Районні депутати Ужгородщини звернулися до колег із обласної ради та парламенту щодо розблокування їхніх повноважень

Print Friendly, PDF & Email

Заступник голови Закарпатської обласної ради Денис Ман взяв участь у круглому столі з обговорення проблемних питань щодо подальшого функціонування районних рад, здійснення ними своїх повноважень та можливість вирішення цих питань на законодавчому рівні.

У заході, який організувала Ужгородська районна рада, також взяли участь народні депутати Михайло Лаба та Ігор Кривошеєв, депутати обласної ради Лівія Балог, Іван Дуран, Роман Сарай, Зоя Темнохудова, Наталія Шетеля та Ярослав Шукаль.

На початку зустрічі голова Ужгородської райради зачитав пропозицію районних депутатів, у якій ішлося про передачу в управління ради закладів професійної та  позашкільної освіти, програмами соціально-економічного розвитку, охороною пам’яток історії і культури та природно-заповідного фонду, спортивними закладами, територіальними центрами та транспортом.

У свою чергу народний депутат Михайло Лаба повідомив, що питання повноважень районних рад необхідно вирішувати комплексно. Має бути створена карта потреб і можливостей, логістики та інфраструктури усіх 64 територіальних громад краю. На його думку, районним депутатам бракує комунікації з депутатами ТГ, обласними та народними обранцями. Михайло Лаба також повідомив, що неоднозначна ситуація із райрадами по всій Україні сталася через те, що минулого року для внесення змін до головного документу країни не вистачило голосів. Зараз, за словами народного депутата, Верховна Рада готується до прийняття таких змін, що передбачатимуть ліквідацію РДА та райрад і покладення їхніх функцій на перфектів.

— Нагадаю, що реформа децентралізації передбачає ліквідацію такої ланки органів місцевого самоврядування, як районні ради, — продовжив дискусію заступник голови Закарпатської облради Денис Ман. — Однак, ми маємо діяти згідно Конституції, і враховувати результати місцевих виборів-2020, на яких громада надала обраним районним депутатам повноваження. Тому законодавчо має бути визначений певний перехідний період реформи, під час якого держава має забезпечити належне виконання функцій, покладених на райради. Тим самим ми розвантажимо ОТГ, які навряд чи «потягнуть» фінансування районних лікарень, територіальних центрів та інших бюджетних установ.

Поки ж питання врегульовуватиметься законодавчо, Денис Ман запропонував пошукати вихід у збільшенні відсотка ПДФО, який має залишатися у райраді для її більш-менш нормального функціонування.

Заступник голови облради також розповів, що 4 роки тому бюджет Закарпаття   складав 7 млрд грн, а після переходу держави на прямі відносини з ОТГ, зменшився до 2,1 млрд. Це, у свою чергу вплинуло й на те, що Ужгородська райрада має бюджет  усього 720 тисяч гривень.

Продовжуючи тему, Денис Ман розповів, що періодично бере участь у онлайн-засіданнях всеукраїнської Асоціації обласних і районних рад. За його словами, ця структура вже напрацювала масу пропозицій для врегулювання діяльності нових райрад. У тому числі і зміни до Бюджетного Кодексу України, які б вирішили ці питання. Однак, її, на жаль, «не чують» у відповідних комітетах Верховної Ради. Це, на думку управлінця, свідчить про те, що у законодавців немає єдиної позиції з цього питання.

Підсумовуючи обговорення, було вирішено, що районні депутати сформулюють для обласних та народних обранців чіткий перелік позицій, внесення яких у законодавчі акти дозволить оживити роботу Ужгородської, та й, власне, і всіх райрад України.