Співпраця з краєм Височіна вийшла на новий рівень

Print Friendly, PDF & Email

Співпраця з краєм Височіна вийшла на новий рівень

     На Закарпатті перебуває з трьохденним візитом делегація краю Височіна ( Чеська Республіка), з гетьманом Їржі Бєгоунек. До її складу увійшли: Владімір Новотни – перший заступник гетьмана, голова Постійної конференції, Зденєк Кадлец – директор Краєвої адміністрації краю Височіна, член Постійної конференції, голова благодійного фонду „ВіЗа“, Павел Шлехтіцки – член Постійної конференції, Іво Роговски – член Ради краю Височіна, член Постійної конференції, Вацлав Кодет – член Ради краю Височіна, член Постійної конференції, Йосеф Недвєд – член Постійної конференції, член благодійного фонду „ВіЗа“, Василь Самандрула – член благодійного фонду „ВіЗа“, Катержіна Недвєдова – завідуюча відділенням канцелярії гетьмана та ін.
     Учора, 14 травня, у рамках програми візиту делегація відвідала спілку чеської культури ім. Яна Амоса Каменського, яку очолює Ольга Буксар. Учасники теплої зустрічі обговорили питання участі представників чеської нацменшини, яка проживає на Закарпатті, у ділових і творчих ініціативах, що проходитимуть на теренах Чехії впродовж року, після чого поважні гості передали на потреби співвітчизників посібники та літературу, видані у Височині.
     Відтак голова облради Михайло Кічковський та заступник голови облдержадміністрації Володимир Гоблик прийняли чеську делегацію у залі переговорів ОДА, де й провели ділові перемовини.
     Як відзначив Михайло Кічковський, з моменту домовленостей, досягнутих під час підписання угоди про співробітництво між Закарпатською областю та краєм Височіна Чеської Республіки, а було це 28 лютого 2008 р. за керування краєм Мілоша Вистрчіла, вже є не тільки чимало напрацювань, а й конкретних, практичних результатів. Зі зміною керівника краю, яким став Їржі Бєгоунек, напрацьовані добросусідські зв’язки не те що послабли, а навпаки – поміцнішали. Чеська делегація приїздить на Закарпаття часто, причому щоразу із конкретними пропозиціями, які спільно з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування Закарпаття з реалізовуються невідкладно. Як доказ тому, у 2008 році край Височіна виділив на реконструкцію двох сільських шкіл Рахівського району, зокрема, Лазещини та Стримби, 4,7 млн. чеських крон. З бюджету району було виділено 320 тисяч грн. Таким чином, спільними зусиллями у гірських школах, які опинились ще й у зоні стихійного лиха – липневих повеней, проведено заміну всіх вікон і дверей на теплозберігаючі. Для практичного втілення благодійних намірів було створено благодійний фонд “ВіЗа“, який очолив Зденєк Кадлец.
     Під час урочистих заходів з реалізації зазначених проектів, – далі мовив М.Кічковський, – чеська сторона запевнила, що співпраця – не одноразова, вона матиме успішне продовження, бо наше спільне історичне минуле пов’язало багато родин в одне ціле, а співпраця, побудована на добросусідстві та родинних зв’язках, як правило, є міцною й плідною.
     Сьогодні, – підкреслив Михайло Михайлович, – можу сказати з упевненістю: так воно і є. Все більше чеські підприємці вкладають свій капітал в економіку Закарпаття. Обсяг інвестицій складає понад 7 млн.дол.США. В області працює 75 підприємств з чеським капіталом. Успішно розвивається співробітництво і в гуманітарній сфері.
     А цьогоріч наше добросусідство набуло вищого рівня розвитку. Крайова Рада Височіни при затвердженні бюджету на 2009 рік знову виділила 5 млн. чеських крон на співпрацю із Закарпаттям.
