Рекомендації щодо домашнього догляду за хворим на коронавірусну інфекцію

Print Friendly, PDF & Email

Всесвітня організація охорони здоров’я розробила короткі рекомендації щодо  догляду на дому за пацієнтами з легкою формою захворювання, імовірно викликаного COVID-19.

Звісно, у важких випадках хворого неодмінно госпіталізують і нададуть необхідне лікування. Якщо випадок не настільки важкий – пацієнта можуть відправити на ізоляцію та лікування в домашніх умовах. І умови в приміщенні, і рідні люди хворого мають бути усвідомлені та підготовлені до ситуації.

Далі необхідно дотримуватися таких правил і порад:

1.Підготуйте хворому окрему кімнату.

Знайдіть у будинку чи квартирі окрему, простору кімнату для хворого, підготуйте її. Для цього необхідно прибрати всі зайві речі, аби зайвий раз не заходити в кімнату, зробити вологе прибирання, змочивши серветку в мийний засіб, витерти насухо всі поверхні.

Пам’ятайте, перше правило – насухо витерті поверхні.

Після ізоляції хворого в окреме приміщення, необхідно також  дезінфікувати всі інші кімнати. Проте запам’ятайте – прибирання робити лише вологе. Рекомендовано постійно провітрювати всі приміщення в будинку.

2.Постільну білизну, ліки та посуд для хворого підготуйте окремо.

Для того, аби за кожної потреби не бігати по всьому будинку чи квартирі, краще зберіть всі необхідні ліки в одну коробку та перенесіть в ізоляційну кімнату.

Підготуйте окремий посуд для хворого та постільну білизну, аби лише він ним користувався. Щоло миття посуду, то можна мити його в посудомийці, якщо там температура води вище 60 градусів. Якщо миєте посуд вручну, то необхідно просто залити посуд окропом на кілька хвилин і вимити звичайним миючим засобом. Згодом вимийте та продезінфікуйте раковину.

3.Підготуйте окремий мішок для сміття в кімнаті для ізоляції.

Окреме сортування сміття не є обов’язковим, проте буде краще, якщо пакет зі сміттям буде щільно упакований і зв’язаний.

4.Використовуйте миючий та  дезінфікуючий засоби.

Не потрібно купувати спецзасоби, адже  побутові дезінфікуючі  та миючі засоби достатньо вбивають вірус.

5.Прибирання в кімнаті хворого.

Як вже зазначалось, протирати поверхні потрібно миючим засобом та витирати насухо. Підлогу потрібно мити теж миючим засобом.

6.Провітрювання кімнати.

Це, мабуть, один із найважливіших пунктів. Провітрювання допомагає не просто впустити свіже повітря, необхідно зробити протяг, аби застійне повітря теж вийшло з кімнати. Хворого в цей період можна просто прикрити покривалом на кілька хвилин.

7.Провідування хворого в кімнаті.

Не бійтесь заходити до ізоляційної кімнати, увійдіть у становище вашої рідної людини та підтримайте в такий момент. Необхідно обмежити кількість осіб, що будуть контактувати з хворим. Усе, що вам необхідно, аби безпечно перебувати в кімнаті – це рукавички, маска та бажано окуляри, наприклад, сонцезахисні. Окрім того, бажано забезпечити маскою і хворого, у випадку, якщо це дає йому дискомфорт, можна використовувати одноразові серветки та прикривати рот при кашлі і чханні. Вам необхідно пам’ятати правила використання маски: не доторкатись до маски під час її носіння, не поправляти її, знімати лише за резинки ззаду.

Запам’ятайте ще одне : уникайте контакту з біологічними рідинами хворого. Якщо є потреба догляду за ротовою порожниною чи дихальними шляхами, використовуйте одноразові маску та рукавички.

8.Як виходити з ізоляційної кімнати?

Маску та рукавички обов’язково викинути в окремий мішок для сміття, окуляри вимийте з милом. Обов’язково вимийте ретельно руки та обличчя, як вийдете з кімнати. І все! Правда ж, нічого страшного, а вашому родичу приємно, що ви поруч.

9.Речі з кімнати хворого.

Бажано не виносити речі з ізоляційної кімнати, та якщо вам усе ж знадобляться речі –  випрасуйте їх. Адже вірус гине при температурі вище 60° С. Є можливість зачекати – так і зробіть, а якщо  не має такої можливості – просто протріть речі 70% спиртом.

10.Окремо зберігайте брудну білизну.

Вірус гине при температурі вище 60° С, тож прати необхідно саме при такій температурі. Проте ці речі ви цілком можете прати разом із своїми.

11.Ванна та туалет хворого.

Обов’язково підготуйте окремі рушники та засоби особистої гігієни для хворого, прасуйте речі при температурі 60° С та вище. Що ж стосується ванни та туалету, щонайменше 1 раз на день слід мити та дезінфікувати їх поверхні. Для первинної обробки слід використовувати побутове мило чи миючий засіб, а згодом, після ополіскування, побутовий дезінфікуючий засіб.

12.Хороший сон та оптимізм.

Так, ви не помилились, саме хороший сон – один із секретів швидкого одужання та гарного самопочуття. Добре спати має не лише хворий, а й той, хто за ним доглядає. І пам’ятайте – наш настрій і формує наш імунітет, тому побільше оптимізму!

І одне: всі особи, які могли контактувати з хворим, є контактними. Саме таким особам необхідно контролювати стан свого здоров’я протягом 14 днів.

До контактних належать особи, які:

•надавали медичну допомогу хворому, відвідували пацієнта чи знаходились в одному ж приміщенні;

•працювали в одному приміщенні чи в близькості з хворим;

•пересувались спільно на одному транспорті;

•проживали в одному будинку чи квартирі в період 14 днів після виникнення симптомів у пацієнта.

І пацієнт, і особа, яка доглядає за ним, зобов’язані постійно перебувати на зв’язку з медичними працівниками. В свою чергу, медичний персонал повинен контролювати як дистанційно, так і за можливістю наочно перевіряти стан хворого та його контактних осіб.

Знайте: при виникненні ускладнень у хворого або симптомів захворювання у контактної особи терміново потрібно попередити про це медичний заклад, де спостерігається хворий, та лікаря. Під час транспортування хворого або людини з подібними симптомами варто скористатись каретою швидкої допомоги чи власним автомобілем із привідкритими вікнами, якщо це можливо.

Та найважливіша порада – не панікуйте, будьте обережні та керуйтесь  здоровим глуздом!

Будьте завжди здорові!

(За матеріалами «Регіонального інформаційного центру»)