Олексій Петров у коментарі французькому журналу «Le monde» розповів про українсько-угорські відносини

Print Friendly, PDF & Email

Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров дав інтерв’ю відомому у Європі французькому журналу «Le monde». Зарубіжні медійники цікавилися відносинами України та Угорщини у площині чуток про повторення донбаського сценарію на Заході України з боку Угорщини. Голова облради повідомив, що знає про проблему, але, водночас, спростував такі чутки. Подаємо нижче переклад публікації українською мовою:

«В Ужгороді, мирному місті на заході країни, Росія намагається розпалити міжнаціональні конфлікти і шукає підтримки уряду Віктора Орбана, який фінансує цю громаду.

Угорський сепаратизм не прокидається в Ужгороді, незважаючи на напруженість в ідентичності, якій піддається Україна. Столиця Закарпаття, у західному кінці країни, мирне місто з 120 000 жителями, є домом для великої угорської громади, яка має намір захищати рідну мову. За підтримки уряду Віктора Орбана фінансово та політично угорська меншина також є предметом особливої ​​уваги в Москві.

Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради:

“Росія протягом кількох років намагається розпалити міжетнічний конфлікт між угорцями та українцями, щоб посилити відчуття, що Україна як держава є провальною”, – запевняє Олексій Петров, голова обласної ради Закарпаття. “Я добре обізнаний у цих справах, оскільки маю досвід роботи у контрозвідці” ,-уточнює він.

Як доказ пан Петров згадує низку інцидентів, які сталися в Ужгороді останніми роками: спалення культурного центру угорців КМКС та розграбування угорського кладовища, погрози в соціальних мережах у бік закарпатських угорців. Обласний обранець зі стажем роботи в СБУ, стверджує, що це не «парашутисти», тобто не випадкові люди. Хоча виконавці цих замовлень видають себе за бойовиків крайніх правих, але “діють за наказом ГРУ Росії”…

Під час святкування 30 -ї річниці незалежності України у вівторок, 24 серпня, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров того ж дня відправився до Будапешта шукати союзника проти Києва на тему етнічної дискримінації в країні, їх спільного сусіда. Проводячи паралель між росіянами Донбасу на сході України та угорцями Закарпаття, глава російської дипломатії засудив “практику, подібну до нацистської Німеччини” . Паралельно його угорський колега Петер Сіярто зі свого боку вважав за краще підтвердити свою “підтримку територіальної цілісності України”, одночасно підкресливши серйозні розбіжності з Києвом щодо поваги до прав національних меншин.

“Тут немає угорського сепаратизму”, – підтверджує нашому виданню Йожеф Борто, лідер фракції KMKSZ, партії угорської меншини. «Ми хочемо зберегти право наших дітей на навчання угорською мовою протягом усієї шкільної програми. « У 2017 році Київ прийняв закон, який вимагає, щоб українська мова була домінуючою у всіх середніх та вищих школах. “Нам кажуть, що це сприяння нашій інтеграції, коли насправді діти краще навчаються рідною мовою”, – стверджує він.

Перший поверх будівлі, яку займає КМКСЗ, виглядає як адміністрація. Українці угорського походження звертаються за сімейними допомогами. «Ці суми надає угорський уряд. Щоб отримати від цього користь, вам потрібні лише базові знання нашої мови», – пояснює Борто. Кожна дитина, яка навчається в угорській школі, також має право на допомогу. “Все державне фінансування Угорщини проходить через українську банківську систему і є прозорим, але Київ розглядає це як підтримку сепаратизму”, – нарікає депутат облради, який каже, що за ним уважно стежать. Наприкінці 2020 року СБУ розпочала провадження проти лідера угорської громади на Закарпатті Василя Брензовича за “державну зраду” та”Сепаратизм” . Останній негайно сховався в Угорщині.

Для політолога Дмитра Тужанського, спеціаліста з відносин між Україною та Угорщиною, сепаратизм – це перш за все димова завіса, тим більше, що “інтеграція працює”.

“Щонайменше п’яти угорським чиновникам вже заборонено в’їзд на територію України через втручання у парламентські вибори 2020 року”, — зазначає Дмитро Тужанський, політолог, директор Інституту центральноєвропейської стратегії та фахівець у відносинах між двома країнами. Для нього Ужгород – це шахівниця гри між Будапештом, Києвом та Москвою. «Росіяни приховують історію про те, що тут розгортається прихована громадянська війна. Для Орбана угорська меншість – це пул лояльних виборців за рахунок надбавок, засіб дипломатичного тиску на Київ, а також ретранслятор у системі ретрокомісій, що повертаються до Угорщини. «Молоді угорці відчувають себе набагато більше українцями, ніж їх старші побратими. “

Неприязнь до угорців майже не помітна в Ужгороді, хоча це легко помітно, коли говорять про циган місцевим жителям. Для Миколи Марчишака, колишнього воїна та президента Ради ветеранів Закарпаття, конфлікт між українськими та угорськими націоналістами, представлений Москвою, не має сенсу. “Ультраправі радикали не мають нічого проти угорців, вони — проти пропутінських росіян”.

З точки зору цього 30-річного чоловіка, який воював у 2014 році на Донбасі та каже, що потрапив у полон до російських солдатів під час Іловайської битви, небезпека йде з Москви. “Російський вплив тут дуже сильний через Московський патріархат, який контролює всі православні церкви та монастирі в регіоні”, – говорить Марчишак. Проторієрей (священик у Православній Церкві) Дмитро Сидор, найбільш харизматична особа закарпатського духовенства, також був засуджений до двох років умовно у 2012 році за “діяльність сепаратистів”. “Багато з нас тут підозрюють його у зборі коштів своїх послідовників для допомоги сепаратистським республікам Донбасу”, – продовжує колишній солдат.

«60 -річний Дмитро Сидор припинив будь -яке спілкування зі ЗМІ з 2014 року, але продовжує проповідувати і не приховує своєї політичної прихильності на користь зближення з Москвою. “СБУ має уважніше стежити за РПЦ [священнослужителями, що належать до Московського патріархату] “, – каже Марчишак. Саме від них, а не від угорців, випливає сепаратистський ризик».