На Закарпатті презентовано розвиток та модернізацію інфраструктури доступу до румунсько-українського пункту пропуску Тарна-Маре-Хижа

Print Friendly, PDF & Email

Сьогодні, 29 жовтня,  в готельно-ресторанному комплексі «Чорна Скеля», м. Виноградів відбулася конференція, присвячена початку виконання проекту технічної допомоги Євросоюзу «Розвиток  та модернізація інфраструктури доступу до румунсько-українського пункту пропуску Тарна-Маре-Хижа» у рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту Сусідства Угорщина-Словаччина-Румунія –Україна 2014-2020.

Участь у форумі взяли: заступник голови  ОДА  Ольга Травіна та голова постійної депутатської комісії з питань бюджету Закарпатської облради  Василь Кошеля, в.о.голови Виноградівської РДА, депутат облради Наталія Костелеба-Веремчук, голова громади Тарна Маре Повіту Сату-Маре (Румунія) Маріанна Моніка Собіус, дипломати, представники прикордонної та митної служб, Спільного технічного секретаріату Програми та ін. Представники різного рівня від  Закарпаття та  Сату-Маре конструктивно обговорили мету проекту, цілі та очікувані результати, а також важливість румунсько-української співпраці та перспективи створення ПП Тарна ‒Маре ‒Хижа.

Як зазначив Василь Кошеля, проект спрямований на покращення доступності у двох регіонах-партнерах для  оптимізації мобільності людей і товарів,  підвищення обізнаності громадськості про важливість розвитку соціально-інтегрованого та згуртованого суспільства.

Загальний бюджет проекту  ‒понад 1 мільйон євро, співфінансування з фондів ЄС сягає 90%. Із румунської сторони: Тарна Маре – більше 800 тисяч євро, територіальна адміністративна одиниця повіту Сату Маре – майже  24 тисяч євро, українська частина (Хижа) ‒ 151 тисячу євро.

Планується оновлення інфраструктури доступу до пункту пропуску  Тарна-Маре-Хижа шляхом відновлення 1,696 км дороги  в с.Тарна Маре та 1, 163 км дороги ‒  в  с.Хижа. Реалізація проекту триватиме до серпня 2022 року. Як розповідали  експерти проекту, до 2005 року такий перехід діяв, між прикордонними громадами були налагоджені тісні зв’язки. А зараз треба долати до 60 км, аби дістатися до місця призначення. Новий пункт скоротить цей шлях у три рази. Будівництво дороги між Хижею і Тарна-Маре стане ґрунтовним кроком для подальшого його відновлення та розширення до рівня автомобільного пункту пропуску.

Серед очікуваних результатів: покращення інфраструктури доступу до пункту пропуску, підвищення екологічної стійкості громад завдяки інфраструктурним інвестиціям, пожвавлення бізнесу між громадами, підвищення привабливості прикордонних регіонів. Крім того, реалізація проекту сприятиме покращенню через спільні семінари і зустрічі поінформованості громад-партнерів проекту з питань охорони довкілля, дотримання законодавчих вимог в прикордонній зоні та традицій, звичаїв, спільної ідентичності. Також партнери проекту сприятимуть зацікавленим сторонам у підготовці проектної заявки на фінансування конкретної інфраструктури пункту пропуску задля відкриття прикордонного пропуску Тарна-Маре-Хижа.

Виконавчий апарат облради