06 грудня 2021

Про хід виконання у 2019 році Програми поліпшення вивчення української мови у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин

Середа, 27 травня 2020, 12:00

Це питання вивчить профільна комісія обласної ради з питань освіти, науки, культури, духовності, молодіжної політики, фізкультури і спорту, національних меншин та інформаційної політики, яку очолює Ільдіко Орос.

Відповідний проєкт рішення вносить департамент освіти і науки ОДА.

Як відомо, мета Програми – створення належних умов для поліпшення вивчення української мови в закладах загальної середньої освіти із навчанням мовами нацменшин, розвитку і розширення сфери її функціонування, виховання шанобливого ставлення до неї.

У документі йдеться про найважливіші завдання, виконані у звітному періоді.

Так, з 2014 року в Закарпатській області проводиться регіональний експеримент „Поглиблене вивчення української мови в 5 – 9 класах у загальноосвітніх навчальних закладах (класах) з угорською мовою навчання”. У 2019/2020 навчальному році в експерименті брали участь 47 шкіл, 167 учителів української мови і літератури, 2507 учнів.

Для системної реалізації проєкту в 2019 році за кошти обласного бюджету, передбачені на виконання Програми, у сумі 170,0 тис грн було надруковано підручник для 9 класу закладів загальної середньої освіти (класів) із навчанням угорською мовою накладом 455 екземплярів.

Упродовж минулого року педагоги області стали активними учасниками  науково-практичних конференцій, семінарів, тренінгів, засідань за круглим столом з питань удосконалення освітнього процесу, впровадження у навчально-виховну практику закладів освіти з навчанням та вихованням мовами нацменшин новітніх педагогічних і наукових технологій, інтеграції національної освіти і культури у європейський освітній простір.

Так, 12 – 14 лютого торік у м. Київ Міністерством освіти та науки України спільно з Фондом Innove (Естонія) в рамках проєкту „Підтримка діяльності українських шкіл та Міністерства освіти і науки у галузі багатомовної освіти” проведено тренінг, у роботі якого взяли участь педагоги Глибокопотіцької ЗОШ І – ІІІ ст., де учні навчаються румунською мовою, та Дерценської ЗОШ  І – ІІІ ст. із навчанням угорською мовою.

25 – 28 березня проведено мовні табори „БомбеЗНО” для 200 випускників закладів загальної середньої освіти з навчанням угорською мовою.

8 – 29 березня на базі Закарпатського угорського інституту імені Ф. Ракоці ІІ відбулася міжнародна науково-практична конференція „Виклики 21 століття у сфері середньої та вищої освіти Східної та Центральної Європи в процесі реформування освіти”.

Для популяризації вивчення державної та іноземних мов, організації активного літнього відпочинку учнівської молоді в області, в межах проєкту „Фінська підтримка реформи української школи „Навчаємось разом” (за фінансової підтримки Європейського Союзу) організацією GoGlobal з 12 по 23 серпня 2019 року на базі Яношівської ЗОШ І – ІІІ ст., Берегівської гімназії, Великоберезької ЗОШ І – ІІІ ст., Свободянської ЗОШ І ст. Берегівського району проведено денний мовний табір „БомбеЗНий GoCamp”. Його учасниками стали 250 школярів, цікавий і змістовний освітній процес забезпечували вчителі української та англійської мов Закарпатської області та інших регіонів України.

13 листопада представники закладів вищої освіти та інших інституцій і організацій з України, Угорщини, Румунії, Словаччини мали змогу взяти участь у Міжнародній науковій конференції „100 років Закарпаття. Наука, яка створює цінність: використання результатів угорських суспільно-наукових досліджень на Закарпатті”, що проходила на базі Закарпатського угорського інституту імені Ф. Ракоці ІІ.

17 липня в м. Львів, з метою підвищення педагогічної майстерності щодо застосування сучасних методик викладання української мови як державної для здобувачів освіти, рідна мова яких не належить до однієї з українською мовної групи, 19 педагогів області, взяли участь у Літній академії, що проводилася в межах проєкту „Фінська підтримка реформи української школи „Навчаємось разом”.

6 грудня відбулася зустріч за круглим столом Міністра освіти і науки України з керівниками угорських товариств щодо розробки нормативних документів, програм і стандартів, підготовки вчителів, видання підручників та словників тощо.

Для забезпечення реалізації прав і свобод нацменшин у сфері здобуття освіти всіх рівнів та відповідно до Правил проведення І, ІІ, ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у Закарпатській області за рішенням журі у разі потреби предметно-методичні комісії на всіх етапах проведення олімпіад забезпечують переклад завдань мовою нацменшин.

У закладах освіти області впроваджується мультилінгвальне  (багатомовне) навчання.  Для закладів загальної середньої освіти з навчанням угорською мовою укладено підручники, які пройшли конкурсний відбір: „Українська мова. 3 клас”, „Літературне читання. Угорська мова. 3 клас”, „Угорська мова. 11клас”. Створено електронні варіанти навчально-методичних матеріалів для забезпечення вивчення угорської мови у закладах освіти з українською мовою навчання.

У документі йдеться також про обсяги та джерела фінансування Заходів згаданої Програми у 2019 році.

(Фото з архіву пресслужби облради)

Пресслужба облради