Нові перспективи співпраці з Височиною

Print Friendly, PDF & Email

Нові перспективи співпраці з Височиною

     Всього рік минув, як було укладено угоду про співробітництво між Закарпатською областю України та краєм Височіна Чеської Республіки у різних сферах соціально-економічного та гуманітарного життя.

     З перших днів після підписання цієї угоди чеською стороною було виявлено зацікавленість у розвитку співпраці. Особлива увага приділена питанням шкільництва, діяльності закладів освіти щодо поліпшення навчального процесу, створенню більш сприятливих умов для здобуття учнями знань. З цією метою рада краю Височіна торік виділила 4,7млн. чеських крон для реалізації спільних проектів з реконструкції 2 сільських шкіл Рахівського району, зокрема у селах Лазещина та Стримба. Створено міжнародний благодійний фонд «ВіЗа» під головуванням директора Краєвої адміністрації краю Височіна Зденека Кадлеца, через який здійснюється фінансування спільних проектів. В результаті такої співпраці благодійного фонду та органів виконавчої влади і місцевого самоврядування за короткий час у школах сіл Лазещина та Стримба замінено на теплозберігаючі понад 230 вікон і дверей.
     В урочистих заходах з приводу завершення реалізації зазначених проектів у вересні минулого року взяли участь тодішній гетьман краю Височіна Мілош Вистрчіл з великою групою депутатів та голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський.
     Здійснюється співпраця і по інших напрямах. За участі Надзвичайного і Повноважного посла Чеської Республіки в Україні Ярослава Башти проведено зустріч чеських бізнесменів з українськими підприємцями з метою налагодження міжрегіональних економічних зв’язків. Закарпатська торгово-промислова палата уклала угоду з Чеським центром в м.Кошице, проводить міжнародні контактні заходи, на які запрошує представників чеського капіталу, в тому числі з Височіни. І все більше чеських підприємців вкладають свій капітал у економіку Закарпаття.
     Розвивається співробітництво в гуманітарній сфері. Так, протягом минулого року 10 юних закарпатських спортсменів з лижного спорту двічі тренувалися у спортивній школі краю Височіна. Закарпатський народний хор перебуваючи з гастролями в Чеській Республіці, виступив і перед жителями Височіни. З концертною програмою у Височіні також побував фольклорний гурт села Лазещина.
     Налагоджено відповідні контакти між установами соціального захисту населення, охорони здоров’я, культури, туризму та ряду інших галузей двох країв.
     В нинішньому році співпраця між Закарпаттям і Височіною набуває нового розвитку. Крайова адміністрація Височіни при затвердженні бюджету на 2009 рік знову виділила 5 млн. чеських крон на співпрацю з Закарпатською областю.
     5 березня на Закарпаття прибула делегація Височіни на чолі з новообраним гетьманом краю Їржі Бєгоунеком. У п’ятницю вона побувала у Рахівському та Тячівському районах, де зустрілася з керівниками районів, ознайомилася з рядом об’єктів, на яких передбачається здійснення спільних проектів, зокрема з реконструкції сільських шкіл Рахівщини та Тячівської філії Вільшанського будинку дітей-інвалідів «Парасолька».
     7 березня делегація Височіни в Ужгороді зустрінеться з головою обласної ради Михайлом Кічковським та іншими керівниками області. Під час перемовин планується обговорити низку пропозицій щодо подальшої співпраці. Зокрема, чеським партнерам пропонується взяти участь у здійсненні ряду інвестиційних проектів Рахівського, Тячівського та Міжгірського районів, як по освоєнню існуючих виробничих потужностей, так і будівництву нових, в тому числі по розливу мінеральних вод, переробці сільськогосподарської продукції та дикоростучих плодів.
     Очікується, що найближчим часом торгово-промислові палати організують ділову зустріч підприємницьких структур Закарпатської області та Краю Височіна для вивчення інвестиційних проектів, а суб’єкти підприємництва краю Височіна візьмуть участь в інвестиційному форумі «Інвестуйте в Закарпаття» та ІХ Міжнародній виставці-ярмарці «Тур’євроцентр-Закарпаття – 2009». Пропонується також створити в Рахівському та Міжгірському районах чесько-українські туристично-рекреаційні центри, провести змагання з настільного тенісу, гірських лиж та інших видів спорту.
     Намічається здійснити обмін колективами художньої самодіяльності під час проведення Днів Незалежності України та Чеської Республіки, взяти участь у фестивалях народного мистецтва Закарпаття і Височіни та ряд інших мистецьких заходів.
     Значні можливості відкриваються і для налагодження зв””язків між закладами охорони здоровя Закарпаття та краю Височіна по обміну спеціалістами та організації стажування з метою вивчення досвіду сторін щодо особливостей надання медичної допомоги в регіонах.
     Делегація Височіни також зустрінеться з членами спілки чеської культури імені Яна Амоса Коменського.

     На фото – Їржі Бєгоунек, гетьман краю Височіна Чеської Республіки.

Іван Діус