     Мета нинішнього візиту чеської делегації – подальша підготовка спільних проектів з реконструкції шкіл у селах Лазещина та Стримба, що на Рахівщині, а також вирішення питань участі у спільному українсько– швейцарсько-французькому проекті з реконструкції філії Вільшанського дитячого будинку „Парасолька“ у Тячеві, де мешкатиме 25 дітей з вадами. Сюди вище названими міжнародними благодійниками вже вкладено, у т.ч. й у купівлю будівлі, 700 тис. євро. Чеська сторона зголосилась профінансувати роботи зі встановлення вікон та дверей на загальну суму 490 тис.грн. Тячівська міська влада, зі свого боку, зобов’язалась виконати роботи по будівництву під’їзної дороги та по розчистці русла каналу. Заклад планується відкрити осінню ц.р. В Україні це буде перший подібний заклад європейського рівня.
     Владімір Новотни щиро подякував керівникам Закарпаття за теплий гостинний прийом і повідомив, що чеська сторона відкрила благодійний рахунок „ВіЗа“ і на теренах Чехії. Оскільки свою міжнародну співпрацю чехи налагодили з Австрією і Італією, де також розповіли про потреби Закарпаття, то перший заступник гетьмана має сподівання, що на цей рахунок надходитимуть кошти з різних країн.
     Володимир Гоблик, звертаючись до поважних гостей, підкреслив, що, дякуючи М.Кічковському, який плідно представляє інтереси краю на і рівні Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, де він – серед членів постійної української делегації, і на Раді „Карпатський Єврорегіон“, яку він очолив, посіяне зерно співпраці з Чехією приносить конкретні плоди і це радує, оскільки такого практичного співробітництва наш край ще не мав.
     Сторони обмінялися сувенірами і виїхали на Тячівщину, щоб оглянути хід робіт з реконструкції „Парасольки“.
     Там на них чекали представники місцевої влади, відповідальні за проект Наталія Кабаці та Олександр Пригара. Олександр Михайлович, що здійснює керівництво з реконструкції „Парасольки“, ознайомив гостей з об’єктом, де повним ходом ведуться будівельні роботи. А точніше, вони – близькі до завершення. Тут виконаний комплекс сантехнічних робіт, системи опалення будівлі, внутрішньої електромережі. Усе це зроблено на високому сучасному рівні.
     Нині тривають опоряджувальні роботи та будівництво зовнішніх інженерних мереж.
     Попереду – впорядкування території, де будуть закладені сад, город, ферма. – Групу готують до переїзду вже сьогодні: одних навчають роботам по-господарству, іншим прививають навички діяльності в колективах, – розповіла директор КМТЗ Наталя Кабаці. – А для того, аби діти почувалися в новому приміщенні комфортно, з ними переїдуть і вихователі задля збереження контакту.
     До речі, в районі вже зголосились підприємства, які готові взяти декілька мешканців „Парасольки“ до себе на роботу.
     Підбиваючи підсумки дня, М.Кічковський вийшов з ідеєю розширити співробітництво і на інші сфери діяльності. Адже, потребують допомоги заклади закарпатської медицина, культури тощо. На що чеські партнери відповіли: підготуйте проекти і ми при наступній зустрічі їх обговоримо з тим, аби на наступний бюджетний рік потрібні витрати закласти в головний фінансовий документ. На тому й зійшлися. М.Кічковський невідкладно дав відповідне доручення.
     Сьогодні делегація краю Височіна проведе перемовини з владою Рахівського району, під час яких проінформує про рішення Ради краю щодо перерахування фінансових засобів на рахунок фонду „ВіЗа“ для будівництва котельні, санвузлу, створення бази для підведення каналізації та води на потреби Лазищинської школи. А у навчальному закладі в с. Стримба планує замінити систему опалення, встановити нову котельню. Після чого чеські гості разом із представниками місцевої влади оглянуть названі об’єкти.
     А завтра вони відвідають Карпатський біосферний заповідник, де реалізується спільний проект з позначення туристичних доріжок для обміну туристичних груп з числа дітей, до участі в якому долучаться і наші чеські партнери.

Іван Діус та Анна Романенчук