Пункти пропуску, солотвинський ліцей та соціальні об’єкти — Олексій Петров зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Румунії в Україні

Print Friendly, PDF & Email

На Закарпатті з робочим візитом побував Надзвичайний і Повноважний посол Румунії Крістіан-Леон Цуркану. Румунський дипломат, перш за все, привітав Олексія Петрова з обранням головою і висловив свою готовність до співпраці з обласною радою. Він також зізнався, що Закарпаття йому близьке й через те, що через наш край їздить у Східну Румунію до батьків. Крім того, тут Румунська сторона реалізовує і планує реалізувати ряд міжнародних проектів, про які і йшла мова на зустрічі.

Під час бесіди Олексій Петров відзначив активну участь етнічних румунів з Тячівського та Рахівського районів краю у завершальній стадії процесу децентралізації. Чимало з них, зі слів спікера Закарпаття, нині стали успішними керівниками громад і показують приклад толерантного співіснування поряд з українцями, угорцями та представниками інших національностей краю.

Посол у свою чергу розповів, що Румунія уважно стежила за цими процесами. І додав, що закарпатське Солотвино у цьому плані є тим населеним пунктом, у якому за сприяння цієї реформи та підтримки обох країн вдалося реалізувати чимало позитивних для місцевої громади справ. Тому його ставлять у приклад іншим областям України, де реалізовуються українсько-румунські проекти і де проживають етнічні румуни.

— Ми бачимо, що люди, які проживають на Закарпатті, є добрими господарями і уміють розпоряджатися наявними ресурсами, — зазначив Крістіан-Леон Цуркану.

З іншого боку Посол висловив стурбованість закриттям Солотвинського ліцею-інтернату з румунською мовою навчання імені М. Емінеску, утримання якого, за його інформацією, обходиться у близько 450 тисяч гривень на рік.

Голова Закарпатської облради пояснив, що, згідно нового Закону України Про повну загальну освіту, у навчальному закладі типу «ліцей» не може навчатися всього 68 учнів, як є у Солотвині. У той же час, Олексій Петров сказав, що Закарпаття й Україна зацікавлені у мирному і гармонійному співіснуванні українських румунів та українців. Тому запропонував вихід для збереження цього навчального закладу через перейменування його у школу ім. М. Емінеску.

Надзвичайний і Повноважний посол також відзначив побудову мосту і пункту пропуску між Білою Церквою та Сігету Мармаціей, як наймасштабніший за останні роки проект українсько-румунської співпраці. Він висловив сподівання, що реалізація цього задуму уже найближчим часом перейде з переговорної частини у практичну площину.

У відповідь Олексій Петров поінформував Посла, що з української сторони у цьому напрямку вже завершено проектно-кошторисну документацію, проведено експертизу, виділено земельну ділянку і навіть передбачено фінансування дороги, яка має з’єднати сусідні країни.

Голова Закарпатської облради також розповів про плани побудови ще одного пункту пропуску між селами Яблунівка (Україна. Хустський район) — Ремете (Румунія. повіт Тіміш). Це перехід має з’єднати амбітний міжнародний маршрут під назвою «Мале карпатське коло» і пожвавити міжнародні зв’язки з між сусідніми країнами.

— Я впевнений, що такий перехід є важливим, особливо для представників південного заходу Румунії, які часто їздять на Закарпаття та через Закарпаття у сусідні гірські області, — відповів пан Цуркану і пообіцяв озвучити цю ініціативу перед офіційним Бухарестом. — Я думаю, що ми зможемо отримати погодження у Міністерстві внутрішніх справ Румунії щодо цієї ініціативи.

Румунський гість також повідомив про плани допомогти з фінансуванням з об’єктів соціальної сфери (лікарні і дитсадки), які найбільше потребують допомоги. Наразі Румунська сторона з європейськими партнерами реалізовує кілька важливих ініціатив в Україні (ремонт ДНЗ та відділень лікарень) і планує продовжити їх на наступні роки. Тому, за словами Посла, важливо, щоб кошти на ці потреби були використані раціонально.

Голова Закарпатської облради подякував за таку ініціативу, погодився допомогти румунській стороні у цьому напрямку і запросив румунського гостя, за найближчої нагоди, знову відвідати Закарпаття.

Пресслужба облради