09 квітня 2020

Профільні комісії облради погодили пріоритети у фінансуванні із обласної скарбниці заходів із протидії COVID-19

понеділок, 23 березня 2020, 17:48

Сьогодні, 23 березня, за участі голови облради Михайла Рівіса та в. о. голови ОДА Олексія Гетманенка відбулося розширене засідання двох профільних комісій облради з питань: бюджету та охорони здоров’я, які очолюють відповідно Василь Кошеля та Роман Шніцер.

Участь у засіданні взяли: перший заступник голови облради Йосип Борто та заступник голови – Петро Грицик, заступник голови ОДА – Ігор Шинкарюк, голова  постійної комісії облради з питань законності, правопорядку, майна та приватизації, регламенту Віктор Русин, керуючий справами виконавчого апарату облради Юрій Гузинець, директор департаменту фінансів ОДА Петро Лазар, директор департаменту охорони здоров’я ОДА Єлизавета Біров, начальник управління з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Віктор Буришин, начальник Управління патрульної поліції в Закарпатській області Юрій Марценишин та ін.

Насамперед йшлося про необхідність погодження напрямків фінансування необхідних заходів у  боротьбі з коронавірусом на території краю в рамках ухвалених на позачерговій сесії 18 березня ц.р. змін до обласного бюджету та окремих профільних програм.  Зокрема,  до Комплексної програми розвитку цивільного захисту Закарпатської області на 2020 – 2024 роки, а також Програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я Закарпатської обласної ради на 2020 – 2021 роки.

Інформували з цього питання розробники основного фінансового документу та зазначених цільових програм – відповідно  Петро Лазар, Віктор Буришин і Єлизавета Біров. Вони розповіли про проведені кроки, передбачені заходами ухвалених рішень облради. Мовилось також про визначені базові лікарні для прийому хворих, а це – комунальні некомерційні підприємства Закарпатської облради:  Обласна дитяча лікарня, Закарпатська обласна клінічна лікарня імені Андрія Новака, Обласна клінічна інфекційна лікарня, Обласний клінічний фтизіопульмонологічний лікувально-діагностичний центр, а також Центральна міська клінічна лікарня м.Ужгород. Попри те готуються до роботи в режимі особливих умов й інші заклади охорони здоров’я краю.

Присутні фахівці-медики – Роман Шніцер, Василь Скрип, Іван Курах,   Юрій Паканич, Йожеф Баторі вели мову про те, що найбільший удар візьмуть  на себе обласні інфекціоністи, тож вони повинні стати провідниками для інших медпрацівників, задіяних у боротьбі з коронавірусом. Для цього необхідно щодня розробляти чіткі рекомендації, вказівки та налагоджувати між ними логістику  і тісну взаємодію.

Як зазначив  Роман  Шніцер, на сьогодні лікар має високу ціну, а тому необхідно найперше подбати про його безпеку, якісні умови праці, гідне заохочення тощо.

Мирослав Білецький підтримав колегу та додав, що дуже важливо визначити пріоритетність серед напрямків фінансування на ці потреби.

За словами Михайла Рівіса, насамперед необхідно сформувати списки всіх запитів, подати заявки і зайти  у процедуру медзакупівель товарів для боротьби із коронавірусом. Це  форс-мажорні обставини і діяти в них також потрібно швидко і ефективно. Він також наголосив, що не менш  важливо провести аналіз усіх місцевих бюджетів із тим, аби уяснити, скільки коштів скеровано на боротьбу з пошестю у громадах та закликати їх ще раз поставитись до цього питання вкрай відповідально. Оскільки йдеться про найдорожче – життя і здоров’я. «З огляду на все, що відбувається у світі навколо коронавірусу, ми повинні зробити все для того, аби  виграти час, визначити чіткі дії і бути готовими до викликів, перед якими однаково відповідальні всі, кожен на своєму рівні», – відзначив М.Рівіс.

За словами Олексія Гетманенка, в області проведено велику роботу  щодо протидії захворюванню, де серед іншого розглядається  можливість перебування (за потреби)  медперсоналу, залученого до роботи в умовах карантину, у готелях поблизу лікарень.

Петро Грицик закликав всіх відповідальних звернути увагу на належне медичне  забезпечення  також і районних лікарень.

Присутні на засіданні  обласні обранці  – Віктор Русин, Олександр Ледида,  Андрій Шекета, Василь Губаль наполегливо  акцентували увагу на необхідності дотримання чітких вимог та ухвалення ефективних рішень в екстремальних умовах, вносили конкретні пропозиції щодо забезпечення прозорості медичних закупівель, а також акцентували на оперативному  реагуванні в кожній ситуації всіх відповідальних осіб.

Цікавились депутати й тим, скільки на сьогодні «живих» коштів, за які вже можна проводити закупівлі відповідних препаратів, тест-систем,  ліків, кисневих концентратів, захисних костюмів для медиків та рятувальників. На що Петро Лазар відповів: наразі   маємо таких коштів близько 21 млн гривень.

Загалом члени профільних комісій наголошували на недопустимості  розпорошення бюджетних  коштів, а тому захисні маски, халати можна і треба придбати у місцевих підприємців, які охоче сьогодні відшивають цю продукцію.  Натомість спрямувати  суттєві фінанси на більш значущі запити медичної галузі краю у сьогоденні: сучасні дихальні апарати високого класу,  пересувні і мобільні рентген апарати, костюми індивідуального захисту медпрацівників тощо.

З огляду на це, профільні постійні комісії за результатами засідання вирішили акумулювати кошти на  першочергові цілі у  протидії цій важкій недузі та погодили напрями  видатків обласного бюджету в рамках згаданих програм на визначені чіткі пріоритети у сфері охорони здоров’я та цивільного захисту населення області.

Також було внесено пропозицію створити робочу групу із фахівців з питання менеджменту та закупівлі необхідної медичної продукції.

Пресслужба облради