Пам’ятка національного значення — палац графів Шернборнів отримає шанс на реставрацію

Print Friendly, PDF & Email

Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров разом з секретарем комісії з питань регіонального розвитку, адміністративно-територіального устрою, комунального майна, приватизації, агропромислового комплексу, розвитку села та земельного устрою облради Іваном Синетарем, представниками профільних підрозділів ОДА та обласної ради відвідали архітектурну пам’ятку національного значення палац графів Шернборнів.

Метою візиту було — з’ясувати стан пам’ятки, розібратися з його установчими документами та шукати шляхи здійснення його реставрації з метою збереження для наступних поколінь.

«На численні запити наших краян ми створили робочу групу, яка встановлює право власності на цей об’єкт, який, за фактом, зареєстрований за обласною радою.

Однак, є судові позови від Фонду держмайна з претензією аби право власності перереєстрували на них. Крім того, є охоронний договір із ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», яке, згідно з ним, повинно доглядати за цим об’єктом і вкладати відповідні кошти. Попри це, з невідомих причин протягом останніх 15 років не відбувалося.

Попрацювавши з робочою групою ми розібралися, що це майно, фактично, належить державі. Але основна причина нашого занепокоєння цим об’єктом, який нині перебуває у доволі занедбаному стані, полягає у тому, щоб зупинити його нищення і не втратити можливість його відновлення. Адже це — єдиний комплексно збережений архітектурно-історичний об’єкт на  території Закарпаття, який поки має можливість приймати туристів.

Відтак, на наступний рік палац має всі шанси стати пріоритетним об’єктом, який ми подамо на конкурс об’єктів програми президента «Велика реставрація». Тому наразі наше завдання упорядкувати усі документи, які є на цей об’єкт і завершити судові спори, що тривають довкола нього», — прокоментував візит Олексій Петров і попросив керівника закладу Івана Кошелю посприяти у діалозі із ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» щодо судової тяганини навколо санаторію на користь інтересів закарпатців.

До слова, це палац під назвою Берегвар звели у далекому 1895 році як мисливську резиденцію одного з найвідоміших австрійських родів – графів Шенборнів. До того тут знаходився дерев’яний будиночок для полювання.

Після входу Закарпаття до складу УРСР, у 1946 році на  території, що оточує палац, відкрили клінічний санаторій “Карпати”, де лікують серцево-судинні захворювання. Будівля ж палацу стала одним із корпусів санаторію. У радянські часи тут знімали відомі фільми «Снігова королева» та «Сімнадцять миттєвостей весни».

Навколо палацу — дендрарій на майже 20 гектарів із 40 видами рідкісних дерев та рослин і декоративним озером у центрі.

Наразі у санаторії, що розташований на базі маєтку, лікують хвороби органів кровообігу, нервової системи, органів травлення, сечостатевої системи, кістково-м’язової системи; ожиріння та цукровий діабет.

Пресслужба Закарпатської облради