Олексій Петров та Оскар Шестак узгодили пріоритетні проекти між Закарпатською та Саболч-Сатмар-Березькою областями

Print Friendly, PDF & Email

5 березня в угорському місті Кішварда відбулася зустріч голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова та голови загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскара Шестака.

У складі Закарпатської делегації на зустрічі також були присутні заступник керівника виконавчого апарату — керуючий справами виконавчого апарату Закарпатської обласної ради Юрій Гузинець та заступник директора Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА) Юдіта Євчак. З боку угорської сторони, окрім Оскара Шестака, в обговоренні напрямків співпраці взяли участь міський голова Кішварди Тібор Лелесі, голова комісії з питань культурної спадщини загальних зборів  Андраш Кіш, директор ЄОТС ТИСА Андреа Сабоне Цап, керівник відділу міжнародних відносин Брігітта Майорне Ласло та директор ТОВ «Некомерційне Агенство територій розвитку та управління навколишнім середовищем» Саболч Сатмар-Берегської області Іллеш Ус.

— Незважаючи на пандемію та інші фактори, хочу запевнити Вас, що співпраця між нашими прикордонними регіонами та добросусідські відносини  були, є і будуть у пріоритеті роботи Закарпатської обласної ради, — зауважив на початку зустрічі Олексій Петров. Він також поінформував, що на сьогодні укладено 44 партнерські угоди про співробітництво між  органами місцевого самоврядування Закарпатської та Саболч-Сатмар-Березької областей. На думку Олексія Петрова, у зв’язку з реформою децентралізації в Україні, більшість згаданих угод потребуватимуть перегляду та актуалізації.

Власне децентралізаційні процеси найбільше зацікавили угорську сторону, як приклад найуспішнішої реформи в Україні. Олексій Петров поінформував колегу, що на Закарпатті 337 місцевих рад об’єднались у 64 ОТГ і замість 12 районів залишилося 6. На думку голови Закарпатської облради, до кінця року всі процеси, пов’язані з цією реформою, повинні підійти до логічного завершення.

Пан Шестак також подякував голові Закарпатської обласної ради за підтримку національних меншин та чітку позицію у збереженні під час децентралізації Берегівського району, де компактно проживають етнічні угорці.

На зустрічі йшлося і про те, що наразі найбільш значимою та потужною є робота наших областей у рамках ЄОТС ТИСА. Об’єднання є головним партнером у двох великих проектах, що зараз реалізовуються на Закарпатті: «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1» та «ZeroWaste: Нуль відходів: теорія для всіх, практика для кожного у транскордонному регіоні”» (побудова сміттєсортувального заводу у селі Яноші Берегівського району).

І якщо перший проект «успішно втілюється, то питання будівництва сміттєсортувального заводу просувається не так швидко. Домовлено активізувати роботу у цьому напрямку.

З ініціативи Андраша Кіша на зустрічі підняли й тему співпраці у культурній та релігійній галузях. Зокрема, йшлося про підтримку і збереження дерев’яних церков. Голова Закарпатської обласної ради повідомив, що у цьому напрямку у нашому краї ведеться робота і що це питання перебуває на його особистому контролі. Пан Кіш також запросив закарпатську делегацію відвідати традиційне паломництво до храму у Марії Повчі, що пройде у жовтні цього року.

Того ж дня Олексій Петров провів переговори з Уповноваженим міністра з питань розвитку співпраці Саболч-Сатмар-Берег і Закарпатської областей Іштваном Грежою. Зокрема обговорили питання розбудови прикордонної інфраструктури: будівництво пунктів пропуску, зокрема «Нодьгодош – Велика Паладь» та «Дийда – Берегдароц», реконструкцію мосту через р. Тиса та цілодобовий режим роботи КПП «Косино – Барабаш». Ішлося і про продовження дороги М03 з угорського боку і з’єднання її із нашою М06. Також угорська сторона висловилася за фінансову участь у реконструкції палацу Бетлена-Ракоці в Берегові, Ужгородського замку та відновленні роботи Боржавської вузькоколійки.

Голова Закарпатської обласної ради подякував угорським партнерам за значну допомогу, яку вони надають Закарпаттю та іншим регіонам України у боротьбі із пандемією COVID-19. Іштван Грежа також висловив готовність Угорщини поставити в нашу область вакцину БЦЖ.

У рамках підтримки громадського сектору представники областей домовилися відновити традицію обміну журналістами та створення в майбутньому платформи для спілкування представників медіа, експертів, політиків для подолання стереотипів, висловлення позицій та аргументацій представників наших країн щодо викликів, які є у відносинах між Україною та Угорщиною.

Насамкінець, Олексій Петров подякував Уповноваженому міністра за конструктивний діалог і висловив сподівання, що незабаром нашим країнам, як і світу загалом, вдасться подолати усі негативні моменти, пов’язані з пандемією COVID-19, і такі зустрічі стануть регулярнішими та продуктивнішими.