- Закарпатська обласна рада - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Презентаційний форум Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА у Кішварді

Сьогодні,  27 жовтня в м.Кішварді, Угорщина відбувся презентаційний форум Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА).

Серед учасників – посадовці, депутати, дипломати та представники окремих самоврядних влад Угорщини та України. Зокрема, співзасновник ЄОТС ТИСА, мер м. Кішварда Тібор Лелесі, директор ЄОТС ТИСА Андреа Сабоне Цап, представник Центральноєвропейської служби підтримки транскордонних ініціатив  (CESCI)  Кітті Дубніцкі, радник Угорського центру розвитку Патріція Кіш, виконавчий директор Агентства з управління навколишнім середовищем регіону Північної Низовини КФТ Габор Еберхардт та ін.

Участь у заході взяла делегація Закарпатської області, яку очолив в/п голови облради Йосип Борто. У її складі: керуючий справами виконавчого апарату облради Юрій Гузинець, голова Берегівської райради Йожеф Шін, Берегівський міський голова Золтан Баб’як, голова Яношівської сільради Іштван Барта  та ін.

Модератором заходу виступила Андреа Сабоне  Цап. Вона подякувала учасникам за приїзд та  окреслила  мету, цілі і  завдання цього унікального об’єднання з екскурсом в його історію. Якщо коротко, то за сприяння Комітету Регіонів ЄС, Уряду Угорщини, у жовтні 2015 року рішеннями Закарпатської обласної ради України, Загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області та місцевим самоврядуванням міста Кішварда Угорщини створено Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА. Це – перший проект в Україні, перше об’єднання, створене між країною-членом ЄС та третьою країною, що  дає можливість разом з угорськими партнерами співпрацювати з ЄС в новому форматі заради реалізації конкретних економічних, інвестиційних, екологічних, інфраструктурних та культурно-освітніх проектів.

Грунтовна презентація EGTC Тиси відбулася у Брюсселі, яку представити мав честь голова облради  Михайло Рівіс.

Відтак масштабний форум з представлення цього об’єднання відбувся  цьогорічної весни в Ужгороді,  який завершився  підписанням Рамкової угоди про співпрацю з Угорським центром розвитку для координації ефективного використання безпосередніх та опосередкованих брюссельських фінансових джерел.

Нині така ж презентація відбулася на угорській стороні в м.Кішварді, яку на високому рівні провів мер міста Тібор Лелесі.

Йосип Борто  у своєму слові зазначив, що безпосереднє сусідство з Європою – це для нас Богом даний шанс творити на нашій землі гідне, цивілізоване життя. Тим більше, що цьому сприяють тісні історичні, економічні та етнічні зв’язки з Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною. Вони далися нам як спадщина від наших предків. І ми ревно бережемо і розвиваємо їх, розширюючи дружні відносини на рівні громад, областей,  обміну ідеями, поглядами, цінностями та досвідом.

- Щиро вірю в те, що нинішній захід, у якому беруть участь високоповажні гості, а також широке коло лідерів місцевої виконавчої влади та органів місцевого самоврядування області Саболч-Сатмар-Берег та Закарпаття, принесе взаємну практичну користь. Та стане ще однією сходинкою для використання відносно нового юридичного інструменту Європейського Союзу – співпраці в рамках Європейського об’єднання територіального співробітництва, як одного з інноваційних елементів реалізації регіональної політики ЄС: «Європа без роз’єднуючих кордонів», – наголосив він, відмітивши, що ЄОТС ТИСА – це молодий, водночас перспективний проект. Його реалізація дозволить нам залучити кошти ЄС для здійснення низки спільних проектів, спрямованих на вирішення найболючіших проблем територіальних громад обох регіонів. І діловий  настрій громад, бажання і навіть їх рішучість брати ініціативу у руки з вирішення наболілих питань по обидва боки кордонів допоможуть будувати добросусідство, розвивати його та робити комфортними наші зв’язки, працю,  партнерство.

Зазначалось, що  ЄОТС ТИСА – організація, яка особливо важлива з точки зору європейських інтеграційних процесів, які відбуваються в Україні. Поряд з областю Саболч-Сатмар-Берег й Закарпатська область отримала можливість на реалізацію спільних транскордонних інвестиційних і соціальних проектів.

- Символічно, що сьогоднішній захід співпадає з датою реєстрації ЄОТС ТИСА в Міністерстві зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини 26 жовтня 2015 року. З цього часу минуло рівно два роки. І вони -результативні: Об’єднання створено, перші важливі етапи, пов’язані зі становленням, пройдено, ЄОТС ТИСА довело свою спроможність на існування, стає відомішим у широкому колі, приймає участь у конференціях, форумах, з професійною підготовкою допомагає у генерації проектів, підготовці проектів, розбудові партнерських стосунків, – наголосив Й.Борто.

Авжеж, уже підготовлено Аналіз згуртувань та Стратегію інтегрованого розвитку ЄОТС ТИСА. Вона має важливе значення для отримання в майбутньому безпосередньої брюссельської фінансової підтримки та містить, серед іншого, карту джерел, потенційні можливості реалізації спільних проектів через плановані інтеррегіональні та транскордонні європейські програми. І дозволяє нам уже на практиці брати участь у проектах для отримання грантової допомоги.

- На Закарпатті, як відомо,  існує проблем чимало. Хоча б катастрофічна ситуація, що склалася із забрудненням навколишнього середовища та у сфері поводження з твердими побутовими відходами, які мають негативний вплив і на екологію сусідніх країн. А цей  проект  дозволяє уже на практиці брати участь у проектах для отримання грантової допомоги, – далі мовив Й.Борто, додавши, що першим проектом, у якому ЄОТС ТИСА виступає головним партнером, є проект по здійсненню моніторингу на території Солотвинського солерудника у рамках оголошеного другого конкурсу програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020». Також, разом з угорськими партнерами, ведеться  активна робота з підготовки спільного проекту побудови полігону з управління твердими побутовими відходами на території с. Яноші, Берегівського району та біогазового підприємства в Кішварді.

На завершення Йосип Йосипович сказав, що нинішній  форум є важливим кроком уперед у реалізації наших спільних планів, побажав всім результативної роботи, успіхів у підготовці європейських грантових проектів.

Відтак грунтовну презентацію Аналізу згуртувань та Стратегії інтегрованого розвитку ЄОТС ТИСА подала представник Центральноєвропейської служби підтримки транскордонних ініціатив  (CESCI)  Кітті Дубніцкі.

Про співпрацю з Угорським центром розвитку, актуальні брюссельські грантові конкурси детально розповіла радник Угорського центру розвитку Патріція Кіш. А про спільні  можливості в реалізації проектів розвитку у сфері поводження з твердими побутовими відходами -  виконавчий директор Агентства з управління навколишнім середовищем регіону Північної Низовини КФТ Габор Еберхардт.

Підбиваючи підсумки форуму, Андреа Сабоне Цап подякувала всім учасникам за плідну роботу та активну участь, наголосила, що ЄОТС ТИСА справляється з поставленими завданнями, налаштоване на перемогу,  а це додає упевненості в тому, що грантові проекти матимуть успіх, а громади – доступ  до європейських джерел фінансування з вирішення порушених на форумі проблем.

Прес-служба облради