високий професіоналізм та відданість справі. «Вони дбають щоденно про інших, с риском для их здоровья, демонструючи приклад людяності та любові до того, кто следующий, за що їм наша сердечна подяка»наголосив М.Білецький.

На звершення депутати поспілкувалися з колективом, оглянули методичні та інформаційні матеріали, анкети, відтак відвідали дитяче відділення, бактеріологічну лабораторію, хірургічне відділення та діагностичні підрозділи. По ходу внесли багато слушних пропозицій, які ляжуть в основу пріоритетних заходів із протидії туберкульозу у 2017 і наступних роках.

Пресс-служба Совета


Дома  Карта   электронной почты: admin@zak-rada.gov.ua Вверх