Співпраця громадських організацій нацменшин Закарпаття з місцевими органами влади – дієва і успішна

Print Friendly, PDF & Email

У четвер, 20 грудня відбулася зустріч керівництва області з керівниками обласних національно-культурних товариств краю, де йшлося про співпрацю громадських організацій нацменшин Закарпаття з місцевими органами виконавчої влади: головні напрацювання та перспективи.

Участь у заході взяли в/п голови облради Йосип Борто, заступник голови ОДА Ярослав Галас, голова постійної комісії облради з питань освіти, науки, культури, духовності, молодіжної політики, фізкультури і спорту, національних меншин та інформаційної політики Ільдіко Орос, керівники провідних громадських організацій нацменшин краю.

Звертаючись до присутніх, Ярослав Галас зазначив, що рік, який відходить в історію, був  для жителів краю непростим в силу різних причин. «Ми були свідками неодноразових спроб російських спецслужб дестабілізувати ситуацію на міжнаціональному підґрунті в Закарпатті, посварити українців та угорців краю, але до честі усіх нас ці спроби ще більше згуртували  і представників нацменшин, і владу області заради мирного, гармонійного співіснування, як і дотепер», підкреслив він.

Йосип Борто зазначив, що протистояти негативним явищам, які мали  місце в нашому краї,  вдається насамперед завдяки конструктивній співпраці виконавчої та самоврядної влади області. Обласна рада, як виборчий орган Закарпаття, захищає інтереси всіх її жителів, у т.ч. й інтереси всіх нацменшин, яких на Закарпатті налічується більше сотні. Упродовж століть вони відзначалися миролюбністю, толерантністю та працьовитістю. Після прийняття ВР України Закону про освіту обласна рада відреагувала невідкладно та ухвалила рішення про звернення до Президента України, в якому просила не допустити порушення прав і свобод вразливих верств населення, до яких належать представники національних меншин, закликавши зберегти їх мову для навчання. І це питання обласна рада  тримає в полі зору. На 13-й сесії обласної ради, яка відбулася днями, депутатський корпус знову звернувся до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України щодо збереження міжнаціональної злагоди та миру в Закарпатській області. Адже останнім часом ми із тривогою спостерігаємо спекуляцію на етнонаціональному чиннику та погіршення українського-угорських міждержавних зв’язків, а необдумані заяви деяких радикально налаштованих політиків не можуть не тривожити, – наголосив Йосип Йосипович, додавши:

– Представники всіх нацменшин Закарпаття є громадянами України, підтримують її незалежність та територіальну цілісність, євроінтеграційні прагнення. Ми хочемо, щоб Україна стала європейською, правовою, демократичною країною, яка проводила б виважену міжнаціональну політику на збереження прав, традицій і звичаїв нацменшин, відповідно до зобов’язань на міжнародній арені, які взяла на себе Україна. Та коли звужуються наші права, ми не можемо мовчати і просимо забезпечити дотримання проголошених стандартів національної та міжетнічної політки. Ми хочемо зберегти мир і спокій в нашому чарівному, унікальному Закарпатті,  що має яскравий кольоровий  світ- багатоголосу мовну палітру, яка озвучує одне бажання – жити в мирі і злагоді, і яку хтось хоче перетворити на сірий світ. Упродовж століть ми доказували на ділі, що Закарпаття – це край  миролюбних, толерантних, працьовитих людей, які  прагнуть одного – жити однією великою дружньою родиною, спільно творити свій завтрашній день. І ми зробимо все для того, аби цей життєдайний ґрунт зберегти  та передати, як скарб, нашим прийдешнім поколінням  з палою любов’ю  до нашої  чарівної Срібної землі, – підкреслив Йосип Йосипович та подякував усім присутнім представникам нацменшин за мудрість і виваженість, що за нинішнього непростого сьогодення – на вагу золота.

Відтак, в\п очільника облради привітав усіх з прийдешніми святами, побажав усім щасливого 2019 року, міцного здоров’я, миру і спокою в сім’ях та  громадах.

Начальник управління національностей та релігії ОДА Йосип Резеш  подякував владі за виважену політику, місцевим органам – за збереження атмосфери толерантності до різних національних спільнот, представникам нацменшин – за мудрість та закликав усіх до конструктивного діалогу,  співпраці, які є гарантом нашого мирного співіснування. Зі знанням справи  він розповів про першочергові завдання задля збереження стабільності в краї, діяльність освітніх та культурно-мистецьких закладів та релігійних громад, інтеграцію ромів в українське суспільство та ін.

– Головне завдання  у сфері міжнаціональних відносин  у тому, аби  зберегти і зміцнити  стабільність в області, забезпечити умови  для вільного розвитку культур і мов  представників нацменшин і  громадян різних віросповідань, що проживають у Закарпатті, – резюмував Йосип Резеш.

Присутні керівники нацменшин ділились своїми думками та планами на майбутнє, в яких головною є мрія – жити у міцній, демократичній, незалежній, мирній  Україні.

Прес-служба Закарпатської облради