- Закарпатской областной Совет - https://zakarpat-rada.gov.ua -

Сегодня это праздник Рождества Иоанна Крестителя

7 Июля церковь чтит великий праздник Рождества Предтечи. Среди различных святых, который отличием Восточной Церкви, Специальный культ известного Святого Иоанна Крестителя, Предтеча Господа. Это он со всеми Святыми, после Божией Матери имеет ваш праздник зачатия и рождественских праздников. О его большой культ в Восточной церкви лучше всего свидетельствуют шести дней недели в его честь в течение года церковь.

Особенно важна его лицо среди святых Ветхого Завета, необычные и героической. Святой Иоанн Креститель — это гигантский дух, Стоя на краю двух заветов: Старые и новые. Он является последним из пророков и первого из апостолов. Это он не только пророк, но Предтеча vìstun, Предтечи и мученик. Він один мав ласку хрестити Того, кого инші пророки тільки предсказували і в дусі бачили. Він був очищений від первородного гріха ще в лоні своєї матері.

Заки він народився, Тогда Ангел Господень сказал его отец Захария: «Он будет большим в глазах Господа» (Люк. 1, 15). И это действительно было здорово для своей героической жизни, Героический науки и героическая смерть. Сам Ісус Христос каже про нього: “Той був світич, який палає і світить” (Yo. 5, 35).

Його життя — це безперервна низка жертв й покути. Він голосить науку, яку до нього ще ніхто не голосив: про хрещення покаянням, про близькість небесного царства, про появу й живу присутність Месії Спасителя. Він указує пальцем на Месію і хрестить Його в ріці Йордані.

Святий Йоан Христитель відважно викриває всякі гріхи і соблазни. Він сміливо говорить гордим фарисеям: “Гадюче поріддя! Хто вам вказав утікати від настигаючого гніву?” (Люк. С, 7). Він не боїться прилюдно картати за гріхи і згіршення царського дому: “Йоан же казав Іродові: «Не личить тобі мати жінку брата твого»” (Мр. 6, 18).

Його героїчне життя і науку завершує героїчна смерть. Він гине, наче жовнір на посту, і віддає своє життя за найвищі ідеали: службу Богові і своєму народові. Тож у всі часи він був і буде вічним символом героя-борця за те, що святе, Боже й вічне.

Його героїчний характер, небуденні чесноти і визначну роль оспівує наше богослуження у дні його празника Різдва, даючи йому різні похвальні назви: “могутній проповідник покаяння”, “пустинолюбна горлиця”, “світильник світла”, “зоря Сонця правди”, “найбільший пророк”, “великий предтеча”, “найбільший з усіх пророків”, “вселенський апостол”, “богознаменний голос”, “проповідник Агнця Божого і Слова”, “кінець пророків і початок апостолів”, “земний ангел і небесний чоловік”.

Коли сьогодні ми святкуємо Різдво Йоана Хрестителя, наш народ у дохристиянські часи відзначав свято Купала.

Це одне з найпоетичніших свят українського обрядового календаря. Купальські вогні надихали на творчість не лише великого Миколу Гоголя, а й багатьох інших письменників та поетів. Ще в дохристиянську добу слов’яни відзначали цієї пори свято Купайла, тобто Сонця. шляхом злиття християнських та язичницьких традицій і утворилося свято Івана Купала.

Спеціально до дня Купайла хлопці та дівчата виготовляли ляльки-опудала Купало та Марену. Навколо цих персонажів точаться головні події вечора на Івана Купала. Марена являє собою зроблену із соломи ляльку, яку вдягають у жіночий одяг, Купало також виготовляється із соломи, але одяг на ньому чоловічий. Марену, в соответствии с, роблять дівчата, а Купало – хлопці. Интересно, що походження ні того, ні іншого образів невідоме, зате відомо, що і Купало і Марену чекає трагічна розв’язка. Їх обох, або ж топлять, або ж спалюють.

Как вы знаете, і цей звичай зараз гарно зберігся, головною розвагою вечора на Івана Купала є стрибки через багаття. Хоча чому власне розвагою, це зараз вони стали чимось на кшталт спортивних змагань, а от раніше цьому ритуалові надавали магічного значення. Скажем, якщо стрибнути найспритніше, то у Вас буде гарне здоров’я, коли вдало перескочать через полум’я закохані, то вони скоро поберуться. І не дай Вам Боже вскочити у вогонь – біди на протязі року не уникнути.

В день Ивана Купалы пытался zcìlûvatisâ росы для этого, вам нужно рано вставать и ходить босиком по лечебной kupal′s′kìj рос. В цей день проходив масовий збір лікарських трав. Особливої цілющої сили купальська трава набирає до сходу Сонця, Поэтому, как они говорят, “Хто рано встає, тому й Бог дає!”

Для материалов: Соломія Щур.
Монастир Святого Василія Великого у Києві